bugün

iki sey olma ihtimali olan muslumandir. ya hristiyanliga meraklidir yada hristiyanlari daha iyi taniyip teblig calismasinda bulunacaktir ve bir tebligcidir.
arıştırmayı seven müslümandır. dur bakam hacım neler yazıyor diye okuaybilir meraktan. ileride bir gün incil hakkında konuşması gerekirse iki üç kelam edebilsindir.

(bkz: evet ben görmüştüm)
üçüncü bir ihtimal de muhakkak vardır. hristiyanlığa meraklı değil ya da tebliğ amacı gütmediği halde okuyorsa mesela neye inandıklarını , ne kadar inandıklarını ya da uygulayıp uygulamadıklarını gözlemleme adına incilde yazan emir ve yasakları öğrenmek için de okuyabilen kişidir.
doğruyu yapan müslümandır. zaten dinine sonuna kadar bağlıysa aklının çelinmesi gibi bir durum yoktur. diğer ilahi kitapları da okuyarak dini bilgisini arttırır, kendi diniyle diğerleri arasında mukayese yapar, onların neden bu dine inandığını algılayabilir, bir nevi empati kurmayı öğrenir.
(bkz: evinde incil bulunduran müslüman) *
ilahiyat öğrencisi olabilir.
daha kuran okumamış müslüman ın ilginç merakı olsa gerek.

kuran okumaktan kastım arapça teleffuz bile edemediği okuyup ta anlamadığı orjinal hali değildir.bir kere merak edip meali okumaktır.
ne diyor ne anlatıyor demektir onca sene hurafelerle yaşamak yerine bir kere kendisi okuyup yurum getirmesidir.

yine şakirdler için not bırakalım:yok kuran şüphe götürmez yorum getirilemez gibi saçmalayacak arakadaşlar için islam akıl dini ise zamana uyarlanmalıdır hani şarap yasaksa rakıda yasaktır yorumu gibi zaten senelerce birileri kendilerine göre saçma sapan yorumlar yaptı millet inandı dinini yanlış öğrendi birde bu sözlükteki gibi inandığını söyleyip herşeyi kendince anlatan art niyetli mürit ler var onlarada selam olsun.onlar dışındakiler zaten patates dinindendir.
(bkz: özgürlük)

okuyor değilim.

okudum.

ama ingilizcesini.

okuduğum king james versiyonuydu. * * *

okuyunca bir kez daha müslüman olduğuma şükrettim. * *
tevrat okuyan müslümandan farksız ihtimalleri doğuran müslümandır.öncelikle kendi kutsal kitabını mealen okudu ise aferindir araştırsındır lakin kendi kutsal kitabından bihaber ben holy bible okuyorum bu aralar, özellikle matta yok mu ah o matta ne yazmış nasıl yazmış öyle baba ya şeklinde ruh hastası backgroundu çürük bir kültür mantarlığı peşindeyse yuh olsundur,rüyasında rahibe teresa g.tüne haç soksundur
diğer ilahi dinlerden biri olan hristiyanlığı tanımak için okuyordur.
kur'an' okuyan hristiyan kadar normal bir davranış sergileyen insandır. iyi de yapmaktadır.
kur'an'ı okumadan okuyorsa özentidir, gereksizdir. eğer kendi kitabını okuyup, anlayabilmiş ise, incil'i de okusundur, tevrat'ı da.
acaba önce kendi kitabı olan kur'an'ı mı okudu yoksa önce incil'i mi okuyor diye meraklı bünyelerde
çok gerekli bir soru oluşturan müslümandır.
ne hevesli bir milletiz başkalarının yaptığı işlere yorum getirmeye.
dünya'ya at gözlükleriyle bakmamak gerektiğini anlamıştır. iyi etmiştir.
mensubu olmadığı bir dinin kutsal kitabı olsa bile saygıyla okuyan, anlamaya çalışan müslümandır.
akademisyen olabilir.
''du bi bakıym şunda ne yazıyo'' demiş olabilir.
yada sktiret kesin dinden çıkmıştır o, kafir pislik..
meraklı müslümandır.
arastırmacı kişiliktir.
kendi dinini içine sindirme yolunda önemli bir adım atmış olan insandır.
çok düz bir mantıkla, incil okumamış bir müslümandan daha çok şey bilerek konuşur. incil'i de bildiği için meb onaylı muhteşem din kültürü kitaplardan alıntı şablon fikirler yerine kendi yorumlarıyla eleştirecektir incil'i ya da hıristiyanlığı en azından.
Tevratı bitirip incile başlamış müslüman.
kuran ı okumadan okunuyorsa, hristiyan ozentiligidir. var bole tipler, gordum. kuranin arapcasini bırak, türkce tercumesine bakmayan musluman olan kisi, incile sempati duyup kitap okur gibi okuyodur. fakat bu, incilde degisiklikler ve tahrifatlar yapıldığı icin, elma yemek isteyen kisinin, elmali seker yemesi gibidir. icindeki elma bozulmus olabilir.
(bkz: inci okuyan müslüman)
araştırmayı seven bir müslümandır.
doğru yapan ve yapmaya devam etmesi gereken müslümandır.