bugün

tartışmasız heavy metal'in gelmiş geçmiş en iyi bestecisi. heavy metal'in satanist müziği olarak gördüğüm dönemde,arkadaşlarım bana burzum, black sabbath, manowar gibi grupları dinletince kafamda hep boktan bir müzik tarzı olarak kalmıştı. çünkü onların besteleri "kıçınızı tekmeliycem, demir maskeli adam, ben şeytanım, yüce şeytan, alayınızı mikicem" gibi sözlere sahipti. ne zaman ki metallica'yı dinledim, heavy metal denen müziği yanlış anladığımı anladım. çünkü james hetfield'in besteleri farklıydı. adaleti, savaşı, idamı, anarşizmi en iyi şekilde besteleyen kişiydi. kanımca da yaptığı en iyi beste "eye of the beholder". heavy metal'in bu kadar popüler olmasında en büyük nedendir. aynı zamanda heavy metal'in bir sanat olarak kabul edilmesin de en büyük pay sahibidir.

"istediğimi istiyor musun?
hiçbir şey istememeyi
bağımsızlığa açım, özgürlüğün çemberini genişletmek istiyorum

fark etmez neyi gördüğün
ya da hatta neyi okuduğun
işini yapabilirsin kendi yönteminle
benim söylediğim şekilde yaptığın sürece"

bir heavy metal solisti için, beklenilmeyecek kadar iyi bestelere imza atan kişi.
(bkz: and justice for all) ve (bkz: muster of puppets) albümlerinde adeta beste kusmuş olan metallica frontmani...
(bkz: creeping death) öle bi şarkıyı yazan adam baska söze gerek yoktur.
harika besteci, solist, idare eder gitarist. yakısıklı kelli felli adam.* sahneye cıktıgında etraftakileri hapseder adeta. onun gibi sahne hakimiyeti olan vokal görmedim, duymadım.

creeping death bestesine gelince, o zamanlar cok dogru olan ama an itibariyle biraz da tam tersi gerceklesen bir yoruma sahip olan, harika sarkı. aynı zamanda 1993 istanbul inonu stadyumu konserinin acılıs sarkısıymıs.. (bkz: gec dogmusuz)
hayatının her anında karizmatik olmayı becermiş kişilik.beyaz sakal çok yakışmış*
yıllar, yıllar ,yıllar gecsede jaymz abimiz halan karizmadır. hep ayrı bi yeri olmustur ve olacaktır da çünkü o bir efsanedir... gerçi saclarını sarıya boyadığı zaman pek güzel şeyler sölememiştim. (bkz: efsaneler ölmez)
bach ve bob dylan ile birlikte müzik tarihinin en iyi bestecilerindendir.
su aralar yeni albumunde lars la albumun ismi hakkinda bir karara varamamis asmis insan.
the simpsons dizisinde kendi sesini kullanan sahis.sanirsam diger gelecek bolumlerde the simpsons icin yazdigi sarkilari soyleyecek solist.
sesini kullanma açısından kendini çok geliştirdiğine inandığım hayvani solist, 3 kız babası "hell yeah!" insanı.
(bkz: close to perfection)
artık sakalları ve saçları iyiden iyiye beyazlamış metallica'nın solisti.
sesi gayet bağırmaya açıktır. kafasında dikişler fink atmaktadır. sağ kolu bir konserlerinde fade to black i söylerken alev püskürten makinenin azizliğine uğramıştır ve yanmıştır. ESP marka gitarı vardır. 93, 99 ve 2008'de tükiye'ye gelmiştir. bir kez daha gelirlerse konser yeri savaş alanı gibi olur.
James Hetfield başka şeylerin de yanında Metallica şarkılarının sesi, fakat başta böyle planlanmamıştı. ilk günlerde Metallica değişik vokal/gitar kombinasyonları denedi. Bunlardan bazıları başka bir gitarist ilavesi veya sonradan solo gitarı çalan Dave Mustaine'ın tek gitar olmasıydı. Hatta bir ara Armored Saint grubundan John Bush'a grubun vokalisti olması için teklif yapıldı. Hetfield, 3 Ağustos 1963'de, Los Angeles'da bir kamyon şöförünün ve Opera şarkıcısının oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesinin Bilimsel Hristiyan mezhebinden olması James'in 'acı çeken ruh' temalı şarkı sözlerine bir çok kez ilham kaynağı oldu. Müzisyenliği 9 yaşında piyano dersleriyle başlayıp, kardeşi David'in davullarını gümbürdeterek devam etti ve en son gitara karar kıldı.

