bugün

KIYAS KABUL ETMEYECEK DERECEDE iphone 6 plus.
ios osuruğunda boğar.
ikisine verecek param olmadığından beni enterese etmeyen versus.
teknik olarak da işletim sistemi olarak da iphone 6 plus'ın önde olduğu karşılaştırma. sebebi de ios'un elindeki donanımı yüksek kapasiteyle kullanabiliyor olmasıdır. samsung'da 4k video desteği var ama hanginiz hayatında 4k video izledi gerçek anlamda? bizde de var 4k kamera ama onu kurgulayacak donanım dünyanın parası. onun yerine koy 1080p video çekme özelliğini tam randımanlı kullan. yarım yamalak 4k video çekeceğime adam akıllı hd video çekerim en iyisi.

bunun yanısıra stabillik de çok önemli bir etken. apple telefonlar muadili android cihazların yarısı kadar donanıma sahip olmasına rağmen daha hızlı ve akıcı çalışırlar bunu hepimiz biliyoruz.

google play store ve appstore kıyaslanmış ve play store'da uygulama daha çok denmiş. bu da irdelenmelidir iyice. zira play store'da çöp diyebileceğimiz işe yaramaz uygulama sayısı oldukça fazladır. oysa apple mağazaya alacağı uygulamaları daha sıkı inceler. sayı değil nitelik onemli yani.

ha gider samsung tercih edersin, apple tercih edersin buna laf eden ya da sana tercihinden dolayı salak diyen yok. ama olaydan habersiz tiplerin saçma yorumlarla insanların aklını karıştırması ayıptır günahtır.
Herşeyin ram veya güçlü işlemciler olmadığını kanıtlayan karşılaştırmadır. Performans olarak iphone 6 plus ın açık ara alacağı karşılaştırmadır. Bende androide geçmeyi planlıyorum çünkü biraz basit ve özelleştirilemeyen bir işletim sistemi ve belli bir süre sonra sıkılıyorsunuz. Fakat yiğidi öldürücen hakkını yemicen.
Genellikle apple ürünlerini kullanan birisi olarak seçim yapmak zorunda olsaydım note 4'ü alırdım. Apple bu sefer hem fiyat konusunda hemde telefonun görünümü açısından resmen sıçıp batırmış. 6 plus'ın 3g'nin büyümüş halininden farkı yok. Yuvarlak köşeler çok itici duruyo, arka kapak ise tam bir felaket. Artı olarak yıllar önce yaptıkları reklam çalışmasıyla tükürdüklerini yaladılar orasıda ayrı bir mevzu.32 gb'ı yok alıcaksan 64 gb alabiliyosun buda ayrı bir kurnazlık örneği. Note 4 ise görünüm açısından gayet şık duruyo fiyat olarak dolar cinsinden geldiğini düşünürsek 2500 Tl'yi geçmez ki 32 gb model bu fiyata. 6 plus'ın 16 gb modeli 2700 Tl. Gerçi samsung bile çok pahalı. Alt tarafı facebook'a, twitter'a giricem diye bu fiyatlara telefon alınmaz ha illa alıcaksanız gidin samsung alın. Apple'da yakında nokia gibi olucak. Kayda değer hiç bir yenilik koymadan telefon çıkarmanın ne anlamı var ? A7 işlemci piyasada ki tüm oyunları ve uygulamaları sorunsuz çalıştırıyoken ben neden gidip 6 plus alıyım ? Büyük ekran isteseydim gidip android alırdım. Samsung pvc üretirken apple isterse altından yapsın telefonu eşşek gene aynı eşşek hiç bir zaman 4s'teki kaliteyi yakalayamicak gibi apple.

