bugün

taptığım kadın.
ötesi gelmeyecek ses.
(bkz: rock muzikte 27 yas laneti)
yakın dostu olan jimi hendrix'le iddiaya girmişlerdir, hangisinin daha önce öleceği hususunda. en anaç duygularla "keşke birbirlerini kurtulmak yönünde teşvik etselermiş ya. canlarım benim." diyesi geliyor insanın.
en azından bizlere summertime gibi eşsiz bir şarkı kaldığı için mutluluk duyabiliriz.
her dinlediğimde tüylerimi ürperten,canlı performansını izlemeye bayıldığım harika ses.
Bugunlere bırakılan en guzel şarkıların altında imzası olan kadındır. itiraf ediniz zaman zaman summertime hala dilimize dolanmaz mı?
bugün gideli kırk yıl olmuş, işte bu yüzden cry baby

bu da bir anma yazısı: http://jiyan.us/2010/10/0...e-bu-yuzden-agla-bebegim/
mary jane şarkısıyla dünyadan uzaklaşmanıza yardım eder.
"Me and Bobby Mcgee" nin son şarkısı olduğu, yeryüzünde yaşamış en güzel sesli kadın. Şarkıya adını veren Bobby ile California'ya yola çıktıklarında bindikleri araba da "Mercedes Benz" miydi? diye düşünür dururum.

Edit: o bobby meğerse kris kristofferson'muş, arz olunur.
fazla yazmayan ama entry girdiği başlıklara bakılınca seçici olduğu anlaşılan ikinci nesil yazar.
toprağı bol olsun demiyeceğim rahmetli. zira kendini yaktırmış. olsun, yakışır ablamıza.

muhteşem bir ses, dinlerken uçurur adamı. alkol eşliğinde dinlerseniz şimşekler çaktırır.
arkadaşım aracılığıyla dinlemeye başladığım, bağımlı olduğum güzel sesli, iyi müzisyen. dinlerken striptiz yapma isteği oluşmakta anlamsızca. insanlar sevişirken şarkı dinler ama ben bu kadını dinlerken sevişmek istiyorum. her çaldığında hemen sevişmeye başlamak gibi bir dürtü oluşturuyor. *
hayatım boyunca dinlediğim en garip vokal. şahanedir summertime'ı dinleyince tüylerin diken diken olma sebebidir. aynı zamanda kutsal 3j'lerden biridir.

(bkz: jimi hendrix)

(bkz: jim morrison)
summertime parçası kedi sesli kadın tarafından sıkılmadan usanmadan dinlenilebilir. keşke canlı performansını görebilseydim dediğim sanatçı. *
kadın idollerimden. feminist bir kız arkadaşımın verdiği kasetle çarpılmıştım bu kadına. festivalin belgeselini izledim ve evet aşık oldum.
janis joplin, blues kraliçesi...

19 ocak 1943'de Teksas'ın Port Artur bölgesinde doğdu. ilk sahne deneyimini 18 yaşında yerel barlarda gerçekleştirdi ve kendisine güvenerek okulu bıraktı. hippi haraketinin o yıllarda yavaş yavaş büyük etki yaratmasıyla, 1963'te evi terkedip hippi kültürünün anavatanı sayılacak olan california'ya gitti. ancak kullandığı ilaçlar kendisini esir almadan tekrar büyüdüğü yere, ailesinin yanına dönerek okuluna bir süre daha devam etti. california'dan sonra kasaba yaşamına tekrar alışmak zor oldu. bu yüzden tekrar california'ya dönerek Big Brother and the Holding Company'e dahil oldu.

big brother and the holding company yılları:

grup bir willie mae thornton şarkısı olan ball and chain'e müthiş bir yorum getirerek tüm gözlerini üzerine çekti. bunun üzerine grup 67'de ilk albümünü yayınladı. bu albümde; bye bye baby, coo-coo, down on me, women is losers gibi bir çok başyapıta imza attılar. neredeyse hiç beklemeden 68'de grubun ikinci albümü olan cheap thrills columbia records tarafından yayınlandı. bu albümde ball and chain'in efsane live performansının dışında, summertime, piece of my heart, turtle blues, roadblock şarkıları bulunuyordu. jefferson airplane'le birlikte psychodelic rock'ın öncülerinden oldular. altın çağını yaşayan grup bir anda amerika'nın en çok dinlenen grupları arasına girmeyi başardı. giderek artan sorunlardan dolayı aynı sene grup dağıldı ve janis joplin yeni müzisyenler bularak yoluna tek başına devam etmeye karar verdi ve the cosmic blues band'i kurdu.

