bugün

--spoiler--
akıllarda en çok, yaklaşık 9 dakikalık tecavüz ve yangın tüpüyle adamın kafasının parçalanma sahnelerinin kaldığı film. en önemli özelliği filmin tersten gitmesidir. yani son sahneden ilk sahneye doğru.. ama;
(bkz: düşünce güzel uygulama kötü)
--spoiler--
2002 yapımı Gaspar Noe filmi. başrollerini (bkz: monica bellucci) ve (bkz: vicent cassel) paylaşmıştır. Konusu kısa bir zaman dilimi içerisinde geçen şiddet tecavüz ve intikam şeklindedir. Sinema tarihinin en sert şiddet ve tecavuz sahnelerini barındırır. değişik kamera açıları ve monica balucci'nin filmin ikinci yarısındaki çığlıkları nedeniyle sinemada izlemesi zor bir filimdir. zaten sinemada bu filmi baştan sona izleyen çok azdır.
yanılmıyorsam cannes film festivalinde ödül almıştır. filmin sonunda (bkz: a clocwork orange)'a gönderme vardır.işlenişi akıl defrerindeki gibi tersdendir. Film genelinde insanın keşke şu olsaydım dediği bir karakter yoktur. fakat film tarantinonun salt şiddet filmlerinden değildir. daha çok anlatmak istediğini anlatan bir film olarak akıllarda yereder. gaspar noe gala da bir muhabirin "bu sahne tecavuzu özendirebilir mi?" sorusuna
"normal bir insanı nefret ettirmeli ve bu tarz eylemlerden alı koymalıdır." cevabını vermiştir.
türkçeye dönüş yok diye çevrilen Gaspar Noe filmi.
bi kesim ay bakamıycam diyip filmi terk ederken bi kesim de şiddeti ve aşkı gözümüzün içine soka soka anlatan noe'yi baş tacı etmiştir.
kamera açıları nedeniyle baş döndüren hatta zaman zaman yeter artık dedirten film.
tecavüz konusunda adını kazıyacak bir film hele amcamın kendini konan zanneden arkadaşın kolunun üstüne ayagıyla basıp kırması sinemada yanımda oturan oglan ve kiz arkadaşının zıplayarak koltuklarını değiştirmesine sebep olmuştur..
seyircilerin çok keskin hatlarla ikiye bölünmesine neden olan filmdir. çoğu insan filmi "sapıkça" bulup, beğenenlere aşırı tepkiler vermiştir.

evet özellikle ilk yarısının seyri zordur. zaten çoğu fire de burda verilir. ancak ne kadar iğrenç ya da vahşice olursa olsun, bu ve benzeri olayların hergün birilerinin basına geldiği unutulmamalıdır.

özetle yozlaşmanın salt anlatımıdır.
amacı zaten izleyicinin sinirlerini bozmak olan film, ters işleyişi ve yer yer vahşet, yer yer de dozu ayarlanamamış görünen erotik sahneleriyle daha onuncu dakikada bunu başarmaktadır. eğer amacınıza ulaşıyorsanız, başarılı olmuşsunuz demektir..
Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye'ye aday olan, insanın kanını donduran, ayağını yerden kesen sert, acımasız ama seyredilmeye değer bir film
"geriye dönüş yoktur.
çünkü zaman her şeyi mahveder.
bazı şeyler onarılamaz.
insan bir hayvandır ve
intikam isteği doğal bir güdüdür.
çoğu suç cezalandırılmaz.
sevilen birini kaybetmek,
insanı yıldırım çarpmış gibi sarsar.
çünkü aşk yaşamın pınarıdır."

filmin iskeletini oluşturur.
insanın arkadaşlarını terk etmesine neden olabilecek filmdir. Şöyle ki;
Diğer 2 arkadaşıyla * gittiği filmin çıkışında nevri dönen jonathan , hislerini paylaşmak amacıyla şu bahtsız soruyu sorar yanındaki insancıklara;

-Abi nasıldı film , harikaydı değil mi? Ben çok etkilendim yani...

Ve tabii cevabını da alır , kaşınmış ne de olsa ;

-Tabii olm muhteşemdi film. Hele o tecavüz sahnesi yok mu... Tekrar tekrar izlicem valla.

-?^#!'+^!%//

Hemen bir mazeret bularak adamların yanından uzaklaşılır ve mümkün olduğunca selam sabah kesilir bu olayın sonunda...

(bkz: insanları tanıma yolları)
kelime anlamı "geriye dönüşsüz", "dönüşü olmayan" gibi bir şeydir.
hala yangın söndürme tüpüyle suratı püre haline getirilen adamın gerçekten çekimlerde o şekilde öldürüldüğünden şüpheliyim. o derece realistik bir sahneydi.sinema tarihine en sinir bozucu karelerden biri olarak geçtiğine şüphem yok
kuzenle beyoğlu sinemasında filmden sonra çıkış tünelinde arkamda cereyan eden,şahit olduğum diyalog:

e=erkek
h=hatun

e:sevgilim güzel filmdi dimi,sen beğendin mi ?
h:hı hı!
e:sevgilim evlenince biz de böyle sevisiriz değil mi ? (9 dk.'lık tecavüz sahnesini kast ederek)
h:gülmesi,bizim arkamıza dönmemizle suratının kızarması

yuh! .mına koim!...
çekimlerinin baş dönmesi ve mide bulantısına yol açtığı film; özellikle ilk 20 dakikanın çekimi de kötü (film müziği denir mi bilmiyorum ona) arka fonda tek düze çalan baş ağrısına sebep olan zımbırtı da.

ayrıca "tersinmez" manasına gelip terim olarak kullanılmaktadır...
belluci'nin çatır çatır oyunculuk sergilediği film.