Edit: fanboylar gelmiş gene eksilemeye. Yapmayın olm bende sizdenim ama gerçekler acıdır. Facebook'a girmek için ve alt tarafı subway surf oynamak için bu fiyata apple alınmaz özellikle tasarım çöpken.
iPhone iyidir ya.
hammaddesi pvc olan boktan android işletim sistemli telefonlara 2000 tl veren enayilerin mallıklarını gizlemek adına samsung diye savunmaya geçtiği versus. bir de fanboy demişler. fandroid ezikleri sizi. çöp işletim sistemi anasını satayım 10 gb ram koysan kaç yazar? androidi kuşa yüklesen kuş ters uçar. belli ki fandroidlerin beyni de bu sistemle çalışıyor.
Note 3 bile siker.
general mobile discasdssad şaka lan şaka. galaxy note 4.
android ve iosu savunma uğruna birbirine küfürler yağdıran, kendi kullandığını kullanmayanların zekaları başta birçok konuda hakaret etmeyi kendine hak sayan beyinsizlerin yeni tartışma konusu. öncelikle iki tarafın da beynini sikeyim. apple üretiyor satıyor cebini dolduruyor apple fanboylar övmek için götlerini yırtıyor. samsung,lg,htc vs üretiyor android yükleyip satıyor cebini dolduruyor fandroid gerzekler övmek için göt yırtıyor. sebepse açık ve net bir şekilde ortada, 2200 hata 2500 gibi uçuk rakamlar bayıldıkları oyuncakları dünyanın en iyisi olmak zorunda. bunu da karşısındakine ispatlamak zorunda bu götü şemsiyeliler. "kendimi enayi gibi hissedeceğime, karşımdakine enayi hissi yaşatayım" mantığından öte değil amk yaptığınız.

ulan eyvallah özellik bakımından değerlendir ama nedir amk bu karşısındakini ezme çabası.
2600 lira verip iphone 6 plus alıyorsun. para senin zevk senin abi, alırsın tabi. ama nedir bu android telefon alanlara kininiz.
aynı gerzek davranışı androidciler de apple müşterisine yapıyor. ulan ikiniz de aynı kapitalist sisteme sikilen birer götsünüz. derdiniz ne amk. tartışma ayağına birbirinize demediğinizi bırakmıyorsunuz. neden android yüklü bir makineye 2000 lira vermek enayilik olsun amk. sen 2600 lira bayılıyorsun ya iphone 6 plusa. hayır onu da iphone 7 çıkana kadar kullansan bari.
işin boktan tarafıysa iki tarafın da çoğunluğu savundukları ve bok attıkları aletlerle ilgili teknik hiç bir sikten çakmıyor olması.

he bir de apple fan boylara özellikle söylemek istediğim birşey var. apple iphone 3,4,5 ve aralarda ürettiği iphone modellerinin hepsinde küçük ekran kullandı. samsungun ön ayak olduğu büyük ekranlı akıllı telefon furyasını diğer markalar takip ederken apple sürekli küçük ekranda ısrarcı oldu. apple fanboycukları da bu dayatmayı "apple kullanıcıyı düşünüyor, bilerek büyük ekranlı üretmiyor, küçük ekranlı telefon tek elle kullanmaya müsait, büyük ekranlıyı tek elle kullanamazsın, daşşaanı yidüümün epılı, iyiki büyük ekranlı üretmiyor, akıllı, güzel,cici epıl "diye salyalar saçarak konuşurlardı. bir değil on değil amk, apple ürünlerini övmeyi ibadet edinmiş gerzeklerin hepsinden duyduğum şeyler bunlar. şimdi apple iphone 6 plus ile büyük ekranlı modeli sürdü piyasaya, bu beyinsizler de hayran hayran bakıyor. dün apple ios 6 ile gelen aramaya arama ekranından otomatik mesaj özelliğini koyduğunda 3310larda bile olan bu sikimsonik özelliği sanki apple icad etmiş ve tüm dünyayı kurataracak bir buluş yapmış gibi sevinen bu apple fanboylar bugün de büyük ekranlı smartphone döneminin apple ile başladığını düşünmeye başlamışlar görüldüğü üzere.

herkes zevkine ve ihtiyacına göre istediğini alır. ama hiçbirşey bir iphone kullanıcısına android yüklü bir makine alana işkembeden sallama hakkı vermez. keza bir android kullanıcısına da iphone kullanıcısını enayi ilan etme hakkı da vermez.