Elinde gitarıyla ilk grubu Obsession'da bir rock yıldızı olmayı kafasına koydu. Grup, bas ve davullarda Veloz kardeşlerden ve gitarda Jim Arnold'dan oluşuyordu. Arkadaşları Ron McGovney ve Dave Mars grubun yardımcı elemanlarını oluşturuyordu. Bu Velozların garajında oturup ışık kutusuyla oynamak anlamına geliyordu. Obsession dağıldıktan sonra Marrs-Hetfield-McGovney üçlüsü birlikte müzik yapmaya devam ettiler.

Phantom Lord, James Hetfield'in ikinci grubuydu. La Brea'ya taşındıktan sonra Brea Olinda lisesine devam eden James davulcu Jim Mulligan ile tanıştı. ikisi öğle tatilinde başka bir gitaristle müzik yapıyorlardı ama yüksek ve sert sesleriyle onu kaçırdılar. Hugh Tanner flying V gitarı parçası taşırken keşfedildi ve Phantom Lord doğdu. Gitardfa Hugh, davulda Mulligan varken James de şarkı söyleyip gitar çalıyordu. Mezun olup James Downey' dönene kadar grup değişik basçılarla çaldı. Downey'de James otoban genişletme çalışması yüzünden istimlak edilmiş, Ron McGovney'in ailesine ait bir eve yerleşti. Ev James ve Ron'un gece kalmaları, müzik ve prova yapmaları için idealdi. James Ron'a bas gitari almasını ve nasıl çalacağını öğreteceğini söyledi.

Ve Ron gruba katıldığında Phantom Lord artık yoktu, bundan böyle onlar Leather Charm'dı.
Leather Charm daha glam tarzı bir gruptu. Orijinal ve Quiet Riot'un "Slick Black Cadillac,"i Iron Maiden'ın "Remember Tommorrow"u ve birkaç başka cover şarkılar çaldılar. Bazı partilerde çalıp bir demo kaydetmeyi başaran grup dağılmaya başladı. Önce Tanner grubu terk etti yerine Troy James geldi, ardından Mulligan Rush tarzı daha progresif bir grup için ayrıldı. Davulcusuz kalan grup dağılmak zorunda kaldı. Mulligan'ın ayrılması James'i yeni bir davulcu aramaya itti ise de Lars Ulrich'i James'e tanıştıran Hugh Tanner oldu.

Nihai olarak Jım Mulligan'ın gruptan ayrılmasıyla Leather Charm'ın dağılması James ve Lars'ı birbiriyle tanıştırdı... ve Metallica'yı oluşturdu. En baştan beri, James Metallica'nın müzikten sözlere ana şarkı yazarıydı. Şarkı yazmayıp, söylemeyip veya gitar çalmadığı zamanlarda avcılık ve çeşitli sporlarla ilgileniyor. Kaykayıyla başına gelen talihsiz kazalardan olaylardan sonra son zamanlarda snowboard yapmaya merak sardı.

Gitarlar hayatının önemli bir parçası ve antika gitarları kolesiyon yapmakta. Özellikle doğduğu yıl olan 1963 yılında üretilmiş olanları. Garajında yeni tutkusu olan klasik Amerikan arabalarınla oynarken bulunabilir. Şu sıralarda kendinin yaptığı bir Chevy BelAir'i var.

James evli ve 3 çocuğu var.

Not: orionturk ten alintidir.
James'in genel bilgileri nelerdir?
James Alan Hetfield Los Angeles California'da 3 Ağustos 1963'de dünyaya geldi. 1.85 metre boyunda ve 82 kilo ağırlığında. Gözleri mavi ve sarışın.

