bugün

Teoman şarkısı.Enteresan bi şarkıdır.

el sallamıştı annesine bayram izni dönüşünde
hissetmiş miydi oğlunu kurşun kalbi deldiğinde

kan revan içinde yanyana aynı köprüde
annelerinin rüyalarında öldükleri yaşlarıyla
ateşi harlı delikanlılar
ne şehit ne kahramanlar
düşmansız bir savaşta
düştüler kalkmayacaklar

emin değildi kendi bile dokunmuş muydu tetiğine
kesin olan tek şeyse en yakın mahkumdu ipe

kalpte kurşun ilmek boyunda iki çocuk ölüm karşısında
hep çocuk kalacaklar büyümeden birer tabutta
ama yaşıyorlar, gülüyorlar annelerinin rüyalarında
teoman'ın son albümünde "12 eylül" döneminde 17 yaşındayken idam edilen erdal eren'i ve jandarma eri zekeriya önge'yi anlatan bir şarkı.

"erdal eren bizim uzaktan akrabamız, ikimiz de giresun alucralı'yız. onun asıldığı gün ben annemin üzülmesini ve onun hakkında konuşmasını hatırlıyorum. erdal'ın öldürdüğü söylenen jandarma eri de giresunlu. böyle de bir durum var. yengemin kardeşi, erdal'ı iyi tanıdığından bana yıllardır hep onun filmini yapalım diyordu. erdal her zaman aklımdaydı. filmi olmadı ben de şarkısını yaptım. erdal eren'in annesi oğlundan insanların sadece bir suç unsuruymuş, bir hatalı sollamaymış gibi bahsedilmesinden dolayı çok kırılmıştır diye düşündüm."

(bkz: teoman)
renkli rüyalar oteli albümünün kuşkusuz en anlamlı şarkısı.

kan revan içinde
yanyana aynı köprüde
annelerinin rüyalarında
öldükleri yaşlarıyla
girişi ve sözleri hatta bilhassa nakaratı insanın tüylerini diken diken eden bir teoman şarkısı.
teoman'ın en anlamalı şarkısı diyebilirim.
çok etkileyici.
teoman'ın çok sağlam ve inanılmaz duygusal parçası. tüyleri de ürpertir. gözlerden yaş da getirir. parçanın hikayesi de acıdır. dinlenesi şarkı.
mor ve ötesi'nin politik şarkılarının aksine, insanda duygu uyandırabilen teoman şarkısıdır. zekeriya önge ve erdal eren'i ortak bi noktada buluşturmuş, tüyleri diken diken etmiştir.. teoman bağırdıkça, siz de bağırırsınız hissettiğiniz üzüntüyü bünyenizden atmak istercesine...

ayrıca..

"hep çocuk kalacaklar,
büyümeden birer tabutta..
ama yaşıyorlar, gülüyorlar,
annelerinin rüyalarında... "

kısmı, bugünlerde artan terör olayları yüzünden daha bi can acıtır.
erdal eren ve onu tutuklayan jandarma için yazılmı$ $arkıdır.2 $ahısta teoman'ın uzaktan akrabası olmaktadır.*
söz müzik teoman albümünde yavuz bingöl'ün harika yorumladığı şarkı..
söz müzik teoman albümünde yavuz bingöl tarafından yorumlanan şarkı. şahsi fikrimce yavuz bingöl bu şarkıyı teoman'dan kat be kat güzel söylemiştir.
söz müzik teoman albümünde yavuz bingöl ün berbat ettiği şarkı.

(bkz: kasıntı şey)
yavuz bingöl'ün duruşuna yakışan ve teomandan daha güzel yorumladığı şarkı.
teoman'ın politik bir amaç güdmeksizin sadece iki çocuğun hayatını yok yere kaybedişlerini konu aldığı şarkısıdır * .
teomanın sesinin resmen götünden çıktığı şarkısı.
29 yıl önce bugün asılan çocuk yaştaki erdal eren anısına yapılan bir teoman şarkısıdır.
el sallamıştı annesine
bayram izni dönüşünde hissetmiş miydi
oğlunu kurşun kalbi deldiğinde
kan revan içinde yanyana
aynı köprüde annelerinin rüyalarında öldükleri yaşlarıyla
ateşi harlı delikanlılar,
ne şehit ne kahramanlar
düşmansız bir savaşta
düştüler kalkmayacaklar
emin değildi kendi bile dokunmuş muydu tetiğine
kesin olan tek şeyse en yakın mahkumdu ipe.
'kalpte kurşun ilmek boyunda
iki çocuk ölüm karşısında
hep çocuk kalacaklar büyümeden birer tabutta ama yaşıyorlar,
gülüyorlar annelerinin rüyalarında
teomanın söz yazarlığının sınırlarını zorladığı şarkısı.

zaten en başından koparır insanı:

"el sallamıştı annesine bayram izni dönüşünde... hissetmiş miydi oğlunu kurşun kalbi deldiğinde"
son derece güzel bir teoman şarkısı bu adamı boşuna sevmemişim. *
kuzeni erdal eren için yazdığı şarkı.
dinlerken ürpermemek elde değil.

--spoiler--
kalpte kurşun, ilmek boynunda.
iki çocuk ölüm karşısında.
--spoiler--
en az üç çocuk!
Teoman'ın en anlamlı, en güzel şarkılarından biridir. Arkadaki müzik de çok hoştur. Kan Revan içinde dediğin anda beni benden alır.

Şarkının başında geçen açıklama metni şöyledir;

63. madde; ölüm cezası, diğer hükümlü ve tutukluların göremeyecekleri şekilde, kapalı ceza evleri içinde ve özel bir yerde infaz edilir...
64. madde; ölüm cezası, güneş doğmadan önce infaz edilr...
şu anda ipe en yakın hükümlü, zekeriya önge'nin katil zanlısı, cezası mgk tarafından onaylandığı takdirde sanık hemen idam edilir...
milli güvenlik konseyi erdal eren'in ölüm cezasını onayladı.. ankara'nın yukarı ayrancı semtinde bir korsan gösteri sırasında olaya müdahale etmek isteyen inzibat eri zekeriya önge'yi öldürmekten sanık...
merminin inzibat eri zekeriya önge'nin sağ sırt kısmından girip, çapraz hafif yukarıya seyir takibiyle kalbi delip, vücudu terketmeksizin sol iç kısmında kaldığı tespit edilmektedir..
önge bu ateşler neticesinde yaralanarak yere düşmüş, herhangi bir tıbbi müdahaleye fırsat olmadan...
üç celsede idama mahkum edilen ve halen mamak askeri cezaevi tutukevinde bulunan erdal eren'in cezası, ankara kapalı merkez cezaevinde infaz edilecek...
874 numaralı tabancadan elde edilen mukayese ve bu mermi çekirdeğinde kan bulunduğu...
kamuoyunun bilgilerine sunulur....

edit : imla
"feodal tutuculuğun koyu karanlığının hüküm sürdüğü bir coğrafyada, küçük bir kasabada, küçük bir kız çocuğu yaşıyordu...
küçük kızın yaşadığı coğrafyada, bir başka küçük kasabada on üç, on dört yaşlarında bir erkek çocuğu yaşamaktaydı..."

şeklinde başlayan ve devam eden pervin erbil öyküsüdür. (bkz: kibele den pandora ya) adlı kitabın giriş bölümünden önce yer alır.