bugün

kişinin psikolojik sorunları sonrası canını kendi kendine sonlandırmasıdır. depresyon ve şizofreni hastalarında alkol ve madde bağımlılarında daha sık gözlemlenir.
Her kişinin hayatının belli dönemlerinde aklından geçirip sonradan hayata kendini bağlayacak bir kaç sebep bulup vazgeçtiği eylemdir.
haklıca bir eylemdir. lan bu dünyaya en başta irademiz dışında bu dünyaya geldik. sonra da ailemiz tarafından tanrı kavramıyla kandırıldık. ve aslında tanrının olmadığını öğrendi birçoğumuz. ve kocaman bir hayal kırıklığı lanet olsun. biz bir tesadüfle oluştuk der, bizim amacımız ne ki diye sorarız kendimize. haklıyız gerçekten haklıyız. insan ölmek ister ama cesaret yoktur ve tabi ardında bırakacakların gelir aklına.. gözü yaşlı bir anne, ağlamamaya çalışan bir baba. eş-dost-arkadaşlar pek ilgilendirmez seni aslında. lanet olsun herşey yalan dersiniz. herkes ölüyor herkes. yaşayıp mutsuz olmanın ne anlamı var dersiniz. intihar deyip durursunuz. ve bir gün sabrınız taşar.

ve artık yoksundur...
intihar eden insan fedakar insandır. onu bu noktaya getirenleri öldürmek yerine kendini feda eden insandır. aynı zamanda zayıf insandır.
canım annemin hatrı için hiç girişimde bulunmadım. Ama heybemde bekletiyorum her zaman. Dışarı çıkarken göt cebime koyuyorum mereti. Yoruldum artık, ilaçlar fayda etmiyor, terzi kendi söküğünü dikemiyor...
Anacığım 63 yaşına bastı. El ele kol kola ölüme gidiyoruz...
her canlının ömründe en az bir kez denemesi gereken aktivite.
bazen bir kurtuluştur.
hiç bir canlının yapmaması ve hatta düşünmemesi gereken bir zıkkımdır.
canlarınızın üzerinde sadece sizin hakkıniz yok!!!
Uzun süre duymak istemediğim cümledir.
tanrı o kadar adildir ki türlü pislikler yaparsanız cehennemde acınızı çeker sonra cennete gidersiniz.
fakat bazı hadislerde intihar edenin sonsuza kadar cehennemde kalacağı söylenir. yani olay şu.
git hırsızlık yap git seviş git adam öldür git yalan söyle. ama intihar etme.
ya da hadisler yanlış.
albert camus un sisifos düşünceler kitabında incelediği konu.
tek kelimeyle acizliktir. dünya üzerinde yapılan hiçbir şey canına kıymak için bir sebep olmamalıdır.
intahar kul hakkıdır ve affı olmayan en büyük günahlardan birisidir. cehennem ateşini çakmak ateşi ile, milletin kafasını da yanlış bilginiz ile karıştırmayın.
hiç bir şeye çözüm değildir. hayat direnmek içindir. eğer ki. sen kendine inanarak ve güvenerek bu hayatın üstesinden gelebiliceğine inanırsan. her şeyi başarabilirsin. hayat zor gibi gözüksede. aklı olan her zaman kazanır ve diğerleri onu izlemekle yükümlü olur. ve düşünceleride şöyledir " benim neyim eksikti? "
zayıf insanların kalkışacağı, acizlik, basitlik gibi nitelendirilen durum. bu şekilde nitelendiren kişilere sorulmalıdır. hayatta başına gelen en büyük sıkıntı ne? karşılaştığında tüm yolların çıkmaz olduğu kaç sıkıntı ile baş başa kaldın. bunların cevabını kendine bir ver ondan sonra insanları yargıla.
başarısızlık ve uyuşturucudan sonra gelen eylem.

Belki de farkında olmasakta yakın olduğumuz.
bir nefes kadar yakın..
aciz insanların yapacağı eylem. evet.
kendini bilmez, zayıf, iradesiz insanların baş vurduğu eylem.
Yarın sabah uyanmak için bir sebep bulamayanların yaptıkları eylemdir genelde,oysaki acizliktir,zayıflık belirtisidir.
felsefi nedenler adına yapanlara saygı duyduğum, asil eylem.

