1. 1.
  ekonomide bireyin kendi faydasını artıracak şekilde karar alması düşüncesini belirtir. yani her insan bencil doğar yargısını baştan kabul etme durumudur.

  freud'a göre ego; kişinin günlük yaşamını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu şeyleri istemesidir. fakat süper ego bireyin daha fazlasını istediği noktadır yani bireyi bencil yapan nokta süper ego'dur. peki insanın süper egosunu geliştiren veya törpüleyen nedir? bu soruya freud; toplum, toplumdaki kurumlardır, diye cevap vermektedir.

  bu açıdan bakıldığında iktisat biliminde kabul edilen her insanın birer homo economicus olarak dünyaya gelişi varsayımı da yıkılmış olmaktadır. insan doğuştan bencil değildir! bir bireyin gelişimini toplum ve toplumsal kurumlar belirler, onu bu kurumlar bencilleştirir, tüketime yönlendirir. bu da kapitalist sistemin temelini derinden sarsmaktadır!

  karşıt anlamlısı için; (bkz: homo socius)
  10 ... steril mikrop
 2. 2.
  tüm hamleleri ekonomiye uygun olan insandır. işe maneviyat katmaz, maddi düşünür her şeyi. sınırları yaşadığı yerin kanunlarıdır.
  2 ... paradigma
 3. 3.
  hocamızın * tabiriyle enayi olmayan, akılcı insandır.
  1 ... a dying wish
 4. 4.
  iktisata yeni giren öğrenciye, çok afilli gelen, latince olmasından özellikle kazanan terim.
  2 ... loras
 5. 5.
  (bkz: rasyonalist)
  1 ... kopekolduren
 6. 6.
  rasyonel insan olarak da kullanılmaktadır. ancak kullanıldığı haliyle kanlı canlı bir insanı tariflemesi elbette imkansızdır.
  1 ... bu da mi gol degil
 7. 7.
  habil ile kabil'den beri devam eden iyi-kötü, düdükleyen-saf* kavgasının taraflarından biridir.
  1 ... olursem beni sana gomsunler
 8. 8.
  ekonomik hayvandır. yani insandır.
  ... asi
 9. 9.
  ilk sözcüğü mecazi anlamda kullanılası ikinci sözcüğü "beş kuruşa adam satmasına" sayılması gereken günümüz popüler insanıdır
  1 ... dervisabdi
 10. 10.
  adam marshall tarafından bulunmuş bir terimdir. neo-klasik iktisatın temel savlarındandır. adam smith de savunucuları arasında önde gelenlerdendir.
  ... dersini almis da ediyor ezber