bugün

Silkinmek,ayağa kalkmak,baş kaldırmak demektir.Filistinliler´in israil işgaline karşı başlattıkları direnişin adı olarak kullanılır.

1.intifada
israil işgaline karşı Arap halkının baş kaldırması karakterini taşıyan ilk intifada,1987'de başladı.1991'de gerileyen direniş,1993 Ağustos ayında isveç´te "Otonom Filistin Yönetimi"nin kabul edildiği "Oslo Anlaşması"nın imzalanması ile sona erdi.

2.intifada
Filistinliler tarafından El-Aksa-intifada olarak adlandırılan ikinci intifada,Ariel Şaron'un Mescid-i Aksa'yı ziyaretini neden olarak gösteren Filistinli aşırı guruplar tarafından,2000 yılının eylül ayında başlatıldı.
Başından beri silahli bir ayaklanma olan ve kısa zamanda Filistin Otonom bölgesinin sınırlarnı aşarak israil´e yayıyan ikinci intifada Şubat 2005´te,Mısır´ın Şarm el Şeyh kentinde,Mahmud Abbas ve Ariel Şaron arasındaki ateşkes anlaşması ile resmi olarak sona erdi.
iNTiFADA

Uyandı uykusunda yüreğim
Yüzyıllık yalnızlık rüyasında

Büyüklerden önce öğrendi çocuklar
Öğretilenlerin yalan olduğunu

Yeniden yazıyorlar yazgılarını
Minik ellerindeki taşlarla

"Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar"
Ölüm düşer onların payına.

(bkz: veli yalçın)
(bkz: mervan barguti)
filistinlilerin onurlu direnişinin adıdır. allah yar ve yardımcıları olsun.
topraklari elinden alinan, insanlik saturn'de su bulma derdindeyken hala daha en temel haklarini alabilmek icin direnen yigit filistin halkinin varolma kavgasidir; onurlu direnisidir. sansolsun, tum direnen halklara!
(bkz: david ile golyat)
(bkz: zor oyunu bozar)
filistinde işgale ve zulme karşı koyan, allah yolunda şehid olmayı dünyanın en büyük nimeti sayan yüreklerin onurlu mücadelesidir.
'farzet körsün olabilir
elele tut, taş al ve at
kafiri bulur'

seklinde ozetlenebilecek 1987 de israil in isgaline karsi arap filistin in ayaklanmasina verilen isimdir intifada.
filistin'in siyonizme dehşetengiz başkaldırısı. tahminimce aksa'nın altında aranan süleyman mabedi için yapılan kazılar sonucu aksa'ya gelebilecek en ufak bir zararda üçüncüsünün başlayacağı direniş.

(bkz: üçüncü intifada)
(bkz: filistin)
filistinli kardeşlerimizin siyonizme karşı vermiş oldukları mücadelenin adıdır.
filistin halkının siyonizme karşı onurlu direnişini simgeleyen yiğitlenme. ve bu yiğitlenme eyleminin içinde 7 den 70 şe tüm filistinli direnişçiler vardır.
bugün 22. yılına giren onurlu direniş. tankla, uçakla, otomatik silahlarla değil, kocaman bir halkın yüreğiyle büyüyen direniş. büyü intifada, hanzala'nın dönüşü yakındır.
tanklara karşı taşlar da olsa yapılacak özlenen ve beklenen büyük direniş. umut, şüphesiz zafer.
sil gözyaşlarını ey yüreğim!
aldırma yaralayarak geçen günlerin ağrısına
eğri ucu paslı hançerlerin
böğrüne böğrüne saplanışına
dinle haykırışlarını filistinli çocukların
ki onsun tarih yaşında yaraların;
intifada intifada yine billahi intifada!

sanat ve hayat dergisinden alıntı..
taşlarından başka hiçbir silahı olmayan bir avuç Filistinlinin dünyanın en teçhizatlı ordularından birine karşı verdiği mücadelenin adıdır.
filistin temalı bir adil avaz şarkısı.
(bkz: özgürlük mücadelesi)
sandıklarda saklanan ve israil'in yasakladığı Filistin bayraklarının yeniden gün ışığına çıktığı gündür ilk intifada.
3.süde yakındır.
savaş uçaklarının bomba yağdırdığı bir ülkede tanklara taşla sapanla karşılık verilen intifada. allah yardımcıları olsun.
gereksiz bir eylem.
adil avaz parçası.

sözleri şöyle;

''Silah sapan,
Kurşun taşlar,
11'inde akıncılar

Hakkı hakim,
Kılmak için
Ölür ayşe ölür yasin

intifada intifada,
Selam sana şanlı kavga.