ben iphone u da android telefonları da seviyorum. ikisinin de artı ve eksileri var. mesela android daha kişiselleştirilebilir bir işletim sistemi. uygulama çeşidi fazla ama marketi ne kadar geniş olursa olsun birçok uygulama denetimden geçmediği için riskli uygulamalara rastlama olasılığı yüksek. ios ise aşırı derecede kısıtlı kişiselleştirilebilmenin yanında çok stabil ve akıcı. dediğim gibibir telefona 4 rakamlı bir meblağ ödemek bana mantıksız geliyor. ama para bok olsaydı, alacak olsaydım, iphone 6 plus alırdım. çünkü apple ürünlerini daha çok beğeniyorum. ama beğeniyor olmam apple'ın müşteri sikme politikasını desteklediğim anlamına gelmez. pahalı abi. açık ve net. benim gözümde iphoneun hiç bir modeli 2000-2500 tl etmez. yarısı bile etmez. keza amerikada zaten yarı fiyatına satışı. ama apple türkiyeye store açtığı halde piyasayı düşürmedi kasıtlı olarak. apple fanboylar da bu kazığa hiç bir tepki göstermiyorlar. amma meraklısınız amk sikilmeye.
neyse, ben iphone 6 plus'ı beğendim diye note 4 'ü çöp olarak da görmem. boru mu amk herif 4k video özelliği getirmiş, hayvan gibi çözünürlük (ip6 nın neredeyse iki katı) getirmiş.

sonuç olarak donanım özellikleri açısından bakıldığında note 4 hatta note 3 bile iphone 6 plus'ı ezer geçer. ama apple'ın benim gözümde en önemli artısı donanım ve yazılımı kendi üretmesi ve donanım-yazılım uyumunu sağlam başarması. bu da düşük donanımla yüksek performans sağlıyor. lakin şu da bir gerçek ki iphoneların en boktan özelliği de şarjın hiç dayanmaması amk. insana resmen "yapacağınız makineyi sikeyim" dedirtiyor. velhasılı, ne iphone 6 plus ne note 4 en iyi. bu yüzden herkes beğendiğini alsın kullansın ama lütfen kimse kendisinin aldığından almayanı enayi sanmasın.

ekleme: apple iphone 6 plus ile bildiğin nokia ve motorolanın bir zamanlar tonlarca sattığı katlanır telefon konseptini geri getirmeye çalışmış galiba.
bir de 6 yı şöyle bir inceledim, tasarımı bok gibi olmuş amk. çok dandik geldi. artı apple ruhu kalmamış bence. bir 4s kalitesini hissettirmiyor.
note 4 fena derece alır. aslında en iyisi xperia ama note 4 de çok iyi.
iphone 6 plus'un kalitesi, galaxy note 4'ün işlevselliğiyle alacağı versus.

iphone 6 plus 5.5 inçlik ekranla geliyor fakat hiçbir uygulamada ekranı döndüremiyorsunuz. iphone ve ipad harici yazılan arayüz bu açıdan başarısız bana kalırsa. Apple işin kolayına kaçıp yazılımcıların teker teker optimize etmesini istemiş. Arayüzü bir kenara bırakıp kasaya bakacak olursak tek kelime ile inanılmaz bir cihaz olmuş. Kıvrımları, alüminyum yapısı, dock yuvaları vs özenle yapılmış. ios stabilitesiyle birleşince kullanıcısına tarifsiz bir deneyim sunacağına eminim. Batarya ömrü de neredeyse 5s'in iki katına çıkarılmış, ne ala.

Gelelim note 4'e. Ekran olarak rakipsiz bir cihaz. ppi değerleri muazzam. iphone tanıtımının gölgesinde kalıp android olması dışında pek bir eksiğini göremiyorum. özellikle işlev bakımından iphone 6 plus'ın çok ilerisinde. (Note arayüzü, note uygulamaları, s-pen)

Görüş: Dördüncü jenerasyondan beri apple kullanan biri olarak ikisinden birini tercih etsem yine apple'ı seçerdim. Bana kalırsa Malzeme kalitesi, ios ve jailbreak hepsinin ötesinde bir üçlü.
Kağıt üstnde note 4 fazlasıyla alır.
Note 4 alır her türlü.
Tercihimi note 4'ten yana kullandığım versus.

Sıkı bir apple fanı olmama rağmen ilk defa bir samsung cihazını beğenerek almış bulunmaktayım. Tüm önyargılarımı yok edecek kadar başarılı olmuş, tavsiye ederim. 2299 tl fiyat etiketiyle teknosa'dan temin edilebilir.
iphone kendini zamanla öldürdüğü için çok puan kaybetti.