bugün

Soruyu söyleyin, uyanıksa soralım.
(bkz: insannn)
bir hukuk öğrencisi olarak kendisine hukukçuyum diyen öğrencileri şiddetle kınıyorum. bazıları ne zaman bir tartışma geçse iste ben bir hukukçu olarak bla bla düşünüyorum diyor. lan senin neren hukukçu. sözlükte de hukuk öğrencilerine ithafen hukukçular deniliyor mecbur olarak bazı entrylere o şekil yazıyorum. kısacası hukuk öğrencileri hukukçu değil sadece öğrencidir.
hukuk fakültesinde okuyorum, HUKUKÇUYUM. Yardımcı olabilir miyim?
Anlamadıgım sey 4.sinifta olan birinin zaten verilebilecek tum dersleri almis olmistir ve aylar sonra mezun olucaktir. O zaman da mi hukukcu degilsin yeni mezunsun mu diyeceksiniz? Hukukcu olmanın hukuk egitimi almis olmak disinda baska ne sarti vardir merak ediyorum aciklarsaniz sevinirim.
Hukuk mezunu değilim ama siyasal bilgiler mezunu olarak ağırlıklı bir hukuk programı gördüğüm için başlıkta dönen hukukçu kimliği üzerine bir şey söylemek isterim.

Vekalet yetkisi olmasa da hukuk öğrencisi hele de son sınıf olduktan sonra hukuk konusunda bir perspektif sahibi olur. Avukat değil diye bir şey bilmiyor gibi yorumlamak bana hatalı geliyor.
O kadar hukukcusu hukukcu degilsin mavrasi dönecek sonra derdi olan soracak , aslında her t.c vatandaşının bilmesi gereken bir soruyu. Entry okuyanlar diyecek ki bu mu bunlarin havasi. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Peh bunların ne geregi var.

Edit : Ele ayağa düşürmeyin. Basit sorulara her t.c vatandaşı gidip öğrenebilir. Açıklayıcı ve bilgilendirici kaynaklar boldur. Lakin basit bir soru degil ise sormanin yeri burasi degildir.
aslında bu verilen hukuk eğitimine tabiri caizse küçük bir sitem. hukuk ve tarih gibi konular maalesef ülkemizde diğer ülkelerde olduğu gibi elit ve zor olunan bir şey değil. ister birinci sınıf öğrencisi olsun ister son hukukçu olmak ayrı bir olaydır. tarih de öyle. binlerce tarihi bitiren kişi var çoğu da polis olmak için okuyor. hepsi tarihçi o zaman. biz hukukçular da 4 sene sonunda hukukçu olmayız bu benim düşüncem. hukukun kaliteli olduğu bir ülkede hukukçu olmak bizde olan mevcut duruma göre çok çok çok zordur. bari öğrenciler çok bilmişlik yapmasın. özellikle istanbul hukuk birinci sınıf öğrencileri lafım size varsa burada. hukukla tarihin puanları farklı demeyin lütfen. bu örneği ne zaman söylesem bunu diyorlar açıklamaktan gına geldi.
hukukçuların devlette hep bi üstünlüğü olur. onun dışında organizedirler barolar nedeniyle. bunun yanında hakimler-savcılar emekli olduklarında genelde avukatlık yapmayı planladıkları için avukat aleyhine düzenlemeler olsa bile yargıdan döner bakınız: yasal vekalet ücreti vs.
an itibariyle, katibi, avukatı, hakimi ki kendisi arkadaşım olur 4-5 hukukçunun çay ocağında arasına düştüm. abartısız 2 saattir hukuk konuşuyorlar ve kafam skilmiş durumda. yeter artık susun da. yola çıkacaz, vay anasını. ağzımdan çıkan tek kelime yok, zira konularla ilgili değilim susup dinledim ama patladım patlayacam.

asliye hukuk, sulh ceza,, ticaret bilmem neyi, müteselsil kefil, borçlar kanunu vırt zırt. ne sıkıcı muhabbetiniz var be.
Boş adamlar.
hukukçudur.
(bkz: parayla aslanım)
Onlarla Vampir köylü oynamanın nasıl bir his olduğunu merak ediyorum.