the cosmic blues band yılları:

grubun ilk albümü I Got Them All' Kozmic Blues Again Mama! oldu. one good man, try,little girl blue *, maybe, kosmic blues olmak üzere bir çok kült şarkıya imza attılar. grup aynı yıl 69'da belki de dünyanın şahit olduğu en iyi organizasyona woodstock festivaline çıkarak en büyüklerden biri olduğunu kanıtladı. janis, üzerine yoğunlaşan şöhret yüzünden gün geçtikçe kullandığı eroinin miktarını yükseltti. içinde büyük bir bilincin olduğunu kendine kanıtlayarak tüm alışkanlıklarına son verdi ve The Full Tilt Boogie Band'i kurdu.

The Full Tilt Boogie Band yılları:

albüm çalışmalarına başladıktan sonra ilhamını kaybeden janis yolu tekrar eroinde aradı. 1970 gününün 4 ekim'inde 27 yaşındayken bir hotel odasında( Landmark Motor Hotel'de) aşırı dozda eroinden * ölü bulundu.

son olarak bıraktığı eser ise öldükten sonra yayınlanan ''pearl'' albümü oldu. bir çok janis klasiğinin bulunduğu bu albüm, sevilenleri tarafından onun en önemli albümü olarak adlandırıldı. bende de ayrı bir yeri vardır bu albümün. öldükten sonra ise çok sayıda toplama albümü piyasaya sürülmüştür.

ayrıca; az kişi tarafından bilinen, jefferson airplane gitaristi jorma kaukonen ile 64'te yağtığı ''the typewriter tape'' adında 6-7 şarkılık bir blues çalışması olmuştur.
blues'un kraliçesi. benim de kraliçem.
öldükten sonra meşhur olan balonlardan yalnızca biri. şimdi doğruyu söyleyin, elininizi vicdanınıza koyun, kaçınız bu kadını ölmeden önce tanıyordunuz?
ergenlerin dilinden düşürmediği summertime * yüzünden bok edilen güzelim hatuna, öldükten sonra meşhurdu diyebilmek pek de akıl karı olmasa gerek. hem de 70lerde ölmüş biri hakkında "kaçınız ölmeden önce tanıyordu uleeaayynnn" diyebilmek, her anlamda sırtının sıvazlanıp "tamam koçum sakin ol" denmesini hakeder.

zira sözlük yazarlarının ne kadarı 70lerde çocuktu ?

haa summertime ı hatmettik ama bi yol gösterenimiz yok ki ajan, başka şarkısını dinlesek diyenler için bi başlangıç olsun;

http://www.youtube.com/watch?v=dBJnoMP1Uyc

dikkat : canlı performans !!
kendisi 1970'te ölmüştür.

troll'lük yapacağım diye mallık yapmanın lüzumu yoktur. gün boyunca insanların kendince değerli diye düşündüğü fikirler, şarkılar, sanatçılar hakkında "öldükten sonra meşhur olan balonlardan yalnızca biri. şimdi doğruyu söyleyin, elininizi vicdanınıza koyun, kaçınız bu kadını ölmeden önce tanıyordunuz?" diye zeka yoksunu yorumlar yazmak troll'lük değil, terbiyesizliktir.
ruh titreten kadın.
Dinlediğinizde sesiyle ruhunuza ulaşan bir kadındır kendisi. Öyle bir kadındır ki bakamazsınız, göremezsiniz ama acılarını hissedersiniz. Tartışılmaz en iyi blues yapan kadınlardan ilkiydi kendisi...
dinlendiğinde ruhta, beyinde oyş tepkisi yapabilen bir tanrıçadır. dikkat edilmeli fena kafa yapar.
En bilinen çikek çocuk.
tanrısına bana bir mörsiydez benz alıver, senin paran bol; bi kıyak geçiver diyerek çok kral dalga geçen merhum abladır.
güncel Önemli Başlıklar