bugün

Yeşilçamın don corleone'dır kendisi.
(bkz: filmdeki bütün vakalarla ilgilenen babacan komiser)
türk sinemasının pala bıyıklı, babacan adamı.
soyadı çok karizmatikdir.
Baba'dır.
asla unutulmayacak aktör.
sinemamızın en sevimli tonton ve iyi kalpli oyuncularındandır. genelde fabrikatör yada sevimli tonton dede rollerinde oynamıştır filmlerinde tatlı sert karakterlerde izlerdik onu aslında gerçek hayatında deniz astsubayıdır, deniz astssubaylığından emekli olduktan sonra sinemada rol almıştır. volkan isimli bir oğlu vardır.
1993 yılında hayata veda etmiştir kendisini saygıyla ve rahmetle anıyoruz, karacaahmet mezarlığında yatmaktadır.
kamera önünde göründüğü anda, sanki kendisiyle birlikte 2-3 kişi daha görünürdü. öylesine heybetli ve rolüne yakışan birisiydi ki, tümden doldururdu sahneyi.
baba karakterinin görsel özetidir..
(bkz: huni sikertmen)
yeşilçam'ın komedi üstadı. hababam sınıfı'ndaki mahmut hoca karakteriyle oyunculuğunun doruk noktasına ulaşmıştır.
türk sinemasında onun gibi babacan karakterlere ihtiyaç var.
http://www.youtube.com/watch?v=Y6kLOlxDHns
http://www.youtube.com/watch?v=Y6kLOlxDHns adına şarkılar bile yapılan ton ton bir amcamızdı...
deniz kuvvetleri komutanlığı'ndan erken yaşta emekli olup yeşilçam'a adım atmıştır. astsubay mı yoksa subay mı olduğuyla ilgili çeşitli söylentiler olmasına karşın kesin bilgi yoktur*.

filmlerde makam sahibi, sert görünen ama yumuşacık yürekli adamları oynardı. açıkçası ben gerçekten öyle olduğuna inanırım ama gene de emri altında çalışmış kişileri bulup sormak gerek.

nubar terziyan'la birlikte yeşilçam'da kötü adam oynaması yasak oyuncuların başında gelirdi.
"Yıllarca hep zengin, fabrikatör baba rolünü oynadım. işin en acıklı kısmı ise bütün gün zengin baba rolünü oynayıp çekim bitiminde eve gitmek için soğukta, köşedeki durakta dolmuş beklemem olmuştur." demiş sanatçı. belki lüks arabası yokmuş ama kocaman kalbi varmış demek ki.
kedi olarak reenkarne olmuş usta oyuncu.

(bkz: hulusi kentmen in kedisi)
kalbimde 'kocaman bir dunyasi' olan sinemamizin en buyuk oyuncularindan, saygiyla aniyorum buyuk ustayi...
"ulan öldü mü yoksa?" diyerek girdiğim başlıkta, ta 1993 yılında öldüğünü öğrendiğim rahmetli sanatçı.
Allah rahmet eylesin.

Harbiden sanatla aram hiç iyi değilmiş.
şimdiye kadar yüzlerce filmlerde oynamış türk sinemasının bos bıyıklı bey babasıdır aynı zamanda burak ekinil'in aynı isimde çok güzel bir şarkıyada ismini vermiştir.
Başımız sağolsun.
Derler ki, evinden çıkmış bir gün. Elinde giysileri minibüs ya da dolmuş beklemekte. Bir taksi şöförü hızla fren yapıp durmuş tam yanıbaşında. Camı açıp : "Yuh ulan," demiş. "O kadar zenginsin, o paraları, fabrikaları mezara mı götüreceksin.. bir taksi bile tutmuyorsun.. utan pintiliğinden.."
türk sinemasının ton ton dedesi.
fabrikatör ve komiser rollerinin yegane oyuncusu.
görsel
*