Evli mi? Çocukları var mı?
17 Ağustos 1997'de uzun süreli kız arkadaşı Francesca ile evlendi. Üç çocukları var.

Kullandığı ekipmanlar nelerdir?
James çoğu zaman EMG manyetiklerle ve Ernie Ball tellerle ESP Explorer gitarlar kullanıyor. Mesa Boogie amfi ana tercihi. Studyoda James bir çok değişik gitar/amfi kombinasyonları kullanıyor.

James neler sürüyor?
James Dodge Ram kamyonet, 1955 Chevy BelAir klasik Amerikan arabası ve özel yapım (chopper) Harley Davidson motosiklete sahip.

Metallica dışında herhangi bir kayıdı var mı?
James Danzig'in ilk albümünde "Twist of Cain" ve "Am I Demon?" şarkılarında arka, Corrosion of Conformity'nin "Wiseblood" ve Jim Martin'in son albümünde normal vokal katkıları oldu.

Albümlerde James - Gitar, Kirk - Gitar yazıyor. James ne çalıyor?
James Metallica tarafından kaydedilmiş gitarların büyük çoğunluğundan mesul. Bütün ritim ve çoğu melodik ve armonik gitarlar James'in. Akustik gitarlar ve soloları saymıyoruz bile. Kirk'ün işi ana gitar soloları; ama son albümle beraber iki gitaristin görevleri genişledi. ikisi de ritim ve ana gitar bölümlerini çaldılar.

En sevdiği yemekler nelerdir?
Et ve patates, Barbekü, istiridye.

Başka gruplarda bulundu mu?
Obsession, Phantom Lord ve Leather Charm James'in üyesi olduğu gruplardı. Ayrıca Spastic Children'da davulculuk da yaptı.

James'in gitarda öğrendiği ilk şarkı hangisi?
Flight Of The Bumble Bee.

Boş zamanlarında James ne yapar?
iflah olmaz bir spor ve av tutkunu. Ayrıca garajında arabası ve motosikletiyle uğraşmayı da seviyor. ilave olarak James'i tuttuğu takımları ve NASCAR yarışlarını izlerken bulabiliriz.

En çok etkilendiği sanatçılar kimler?
Black Sabbath, Motorhead, Ted Nugent, Lynyrd Skynyrd, Nick Cave.

Yenilerden neler dinliyor?
Rocket From The Crypt, Gov't Mule, Corrosion Of Conformity.

James iskelet yüzüğünü ve kurt kolyesini nereden aldı?
Yüzük Cliff'e aitti. Kolyeyi Londra'da The Great Frog adlı dükkandan (Cliff'in yüzüğü aldığı dükkan) satın aldı.

James niçin gitarını Flying V'den Exlorer'a değiştirdi?
ilk günlerde Explorer James'in yedek gitarıydı. Flying V'nin sapı kopunca yedek gitarına geçti ve Explorer'ın ne kadar kendine uygun olduğunu gördü. Turnede ilk kendi adına çıkan gitar olan ESP'nin Flying V'sini de kullanıyor.

James hangi takımları tutuyor?
James ömür boyu fanatik bir şekilde Raiders fanı. San Jose Sharks ve D.C. United diğer spor dallarında tercihleri. NHL's Cool Shots TV programının açılışında ve NHL reklamında James görülebilinir.

Metallica'dan evvel hangi işlerde çalıştı?
James bir çıkartma fabrikasında, lisede temizlik ve ev taşıma işinde çalıştı.

8-9-92 yılında ne oldu? Neden James yandı?
Grup ateşli efektlerin değişiminden haberdar edilmişti. Alevler sahnenin yanlarında "Fade To Black" sırasında ateşlenecekti. Ama bu işle ilgilenen teknisyen bu yeni patlamaların eskileriyle BERABER ateşleneceğini söylemeyi unuttu. Yeniler gelince eskilerin olmayacağını varsayan James eski patlamaların olacağı bir noktada durunca 4 metre yüksekliğinde alevler vücudunun sol tarafını ve elini yaktı.

