1. 1.
  bir şeyin olması hakkındaki dusuncelerinin bitmesi. Olanakların en azı.
  1 ... hendrix
 2. 2.
  umutsuzluk ve karamsarlık duygularının iç içe yaşandığı psikolojik durum.
  2 ... hec
 3. 3.
  dumanın yanıbaşımdan parçasının sonsözünde gerçekleşmiş olan eylem
  ... scarface
 4. 4.
  (bkz: losing my religion)
  ... static
 5. 5.
  güzel, yemyeşil günlerin ileride olduğunu bilmene rağmen, o günlerin tatsız bir şekilde biteceğini bilmektir inancını yitirmek.
  güvensizlikten oluşur inanç kaybı. ne olursa olsun olmayacağını bilmektir. uzanıp da erişememektir. bazı şeylerden emin olmaktır. kesin kararlar vermektir. olmayacağını bilir, ona göre hareket edersiniz. başlayıp da biteceğini bilmektir. karşıdakine güvensizlikten de oluşabilir. bundan önce sizi elde etmek için oynadığı oyunlardan biri neden olmasındır bu da? inanamazsınız. cunku inancınız kalmamıştır. artık atacağımız adımları biliyorsunuzdur. belki de bilmiyorsunuzdur, çünkü atacak adım kalmamıştır, son hamlenizi çoktan yapmışsınızdır. karşıdakine güvenip her şeyi unutmak istersiniz. çünkü güzel günler ordadır. bir an için umutlanırsınız, her şeyin süper olacağını düşünürsünüz, sonradan olmayacağının farkına varıp bir daha sarsılırsınız. sonradan uyanırsınız. yolunuz bellidir. bir daha geri dönüş olmayacaktır. o kadar zordur ki inancını yitiren insan için vereceği kararlar. ya ölümdür ya da hayat.ya cesaretinizi toplayıp inancınızı tekrar kazanmak için bir el daha oynayacaksınız ya da geri çekilip kaybettiğinizi anlayıp, kendinize bir şans daha vermeyeceksiniz. bir daha yıkılmaktan korkarsınız. o acı veren anları tekrardan yaşamak istemezsiniz. en iyisi olmamış gibi farzetmektir. bazen yaşanmamış gibi düşünmek sizi korkak gösterse de, olaylardan kaçıyormuş gibi yansıtsa da, sizin çektiğiniz acılar bir siz bilirsiniz. karşıdaki de akıllandığı zaman bunu anlar.
  1 ... hendrix
 6. 6.
  yaşam giderek küçülür gözünüz de. koskoca bir vadinin minicik bir pilotaya dönüşmesi halidir, inancını yitirmek... kendiniz de büyümezsiniz buna oranla, ters orantılı değildir. değer yargıları kendini saçma sapan tabulara bırakırken, hayatınızı hakim olanlar artık sizin benimsedikleriniz olmaktan yavaş yavaş çıkar. inandıklarınız olmayanlarınız haline gelir, olanlarsa sadece kabullendikleriniz... doğrunun ve yanlışın göreceliği ile de alakalıdır bu durum.
  insanlara olan güveni yitirmekle başlar ilk başta. sonra hepsini bir kalıba sokar kaldırırsınız rafa. ancak akabinin de yaşama olan inancınızı da yitirmiş olursunuz, kendinizi soyutlayarak. son raddesi ve en kötüsü kendine olan inancını yitirmektir. bulunduğunuz yer ve yaşamda kendinizi bulamamak, çünkü orda olamamaktır kanımca...yine de hep deneme ve kaybetme usulüdür, bu iş...belki bilerek ve isteyerek birazda.
  budur işte inancını kaybetmek ve kaybettiğin kadar kazanabilmektir, mesele...
  3 ... jassmiana