bugün

ocaklara dikilebilecek yegane nesne... *
adem ile havva nın ilk giysilerini sağladıkları ağaç .
altına işemenin bazı inançlarca sakıncalı görüldüğü* ağaç cinsi..
(bkz: incir ağacısın) *
kökleri çok güçlüdür bu ağacın. koca koca kayaları bile rahatlıkla parçalayabildiği gözlemlenmiştir. bu özelliğinden dolayı bir deyim bile üretilmiştir. (#132503)
aynur doğan ın keçe kurdan albününün müthiş türküsü, hayatımda dinlediğim en iyi kürtçe türkü. gönül yarası filminin müziklerinden biridir ayrıca. kürtçe adı dar hejirokedir.
yapraklarının koparılması sonucunda, yaprak saplarından akan sütün, siğilleri tedavi amaçlı kulanıldığı ağaç cinsi.
incirlerini kopardığınızda, hatta bazen dalını kopardığınızda bile süt çıkan, geniş koyu renkli yaprakları olan, bazen alerji yapsa da güzel kokan bir ağaç.
ficus carica. asya'nın batısına özgü bir bitkidir. akdeniz iklimine sahip bölgelerde, binlerce yıldır insanlar tarafında yetiştirildiği biliniyor. erkek ve dişi çiçekleri ayrı ağaçlar üzerinde bulunur. tozlaşma, yabanarıları aracılığıyla olur. incir, taşların, duvarların arasında da yeşerip büyüyebilir. tohumları, buralara, meyvesini yiyen kuşların dışkılarıyla taşınır.
aynur doğan'ın beni benden alan sarkısı dar hejirokenin türkce anlamıdır . aynı zamanda gönül yarası nın film muziğidir.

(bkz: dar hejiroke) *
sözlerinide yazayım tam olsun

kürtçe sözleri için;

dar hejirok é

hejira çiyayé lé lé...
delala çiyeyé
dar hijiroké xem revinoké
nav gul u giyayé lé lé...
nav gul u giyayé
buk dilé zava ye lé lé...
buk dilé zava ye

hejira me reş e lé lé...
delala me reş e
buk çendi keleş e lé lé...
buk çendi keleş e
zavayé kéfxweşe lé lé...
zavayé kéfxweşe

hejira laté ye lé lé...
delala laté ye
ser bexté yaré ye lé lé...
ser bexté yaré ye
cizir bin xeté ye lé lé...
cizir bin xeté ye

türkçe sözleri için;

incir ağacısın

dağların inciri, dağların güzeli
incir ağacısın gam götürensin
güllerin içindesin, güllerin içindesin
gelin, damadın yüreğidir

incirimiz karadır, güzelimiz esmerdir
gelin çok güzel ve görkemlisin
damat keyiflidir

tanrının inciri ve güzelidir
yarin bahtınadır, yarin bahtına

cizre sınırın altındadır
"teselli bulur türküsünden.."
(bkz: hastane önünde incir ağacı)
bahar geldiğinde yaprakları pırıl pırıl ve yapış yapış olan ağaç.
cok fazla su cekermis bu agacin kokleri, o yuzden kuruturmus topragi, bu yuzden de ocaga dikilen yegane agactir kendisi. hani tukettin ulan beni babinda.
üzerine çıkılmaması gereken ağaçtır. gövde ve dalları gayet kolay kırılır.
"Yaşamımın, öyküdeki yeşil incir ağacı gibi önümde dallanıp budaklandığını görüyorum.

Her dalın ucunda tombul, mor bir incir gibi eşsiz bir gelecek beni çağırıyor, göz kırpıyordu. incirlerden biri, bir eş, mutlu bir yuva ve çocuklardı. Bir başkası, ünlü bir ozan, öteki parlak bir profesör, biri şaşırtıcı editör Ee Gee, öbürü Avrupa, Afrika ve Güney Amerika, biri Constantin, Socrates, Attila ve garip adları değişik meslekleri olan daha bir yığın aşık, bir başkasıysa Olimpiyat takım şampiyonu bir kadındı. Bu incirlerin üzerinde ve ötesinde, ne olduklarını pek çıkaramadığım bir sürü incir daha vardı.

Kendimi dalların çatallandığı noktada otururken görüyordum. Ve incirlerden hangisini seçeceğime bir türlü karar veremediğim için açlıktan ölüyordum. Hepsini ayrı ayrı istiyordum incirlerin, ama birini seçmek ötekilerin hepsini kaybetmek demekti. Ve ben orada karar veremeden otururken incirler buruşup kararmaya başlıyor ve birer birer toprağa, ayaklarımın dibine düşüyorlardı."

Sırça Fanus, Sylvia Plath
üç harflilerle bir ilgisi bulunan ağaç. altına mı oturulmamalıydı, dallarına mı çıkılmamalıydı neydi, bir şey vardı. ya da keklendik bilemiyorum.
cinler ile bir alakası yoktur. çünkü cin diye bir şey yoktur. illa birinin hayalgücüne teslim olacaksanız kendinizinki olmasına özen gösterin. komik duruma düşme olasılığınızı azaltırsınız.
akdeniz iklimine sahip bölgelerde, binlerce yıldır yetiştirildiği biliniyor. erkek ve dişi çiçekleri ayrı ağaçlarda bulunur; tozlaşma, yabanarıları aracılığıyla gerçekleşir. taşlarım ve duvarların arasından da çıkıp büyüyebilirler.
Çok fazla nemli topraklar hariç hemen her toprakta,kayalıklar üzerinde,taşların yarıklarında,hatta epifit olarak başka bitkiler üzerinde yetişir.
ilgisinden dolayı;

(bkz: ocağına incir ağacı dikmek)
çocukluğun tüm anılarını, şimdinin duru aşkıyla anlatan ağaçtır.
gölgesindeki canlıları iflah etmeyen ağaç.
ocağına incir ağacı dikmek diye bir atasözü olması sebebiyle şüpheyle yaklaştığım ağaç.