1. 1.
  baharın sonları yazın başlarına verilen ad.bir kız ismi olarak da kullanılır.insanın içini kıpır kıpır yapan,can eriklerini,kiraz çiçeklerini,tatlı esintileri,ilk kalp kıpırtılarını anımsatan sözcük.
  1 ... veritaserum
 2. 2.
  (bkz: haziran)
  ... haziran
 3. 3.
  20 Mayıs-18 Haziran arası yaz mevsiminin en güzel olduğu aralıktır. ayrıca göçmen türkler hem erkeklere hem kızlara isim olarak kullanırlar.
  1 ... roshen amcanin oglu sedat
 4. 4.
  "günlerin adı, sürelerince yaşanılan olayların değerine göre değişebilir. bugün, şimdilik "paltosunu ilk çıkardığı gün"dü, sonra "güler'i ilk gördüğü gün" olacaktı. güneşliydi, ılıktı."

  cümleleriyle başlayan aylak adam bölümü. *
  3 ... nam i degersiz
 5. 5.
  güzel bir kız ismidir ve genelde isim soran insanlara ilkyaz diyince efenim? sonbahar mı? ne? gibi tepki alırsınız hayır sonbahar değil ilkyaz diye sesleniyorum burdan herkese. *
  2 ... rapunzeliha
 6. 6.
  bu isme sahip olanlar ismini söylediklerinde sürekli espri kisvesi altına söylenen bazı sözcük gruplarını duyarlar. örneğin:
  ismi ilkyaz olan insan:merhaba. ilkyaz ben.
  dingil insan:ehhühe. ilkyaz mı?
  iioi:evet
  di:bende sonbahar hehehhe.*
  bu yaratıcılık yoksunu dingil kişiye şüphesiz ki verilecek en güzel cevap ''sus sikerim''dir.
  not:evet sinirliyim.
  1 ... kimkio
 7. 7.
  ismi unutanlar nasıl oluyorsa yazgülü demeye başlar. ilkyaz nerde yazgülü nerde allah aşkına...
  1 ... saydek
 8. 8.
  "ilyas" ve "ilk yazı" olarak hazırlanıp, iptal ettirdiğim iki kimliğe ve "niye böyle bir isim seçtin ki? zehra'ların, ayşe'lerin suyu mu çıktı?" şeklindeki beyin bedava müdahaleye rağmen -nüfus memuru insanına geçit vermeden- pes etmeyip kızıma verdiğim isim.
  2 -1 ... takimdan ayri duz kosu yapan
 9. 9.
  ilk aşk kadar tadı olan sezon. Yeni olması, tatlı olması, sonunun hep güz olacağını, hüzün ile sevişeceğini bile bile heveslendirmesi.. ilk olması..
  1 ... limoncuk
 10. 10.
  ''sen ey atını kaybeden oyuncu
  bir ilkyazdan koca bir güz yontan adam
  bırak oyunu''

  ilhami çiçek-satranç dersleri.

  bir de kendilerine ilhami çiçek tarafından böyle bir üçlük hediye edilmiş isim sahipleridir ve denilebilir ki sırf bu yüzden bile kendilerini şanslı hissetmelidirler.
  1 ... kimkio