1. 1.
  islam dininde boşandıktan sonra nafaka ödemek diye bir kavram yoktur.
  Sadece iddet müddeti süresince erkek kadına bakmak zorundadır. O da 4 aydır.
  Ondan sonra erkeğin kadına nafaka vermesi gibi bir durum söz konusu değildir.
  Ancak, evlenmeden önce belirlenen mehrin kadına verilmesi şarttır.
  Mehir bir nevi peşin olarak kararlaştırılmış evlilik tazminatıdır.

  Şeyma subaşı gibi kadınları, 1 hafta evlenip boşanan kadınları, erkek tarafını ömrünün sonuna kadar sömürmek için 1 çocuk yapıp boşanan asalak kadınları gördükçe müslümanlığın ne kadar güzel bir din olduğuna hep birlikte şahitlik ediyoruz.

  Nafakanın islamda yeri yoktur. Devletin ve yasaların zorlaması ile kadına verilen Nafaka, kesinlikle kadına helal değildir.
  11 -1 ... hayat guzel
 2. 2.
  Islamda madafaka diye okudum en iyisi uyuyayım amk.
  10 ... kurtcebe noyan
 3. 3.
  islamda kadının boşanma hakkında yoktur ki, ne güzel din di mi?
  -6 ... fridanin biyigi
 4. 4.
  islamda evlilikte erkeğin 3 talak hakkı vardır.
  Kadın isterse bu 3 talak hakkının bir tanesini talep edebilir.
  Bu durumda kadın istemediği sürece hiçbir şekilde boşanma gerçekleşmez.

  Ayrıca islamda kadının da boşanma hakkı vardır.
  Eşlerden her biri nasıl kendi hür kararıyla nikah sözleşmesi yapıyorsa bu sözleşmeyi yine kendi hür kararıyla bitirebilir.
  6 ... hayat guzel
 5. 5.
  islamda evlenmeden önce kadının üzerine boşanmaya karşı bir mülk yapılması şarttır. buna orta doğu insanı başlık parası der ama öyle değil. örneğin günümüz için konuşursak eş olacak zat-ı şahaneye beşi bir yerde ve çeşitli ziynet eşyaları verilir veya zor ama maddi güç yetiyorsa üzerine ev de yapılması şarttır. ayrıca islam hukuku güncellenebilir. yani o zamandan bu zamana kadın boşanabilir bunda tek sakınca ataerkil aile yapısı ve erkek tarafının baskıcı olması. aksi takdirde isterse 10 şahit istensin rahatlıkla boşanılabilir.
  2 -1 ... sgkli yazar
 6. 6.
  islamda nafaka olsaydı günümüz feminikleri 'kadını aşağılayan bu arap geleneğini reddediyoruz' diye rörö yapardı ama şimdi sesleri çıkmıyor.

  Kesinlikle ruh hastası katilleri savunmuyorum savunmam da.

  Ama eşinden boşanıp nafakaya çöreklenen, o parayla da dost hayatı yaşayan kadınlar var bu ülkede. Süresiz nafaka olayı cinayete sevk edebilir diye düşünüyorum ben.

  Hiç kanıt getirip nafakayı sonlandırabilir demeyin. O işler öyle kolay olmuyor.
  6 -1 ... saint andre
 7. 7.
  Ne dini ne medeni kanunlarda ömür boyu nafaka saçmalığı yoktur. Bu ülkede de olmaması gerekirdi. Ömür boyu köleliktir. 5 yıl üst sınır olarak düzenlendi ama yine de adil değildir. istismar, şiddet, işkence gibi aşşağılık olaylar harici boşanmalarda nafakanın yeni hali süresi belli kölelik olmuştur. Belirttiğim gaddar sebepler yüzünden oluşan boşanmalarda ise en üst rakamlardan ömür boyu kalmalıdır nafaka, hatta kadın tekrar evlense bile ömür boyu devam etmelidir. Yaptığı şerefsizliğin bedelini ödemesi ve yaptığını unutmaması gibi sebeplerden adil bir cezalandırma olur inancındayım.
  3 -1 ... huzursuz adam
 8. 8.
  4 aydır. Süresiz nafaka ise zulümdür. Ve bu yüzden haramdır.
  -1 ... selia
 9. 9.
  arada çocuk olsun yada olmasın, erkeğin evlilik öncesi taahhüt ettiği ve kadının razı olduğu "evlenme ücreti" boşanma anında kadına verilir:
  https://acikkuran.com/33/28

  erkek, taahhüt ettiği "evlenme ücreti"nden ayrı olarak, evlilik sürecinde canı gönülden yaptığı harcamaları (kantarlarca olsa bile) geri isteyemez:
  https://acikkuran.com/4/20

  erkek, kadına verdiği vaadlerin arkasında durmalı (*1) ve onları yerine getirmelidir. kadın alacağından gönül rızasıyla vaz geçerse, erkek ancak o zaman o metayı afiyetle harcayabilir yiyebilir:
  https://acikkuran.com/4/4

  evladın elbisesi ve rızkının örfe uygun temini öz babaya aittir, dolayısı ile boşanma sonrasında da bu temini öz baba yapmalıdır:
  https://acikkuran.com/2/233

  erkek kadına dokunmadan ve "evlenme ücreti" biçmeden ayrılırsa (yani nişanı bozarsa) gücü nispetinde kadına mal vermelidir:
  https://acikkuran.com/2/236

  dipnot 1:
  (*1) "kadına verilen vaadlerin arkasında durmak" tabiri arapçada "sadukati_hinne" ile ifade edilir. sadaka, sadakat ile aynı kökten gelen bir kelimedir. vaadinin arkasında durmak, sözünü gerçekleştirmek manasına gelir. dolayısı ile "evlenme ücreti" gibi yazılı olan vaadlerden tutun da evlilik öncesi ve evlilik süresince verilen tüm sözlü vaadleri kapsar. erkeğin üzerinde çok ağır bir sorumluluktur.

  boşandıktan sonra evlenme ücretinin verilmesi erkeğin keyfine bırakılmaz, mahkeme kanalı ile gerçekleşir (ki bunun için taahhüdü esnasında erkeğin mal varlığına uygun şerhler konulmalıdır). lakin diğer sözlerin hesabını allah yukarıda belirtilen 4/4 ve 4/20 ayetlerine göre ama bu dünyada ama öbür dünyada sorar.

  dipnot 2:
  yani beyler kısacası 4 karı almak o kadar kolay değil.
  3 -2 ... pitislarin hamcisi
 10. 10.
  --spoiler--
  yani beyler kısacası 4 karı almak o kadar kolay değil.
  --spoiler--

  karı bulamıyorlarsa cariye yesinler.
  -3 ... ebu fesat