1. 1.
  incilin dorde ayrıldıgı (matta markos luka yuhanna) konsil iznik 'te yapılmıstır. ilcede bunu simgeleyen dort kapı bulunmaktadır.
  1 ... kabaktadi
 2. 2.
  isevilerin, hristiyan terimini sifat olarak almalarinin, kabul edildigi konsildir.
  1 ... ankakusu
 3. 3.
  hristiyanlığın yozlaştığının kanıtıdır.
  1 -2 ... arude50
 4. 4.
  MS 325 yilinda iznik'te konstantin tarafindan toplanan, Isa'nin tanrinin oglu mu yoksa ta kendisimi sorununa cozum aramaya calisan din gorevlilerinin toplantisidir.Iskenderiye'de gorev yapan rahip aryus'un gorusu, isa'nin tanrinin kendisi olduguydu. digerleri bu gorusu savunmadi ve 25 temmuzda inanc bildirgesiyle tek bir tanrinin oldugu, isa'nin onun oglu oldugu tezi, kanuna donustu.
  3 ... radament
 5. 5.
  bu konsile dek var olan üçbin küsür incil sayısı dörde indirilmiştir.
  1 -1 ... istemihan
 6. 6.
  söylenenin aksine incillerin değil, gnostiklerin sahte öğretişler verdiği kitapların ayıklandığı konsildir. incil her zaman için aynıdır ve hiçbir zaman bir sayıdan 4'e inmemiştir.

  yalanları bırakıp gerçeği görmek isteyenler için; http://www.hristiyan.net/...degismezligi/tahrif21.htm
  1 -2 ... oneqeno
 7. 7.
  konsilin karar metni şöledir;
  ''bir rabb'e, tanrı'nın tek oğlu mesih isa'ya inanıyoruz. o bütün zamanlardan önce, nurdan doğmuştur. hak tanrı'dan doğan hak tanrı'dır. yaratılmamış, doğmuştur. cevherde her şeyi yaratan baba'ya müsavidir. bizim için, biz bütün insanların kurtulması için gökten inip ruhül kudüs'ten ve bakire meryem'den tecessüd etmiş, insan haline gelmiştir. pontius pilatus devrinde haç'a gerilerek, ıstırap çekip defnolunmuştur. üç gün sonra da ölüler içinden kalkıp, kutsal kitaplarda bildirildiği gibi semaya çıkmış baba'nın sağına oturmuştur. zamanı gelince dirileri ve ölüleri hesaba çekmek için, izzeti içinde gelecektir ve hükümranlığının sonu olmayacaktır...''
  ... shawnshank
 8. 8.
  sonucu, azınlığın çoğunluğa hükmetmesidir...
  1 ... demolay
 9. 9.
  paskalyanin ne zaman kutlanacagi belirlenmistir.
  2 ... alp nbr ben seval telim ayni
 10. 10.
  iznik köftesinin efsane olmasına da yol açmıştır.
  1 ... fakir