1. 1.
  baharın sonları yazın başlarına verilen ad.bir kız ismi olarak da kullanılır.insanın içini kıpır kıpır yapan,can eriklerini,kiraz çiçeklerini,tatlı esintileri,ilk kalp kıpırtılarını anımsatan sözcük.
  1 ... veritaserum
 2. 2.
  (bkz: haziran)
  ... haziran
 3. 3.
  20 Mayıs-18 Haziran arası yaz mevsiminin en güzel olduğu aralıktır. ayrıca göçmen türkler hem erkeklere hem kızlara isim olarak kullanırlar.
  1 ... aquarius
 4. 4.
  "günlerin adı, sürelerince yaşanılan olayların değerine göre değişebilir. bugün, şimdilik "paltosunu ilk çıkardığı gün"dü, sonra "güler'i ilk gördüğü gün" olacaktı. güneşliydi, ılıktı."

  cümleleriyle başlayan aylak adam bölümü. *
  3 ... nam i degersiz
 5. 5.
  güzel bir kız ismidir ve genelde isim soran insanlara ilkyaz diyince efenim? sonbahar mı? ne? gibi tepki alırsınız hayır sonbahar değil ilkyaz diye sesleniyorum burdan herkese. *
  2 ... rapunzeliha
 6. 6.
  bu isme sahip olanlar ismini söylediklerinde sürekli espri kisvesi altına söylenen bazı sözcük gruplarını duyarlar. örneğin:
  ismi ilkyaz olan insan:merhaba. ilkyaz ben.
  dingil insan:ehhühe. ilkyaz mı?
  iioi:evet
  di:bende sonbahar hehehhe.*
  bu yaratıcılık yoksunu dingil kişiye şüphesiz ki verilecek en güzel cevap ''sus sikerim''dir.
  not:evet sinirliyim.
  1 ... kimkio
 7. 7.
  ismi unutanlar nasıl oluyorsa yazgülü demeye başlar. ilkyaz nerde yazgülü nerde allah aşkına...
  1 ... saydek
 8. 8.
  "ilyas" ve "ilk yazı" olarak hazırlanıp, iptal ettirdiğim iki kimliğe ve "niye böyle bir isim seçtin ki? zehra'ların, ayşe'lerin suyu mu çıktı?" şeklindeki beyin bedava müdahaleye rağmen -nüfus memuru insanına geçit vermeden- pes etmeyip kızıma verdiğim isim.
  2 ... takimdan ayri duz kosu yapan
 9. 9.
  ilk aşk kadar tadı olan sezon. Yeni olması, tatlı olması, sonunun hep güz olacağını, hüzün ile sevişeceğini bile bile heveslendirmesi.. ilk olması..
  1 ... limoncuk
 10. 10.
  ''sen ey atını kaybeden oyuncu
  bir ilkyazdan koca bir güz yontan adam
  bırak oyunu''

  ilhami çiçek-satranç dersleri.

  bir de kendilerine ilhami çiçek tarafından böyle bir üçlük hediye edilmiş isim sahipleridir ve denilebilir ki sırf bu yüzden bile kendilerini şanslı hissetmelidirler.
  1 ... kimkio