Yaz aşkım, hiç durmadan yaz...
Birbirlerini anlat onlara.
Birbirlerine değerek, dokunarak yaşayabilmenin güzelliklerini anlat.
Birbirlerine karışmayı anlat.
Yaşam savaşı içinde yaşamayı, yaşatmayı unuttuklarını anlat.
Sevişmeyi anlat onlara.
En zor anlarda bile hiç ayrılmamacasına tek vücut olabilmeyi anlat.
Yalnız yürümek zor!
Kolayını anlat!

Sözleriyle can alan yapmacıksı olmayan! filmdir. izlemeyene üzülürüm en çok.
ananemin arada sırada yapıp memleketten gonderdigi receldir.
--spoiler--

ben hiv pozitifim, senin anlayacağın dille aidsim.

--spoiler--

zamanın durduğu an olmuştur.
herkes esprisini yaptı durdu. ulan dedim izleyeyim de artık ben de bir şeylere güleyim. neyse efendim oturdum izledim. hayatımdan 1 saat 35 dakika 17 saniye boşa gitti. ha bu yazdıklarımı da hesaba katarsanız 1 saat 36 dakika 08 saniye.
kesinlikle berbat ötesi sadece 15-18 yaş arası liseli duygusal aşk çocuklarını etkileyebilecek gereksiz bir film. ha bi de buna ağlayanlar vardı yahu.
Duymaktan bir hal oldu, meraktan da çatlıyorum ama eriniyorum izlemek için.
1 kg incir (irili ufaklı 60-70 adet)
1 kg toz şeker
5-6 adet karanfil
1 yemek kaşığı limon suyu
4 su bardağı su

ile hazırlanabilen reçel.
Başrol kadının oyunculuğundan öte bir film değildir.
tadı mükemmel olan reçel. bayılırım incir reçeline hele o sıcak ekmeğin üstüne hafif tereyağ sürüp, üstüne taneleriyle birlikte bırakıldığında enfes olan şey.

ayrıca hala izlemediğim ve izlemeyi düşünmediğim film.
film öncesinde kimsenin adını bile duymadığı reçel. duyanda "piyy öyle reçel mi olurmuş" diye yemiyordur eminim.
Romantik değil duygusal hiç değildir. Kötü belgeseller kadar basit, berbat filmler gibi sıkıcıdır. Toplumsal algı olusturmaya çalışmış başaramamış üstüne üstlük hiv li hastayla ortak yaşam olanakları sağlamak yerine bireyleri daha çok hiv den ürkütmüştür. Diyeceğim o ki; incir reçeli güzel falan degil, incir reçeli bok gibidir.
en sevdiğim iki reçelden birisidir. diğeri için;
(bkz: vişne reçeli)
annemin sürekli yaptığı, genç kızken çok yediği için çok kanlı canlı güçlü kuvvetli olduğunu anlattığı reçel.
her dönemin efsanevi reçelidir.
incir reçeli of the spotless mind.
Yapmıs annecık gecenlerde, tadı bırseye benzemıyor. Seker krızıne gırmedıysen gıderı yok. Ayva, cılek, elma recelınden vazgecmeyın tatlıslar. Fılmıne gelınce; duraktakı -opusme- anları ve sondakı kızın bankta ayaklarının bagının cozuldugu-oldugu- an oldukca etkıleyıcıydı kanımca.
bu filmde bile aglamadım. insan mıyım odun muyum diye sorguluyorum kendimi.
babam ve oğlum' dan sonra beni ağlatmayı başaran filmdir.
Yorumlara aldanmamak gerekiyormuş, bunu anladım filmi izledikten sonra.
Ha bide incir reçeli yemek istiyorum sürekli lan!
(bkz: sadece bana mı oluyor hissi)
reçellerin en güzelidir. hele bir de cevizliyse kaşık kaşık yemek daha güzeldir.
oyunculuk ve senaryo adına hiçbir şey bulamadığım filmdir.
uzun uzun eleştiriye gerek yok; klasik sahneler...
ağlamadım. *
askerdeyken arkadaşların 'nasıl izlemezsin? mükemmel film..' tarzında pöykürmelerine maruz kalmıştım filmle alakalı. baya bi methetmişlerdi, izleyim bakalım nasılmış dedim ve izledim.
kısa ve net; hayal kırıklığına uğradım. beklentim biraz fazlaydı galiba onun da etkisi olabilir.
kötüden ziyade vasat bir film olmuş. anlatılmak istenen yeterince çarpıcı bir şekilde anlatılamamış. film bittiğinde ağzım ekşimiş ve zihnim bulanmıştı kısa süreli. yükselip yükselip bir türlü taşamıyor, kurgunun üzerinde daha fazla çalışılması yerinde olurmuş gibi geldi bana.
salya sümük ergenlerin sevdiği kalitesiz film.
durak sahnesinde kahkahayı basıp ağlayan insanların kötü bakışlarına maruz kaldığım filmdir. ben mi odunum yoksa sahne mi çok saçma bilemedim.
uzun yıllar seyretmeyi reddettiğim ancak bir gün can sıkıntısı ile seyredecek başka şey olmadığı için seyrettiğim reçeldir.
canım kardeşim, nice türk kızı gibi nice türk erkeği filmden etkilendi maalesef.
ancak dravdan, ancak hede hödöden.
gerçek hayatta böyle bir hatun ile karşılaşılsa idi, " alkolik, aidsli fahişe" başlıklı arkadaşa anlatılacak mevzu çıkardı.
romantik filmlerin genelinde olduğu gibi.
sanki kendisi edward norton' muş gibi angelina jolie görünce iç geçirmeler.
taş gibi hatun.
- oyunculuğu iyi,
- tabi. tomb raider da iyiydi.
- hani şu daracık tayt giydiği film mi?
......................
duygusallıktan uzak, içgüdüsel inlemeler.
halil sezainin insanlıktan çıktığı filmdir.