aşk acısı için borç harç için yapanlar ise acizliklerinden yapmaktadır.
Dinlenmek,sadece dinlenmek istiyorum. Yorgunum çünkü yoruldum yasamaktan,mutluymuş gibi görünmekten,insanlar üzülmesin diye kendimi üzmekten yoruldum. Nefes almak işkence gibi geliyor geceleri çıkıyorum bi sigara yakıyorum. Başımı ağrıtıyor o da. Midem ağrıyor sabaha doğru aniden uyanıyorum kıvranıyorum yatakta sigara içiyorum yine aç aç. Daha beter yapıyor bulandırıyor midemi. Yoruldum sozluk yoruldum yaşamdan sıkıldım. Kusmak istiyorum içindekileri boşaltmak istiyorum düşüncelerimi rahat edemiyorum. Düşünmekte istemiyorum zaten ondan da yoruldum. Ne yapacağımi düşünüyorum. Intihar diyorum kendi kendime mantikli geliyor ama olmaz diyorum yapmam bunu diyorum ailemi düşünüyorum özellikle kardeşimi babam ölünce kim bakacak ona diyorum. Kısacası sozluk istemiyorum yaşamak uyanmaktan sıkıldım. Vasiyetim olsun buda.
Edit : ekleme.
bu dünyadan kaçmak için yapılır ama öbür tarafta cezasından kaçılamayacak eylem sonsuza kadar cehennem.
arada bir düşünürsün , sonra canın tatlı gelir vazgeçersin...
iNTiHAR (ÖZKIYIM)
Sıklıklarla görülen intihar, salt ruh sağlığı uzmanlarını
ilgilendiren bir sorun olmayıp ekonomik,
kültürel, toplumsal yönleri de bulunan bir olgudur.
ilkel toplumlarda da intihar eyleminin olduğu bilinmektedir.
intihar düşüncesi, eğilimi ve girişimi,
yaşama dürtüsüne karşıdır. Bu nedenle ruhsal
açıdan bir bozukluk belirtisi olarak kabul edilir.
intihar oranı bir toplumdan diğerine göre değişmektedir.
intihar oranının bazı toplumlarda oldukça
düşük olmasına karşılık, bu olgu bazı kültürlerde
benimsenmekle kalmamış, belirli koşullar ortaya
çıktığında girişilmesi zorunlu bir davranış biçimi
olarak kabul edilmiştir.
TANIM
intiharın özel bir tanımını yapmak güçtür.
Emile Durkheim’e göre, “Ölüme götüreceğini bilerek,
olayın kurbanı tarafından girişilen olumsuz eylemin
doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak meydana
getirdiği her ölüme intihar denir.”Durkheim intihar adlı ünlü çalışmasında psikolojik nedenlere bağlı bireysel bir eylem gibi görünen intiharın bile aslında nasıl toplumsal nedenlere bağlı bir toplumsal bir oldu olduğunu intihar oranlarındaki değişmeye inceleyerek kanıtlamaya çalışır.Buna göre hızlı toplumsal değişmelerin yaşandığı dönemlerde intihar oranları değişmektedir.Bu intiharın toplumsal nedenlere bağlı bir toplumsal olgu olduğunu göstermektedir.

Edwin Shneidman’a göre, “intihar dayanılmaz acıları,
ağır sorunları olan, şaşırmış, bozulmuş ve gücü
azalmış benliğin çözüm arayıcı bir eylemidir.”
intihar olgusundaki ögelerin iç içeliği, karmaşıklığı,
içlerinde bilinmeyenlerin çokluğu, tanımlamanın bir
cümleye sığmasını olanaksızlaştırır.
intihar, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre
gelişmiş ülkelerde ölüm olgularının en önde gelen on
nedeninden biridir.
Dünyada,her gün yaklaşık 1000 kişinin intihar ettiği
tahmin edilmektedir.(1)

2012 YILI ULUSAL iNTiHAR VERiLERi (2)
Ölümle sonuçlanan intihar sayısı, 2012 yılında 3 225’tir. intihar edenlerin %72’sini erkekler, %28’ini kadınlar oluşturmaktadır.

Yüzbin nüfus başına düşen intihar sayısını ifade eden kaba intihar hızı, 2012 yılında yüzbinde 4,29’dur. Diğer bir ifade ile her yüzbin kişiden dördü intihar etmektedir.

Yaşa özel intihar hızları incelendiğinde, yüzbinde 8,54 ile en fazla intihar olayı “75+” yaş grubunda görülürken en az intihar olayı yüzbinde 4,73 ile “35-39” yaş grubunda görülmektedir.

2012 yılında intihar eden kişilerin %53,1’inin intihar nedeni bilinmemektedir.

2012 yılında intihar eden kişilerin %31,7’si “ilkokul mezunu”dur. ilkokul mezunlarını %20,6 ile “ilköğretim”, %16,4 ile “lise ve dengi okul” ve %7,7 ile “yükseköğretim” mezunları takip etmektedir.
2012 yılında intihar edenlerin %50’si “evli, %36,7’si “hiç evlenmemiş”, %5,9’u ise “boşanmış” kişilerdir
güncel Önemli Başlıklar