--spoiler--
film terse akmaktadır.
--spoiler--
--spoiler--
yangın tüpü ile kafa parçalama sahnesi müthiş olan film.
--spoiler--
tecavüz sahnesinin bahsedildiği kadar tahammülsüz olmadığı film. (ben mi çok mu ahlaksızım yoksa herkesten duydukça gözümde çok mu büyütmüştüm bilmiyorum)
her yonuyle farkli olan film. sondan basa dogru giden ve ciddi anlamda siddet iceren fransiz yapiti. tecavuz sahnesi cok gercekci.

--Spoiler--
adam kadini fena bafiliyor. bafilemekle kalmiyor, isi bitince suratini tekmeliyor.
--Spoiler--

siddet ve gerilim icerikli filmleri mideniz kaldiriyorsa kesinlikle tavsiye edebilecegim bir yapit.
sinema tarihine geçecek ölçüde vurucu bir tecavüz sahnesi dışında pek bir şey veremeyen, kurgu ile oynayalım farklı olsun derken iyice sıradanlaştırılmış,oyuncuların yaşadıkları psikolojik problemleri hiç yansıtamayan, basit bir fransız filmi.
--hafif spoiler--
monica abla bir gece kıyafeti giyiyor ki off yani. hani derler ya at gibi kadın... film falan hikaye arkadaş. dvd'de 2x ya da 4x modunda izleyip gerekli yerlerde durulmalı. yoksa filmi baştan sona izlemeye kalkarsanız kusuverirsiniz odanın halısına. çok keskin kamera geçişleri var davul gibi sallanıyor dürzü. onun için tahmini 1.saat sularındaki tecavüz sahnesi, ilk 30 dakika içindeki yangın söndürücüyle beyin dağıtma sahnesi ha bir de tabi monicanın seksi hallerinin bulunduğ sahneler kayda değer yerler.
--hafif spoiler--
geri dönüşümsüz.
tıpta sıkça kullanılır. irreversible hasara örnek olarak lütfen (bkz: nekroz)
tecavüz budur..filmde gereğinden fazla sert gösterilmemiş , adli tıp dersi alanların sadece anılarını tazelemiş , olması gerektiği gibi olan bi filmdir..tecavüz , 21 kere yangın döndürme tüpüyle insanın kafasını ezme sahneleri bilhassa u günlerde asalım keselim diyen beni bile , lan ama şiddet kötü bişi dedirtmeye getirmiştir..das experiment, funny games ve irrevesible sanırım ki bu 3ü hayattan soğutan filmlerden en başta gelenleridir.ama başta da dediğim gibi , tecavüz aşırı şiddetle anlatılmış gibi bi olay yok filmde , sadece olanı içimiz kaldırmadığı için , gzetelerde "14 yaşında kıza 20 kişi tecazü etti" haberlerini kafamızda canlandırmadan geçtiğimiz için , bu kadar açık seçik anlatınca rahatsız olmuş olabiliriz..keşke auschwiztde bu kadar açık seçik anlatılsa pianist gibi schindlers list gibi hollywoodvari olmasa da , şu faşizm gerçekten nedir görsek..ona göre , istediğimiz şiddeti gerçekten istiyor muyuz , gebersin itler dediklerimizin geberme sahnelerine kaçımız dayanabiliriz görsek..
fildir fildir donen keskin kamera gecisleriyle goz yoran, daha basinda cirilciplak bir adamin kizina nasil tecavuz ettigini anlatirken "noluyo amk!?!" nidalariyla izlenen bir filmdir..
sinemada "bak bak kamerayı nasıl bir sağa bir sola sallıyorum" akımını başlatan film işte budur. sonradan böyle film çekenler eleştirildi ama aslında bu filmdir tüm mide bulantılarımızın sorumlusu. ara sıra Monica Bellucci götü sikilirken nasıl bir hal alır diye izlemiyor değilim hani. ama tam sokmuyor, kenarına koyuyor yarrağı. biraz acıtıyormuş gibi görünüyor, ama girmiyor. bizim Monica oyunculuğunu ve götünü konuşturuyor.
uydu uzerinden rustavi kanalinda birazini izledigim ve turkce sine hic ihtiyac duymadigim film.bir iki tane degisik cekim tarzi yakaladim diye film cekilmesine gerek yoktur o kadar denemek istiyorsan boyle cekimleri git kisa film ya da video klip cek demek istedigim bir yonetmeni vardir.