Hala James kaykay yapıyor mu?
Hayır, ama söylentilere göre eski turne anlaşmaları her ihtimale karşı "KAYKAY YASAĞI" maddesi içeriyordu. Son zamanlarda nispeten daha yumuşak inişi olan snowboard yapmaya merak sardı.

James'in saçına 1993 'No Where Else to Roam' turnesiyle yaz 1994 turnesi arasında ne oldu?
Avlanırken karıştığı bir safari arabası kazası yüzünden kafasına 40 tane dikiş atıldı. Bu nedenden saçının bir kısmı kesildi. Load albümünün piyasaya çıkmasından evvel saçını daha da kestirdi.

Konser sırasında James nasıl gitar tonunu değiştiriyor?
James'in uzun süreli gitar teknisyeni Andy Battye konserlerde James'in gitar efektleriyle ilgileniyor. Ayrıca Andy, James'in gitar ve ekipmanlarıyla ilgileniyor ve bakımını yapıyor.

James'in en sevdiği silahlar hangileri?
Remington 30-06, Weatherby 7mm ve Browning 300 Magnum James'in en sevdiği silahlar

Ne içmeyi sever?
A. Fuente Hemingway Short Stories marka sigarlar favorileri.

James'in hangi kemikleri kırıldı?
iki tane parmak, sol bilek, sol kolunun her iki kemiği. Toplam 156 dikiş.

James gerçekten içkiyi bıraktı mı?
Evet artık hiç alkollü içecek içmiyor. Maden suyu ve alkolsüz bira içerken görülebilir. (Temmuz 2001'de alkolizm ve başka alışkanlıklar için rehabilitasyon merkezine gitti.)

Şu anda aktif olmayan hangi grupların yeniden birleşmesini isterdi?
Thin Lizzy (Live And Dangerous kadrosu), Tank (ilk kadro), Motorhead (Eddie'yle)

James'in hayatını hangi albüm değiştirdi?
Stryper'dan To Hell With The Devil. Neden? James anlatıyor: "Sonsuza kadar beni korkutacak bir nefret uyandırdı. Çizgili deri pantolonlar görmeye hala dayanamıyorum

Not: orionturk'ten alintidir.
Not2: 3000. entrymdir. hetfield e nasip olmustur.
nickime esin kaynağıolmuş aşmış solist/gitarist.
ben dahil bir çok kişinin metal&rock hayranı olmasına sebep grubun solisti.
http://www.uludagsozluk.c...k=nothing+else+mattersile efsaneye dönüşmüş kişi.
ben dahil bir çok kişinin metal&rock hayranı olmasına sebep grubun solisti.
st anger albümünde sesi bir hayli detone olan adam.
sesinin evrim geçirdiğini düşündüğüm, mükemmel besteleri olan insan. metallica diyebiliriz şu an için ona.
tabi metallica'yı metallica yapanı da unutmamak lazım*
Muhteşem sese sahip insan üstü. O kadar güzel bir ses rengi vardır ki, keşke sesini ön plana cıkaran daha yumuşak müzik yapsa dedirtir. Babası bir kamyon şöförü annesi ise opera sanatcısıymış. zamanında metallica kitabında okumuştum.
tanri iyiki jamesi yaratmis, her ne kadar alkolik olsa da kendisi bu dunyaya damgasını vurmus insanlardan birisidir.
süper şarkılara imza atmış, mükemmel bir grubun, harbi solisti.
james 2001 de rehabilitasyon merkezine gitmiş ve bırakmıştır uyuşturucu,alkolü... hala sigara içmektedir...
amerikanın ibrahim tatlısesi olarak nitelendirilen ses sanatkarı.
yaşlanmış bee, ayakların baş olduğu günümüzde hala eski tadından izler barındıran ve her daim en iyi vokallarden biri olucak abimiz.istanbuldaki konseri sonrası gece otelde sıkılıp taksimde gezmeye çıkmış sonrasında kemancıya uğramış ordaki şanslı kardeşlerimiz bu tarihi ana şahit olmuştur birlikte içip sohbet etmişlerdir.
güncel Önemli Başlıklar