bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  alman şair ve romancısıdır. wittgestein üzerine bir doktora tezi bulunmakla birlikte şiir de de bu felsefecinin etkileri sezilir. ''insan ifade edemeyeceği şey karşısında susmalıdır''[Wovon man nicht sprechen kann, darüber muß man schweigen] sözüne uyarak. belirli bir süre şiir yazımına ara vermişitir. malina ismli romanda otobiyografik unsurlarla örülüdür.

  edit:imla..
  1 ... calderon de la barca
 2. 2.
  roma'daki evinde sigara alışkanlığı yüzünden çıkan yangında yanarak hayatını kaybetmiştir.
  1 ... calderon de la barca
 3. 3.
  max frisch uzun süre ilişki yaşayan ve bu acılı ilişki sonucunda bunalım geçirip kendisini eve kapatan, alkole başlayan sonunda da alkolun etkisiyle sigarasını söndürmeyi unuturak evini ve kendisini yakan yazar.
  1 ... antipatik oldum anne
 4. 4.
  eserleri;

  Roman:
  Malina(1971; Malina 2004).

  Şiir:
  Die gestundete Zeit (1953; Ertelenmiş Zaman, Toplu Şiirler 2004), Anrufung des Großen Bären(1956; Büyük Ayı'ya Çağrı, Toplu Şiirler 2004).

  Deneme:
  Frankfurter Vorlesungen (1960; Frankfurt Dersleri 1989).

  Öykü:
  Das dreißigste Jahr (1961; Otuzuncu Yaş 2004).
  1 ... antipatik oldum anne
 5. 5.
  Ingeborg Bachmann 1926'da Avusturya'nın Klagenfurt kentinde doğdu. 1945-1950 yılları arasında Innsbruck, Graz ve Viyana Üniversitelerinde felsefe, psikoloji ve Alman filolojisi okudu. Çalışmalarında özellikle Heidegger ve Wittgenstein üzerinde yoğunlaştı. Heidegger'in varoluşçuluk felsefesi üzerine yazdığı tezle doktorasını verdi. ilk şiirleri 1948/49 yıllarında yayımlandı. 1959/60 yıllarında doçent unvanıyla Frankfurt Üniversitesi'nde şiir konulu dersler verdi. 1964'te Georg Büchner Ödülü'nü aldı. Aralarında Fransa, ingiltere, italya ve A.B.D.'nin de bulunduğu pek çok ülkeye yolculuk etti. 1965'ten itibaren Roma'da yaşamaya başladı. 1973'te çıktığı Polonya yolculuğunda Auschwitz ve Birkenau toplama kamplarını gördü. Aynı yıl Roma'daki evinde çıkan yangında ağır yaralanarak hayatını kaybetti.

  http://www.ykykultur.com.tr/yazar/yazar.asp?id=674
  1 ... mulayim
 6. 6.
  "Asla ağlamamalısın!"
  der bir şarkı. Onun dışında bir şey diyen kimse yok..

  Ingeborg Bachmann
  3 ... endless
 7. 7.
  "bir düs alısverisi", "agustos böcekleri" ve manhattan'ın iyi tanrısı isimli radyo oyunları da bulunan avusturya'lı kadın yazar.
  1 ... dionysos
 8. 8.
  20. yüzyılın en önemli kadın yazarlarındandır.
  "bakışlarını kaldır
  ama bakma bana"
  ingeborg bachmann
  2 ... lafateignoranti
 9. 9.
  otuzuncu yaş eseri fena sıkıcı ve aksiyonsuz olan yazar. **
  1 ... feniletilamin
 10. 10.
  (bkz: malina)

  bir gün gelecek, insanların siyah ama altın gibi parlayan gözleri olacak; onlar, güzelliği görecekler, pisliklerden arınmış ve tüm yüklerden kurtulmuş olacaklar, havalara yükselecekler, suların dibine inecekler, sıkıntılarını ve ellerinin nasıl bağlamış olduğunu unutacaklar. bir gün gelecek, insanlar özgür olacaklar, bütün insanlar özgür olacaklar, *kendi özgürlük kavramları karşısında da özgür olacaklar. bu, daha büyük bir özgürlük olacak, ölçüsüz olacak, bütün bir yaşamı boyunca sürecek...

  bir gün gelecek, insanlar savanları ve bozkırları yeniden keşfedecekler, uçsuz bucaksıza açılıp köleliklerine bir son verecekler, hayvanlar yükseklerdeki güneşin altında insanlara, artık özgür olan insanlara yaklaşacaklar, ve dev kaplumbağalar, filler, bizonlar birlik içerisinde yalayacaklar, ormanların ve çöllerin kralları, özgürlüklerine kavuşmuş insanlarla birleşlecekler, aynı kaynaktan su içecekler, arınmış havayı soluyacaklar, birbirlerini parçalamayacaklar, bu, başlangıç olacak; bütün bir yaşamın başlangıcı...

  sesleniyorum: hesap lütfen.
  3 ... diablerie
kapat