Koş bacım koş, mehmet yerde
Al sancağı sıra sende
Koş fatma koş, düğün senin
Ağlamak yok artık sevin

intifada, intifada, selam sana şanlı kavga

Bu gün kudüs, sarayova,
Yarın mekke, şam, ankara
Bir diriliş, bir doğruluş,
Zulme karşı baş kaldırış,

Bir diriliş bir doğruluş,
Hakka doğru tam yöneliş,

intifada intifada selam sana şanlı kavga

El Aksa'nın eteğinde,
Ateş barut, kan bir yerde
Filistinde ki, meşal'e
Sayhalanır tüm aleme

intifada, intifada selam sana şanlı kavga.''

bu da dinleme linki; [http://umutfm.com/izle.php?id=12059]
Filistinde ki bu direniş 1987 de ki israil köpeklerinin işgaline karşı başlatılmıştır. Ne yazık ki gerekli çevrelerden yeterli desteği asla alamamıştır. Kimdir bu gerekli çevreler ? Sadece islam ülkeleri mi? Saçmalayın lütfen ! sol göğsünün altında ki cevahir hala kararmamış olan her kişi gerekli çevredir bu konuda. Bayramdan bayrama da olsa vicdanıyla iki hoşbeş eden her kişi gerekli çevredir bu konuda. Din veya ırk ayrımı yaparak, vicdanının karşısına getiremezsin. Afrikada açlıktan ölen çocuklar hristiyan diye (farzet ki)onlara acımayacak mısın? Utanmaz mısın?

Yazımı küçük bir anımla bitireceğim. Yurtdışında bir taksiye bindim ve şoförle muhabbete başladık. Sonra Filistinli olduğunu öğrendim. Dürüstçe söylemek gerekirse ve o an bulunduğum şehirde ki taksi kazıklanmaları hikayelerinin de etkisiyle taksiciyle muhabbeti koyulaştırmaya başladım.Ki niyetim anlayacağınız üzere fiyatlı minumum seviyeye bağlamaktı. Ona "bir müslüman olarak sizin ülkenizde olanları asla unutmayacağım" dedim. Dönüp bana baktı ve dedi ki "Ne demek sizin ülkeniz? Orası bizim ülkemiz kardeşim. Biz Türkiye'den bahsederken siz diye bahsetmeyiz, bizim Türkiye deriz. Bizi nasıl başka diye görürsünüz?" dedi. " Öylece kaldım. Ve o gün taksici beni 90 $ lık yere 50 $ a götürdü. hatta benim hatam kaynaklı şehrin ters tarafında ki aynı isimli otele götürdü. Hatanın farakına varınca, aynen geri dönüp diğer otele bıraktı. Ve otele vardığımızda kapıyı açtı ve bunun ücreti nedir ekstra'dan diye adama bakarken, selamunaleyküm dedi sadece . Aleykümselam dedim ve indim.

Dünyanın her hangi bir yerinde bir mazluma tokat atıldığında inşallah hepimizin yüreği sızlar. Yoksa bu devran böyle düzelmez.
altina yazilan yorumlardan insanoglunun ne kadar ikiyuzlu oldugunu gosteren, silkinme anlamina gelen, filistinlilerin israil devletine karsi yaptigi ayaklanmadir. zamaninda osmanli yapinca sanli tarihimiz olurken, gunumuzde israil yapinca zulum oluyor. yok osmanli cok adaletliymis de yok merhametliymis de. arkadas, gidin de o fethedilen topraklardakilere bir sorun, su an avrupa'da turkleri dogru duzgun seven bir halk yok. turk deyince herkes dudak bukuyor. neymis, turkun turkten baska dostu olmazmis. olmaz tabi, dunyanin icine etmissin zamaninda adalet getirecem size diye. gerci artik turkun turk dostu bile yok, sekil a ornek bir azerbaycan. kim osmanli gelsin de adalet getirsin dedi sana. simdi amerika gelse ayni seyi bize yapsa, ki yapiyor, kollarinizi acip da karsilamazsiniz herhalde. ammavelakin, israilin su an yaptigi, zamaninda parasiyla ya da savarasak aldigi topraklari savunmaktan baska bir sey degildir. aynen sanli osmanlinin zamaninda yaptigi gibi.

not: istediginiz kadar eksileyebilirsiniz ikiyuzlu arapcilar.
bütün kıyı seridini 1940lardan beri hollandalılara almanlara ingilizlere satan türklerin topraklarına çöken ingilizin koyduğu uçuk toprak vergisini ödeyemeyip satmak zorunda kalan filistinlileri eleştirmesi cidden çok ironik.
onurlu bir ayaklanma zafere muhtaç bir diriliştir.