1. 1.
  osmanlida cikartilan ilk mizah dergisi.
  5 ... hexagram
 2. 2.
  sinoplu feylesof(m.ö. 413 - 327).
  3 ... kotu adam
 3. 3.
  (bkz: Romen Diyojen)
  2 ... gamze
 4. 4.
  fıçısının içinde yaşayıp gündüzleri elinde fenerle neden dolaştığını soranlara " adam arıyorum, adam." yanıtını veren, şu meşhuur "gölge etme başka ihsan istemem senden." sözünün de sahibi sinoplu filozof.
  dünyanın nimetlerine ve yaşayışına zerre kadar önem vermeyen filozofun filozofluğuna da yakışır biçimde verdiği yanıtlar da pek ünlüdür.
  Zenginliğinden ve kibrinden başka bir şeyi olmayan bir adamla, birinin yol vermeden geçemeyeceği dar bir sokakta karşılaştıklarında adamın:"ben bir serseriye yol vermem." demesi üzerine: "ben yol veririm." yanıtıyla da lafını sokmuştur rivayete göre.
  12 -1 ... kassandra
 5. 5.
  "gölge etme başka ihsan istemem" lafını büyük iskendere söylediği rivayet edilse de diyojen iskender den bir yüzyıl sonra yaşamıştır.
  1 -1 ... zaknafien
 6. 6.
  Diyojen bir gün zengin, kibirli bir insan ile dar bir sokakta karşılaşır, geçebilmeleri için birinden birinin* yol vermesi gerekmektedir.
  zengin*:
  - Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem.
  Diyojen*:
  - Ben çekilirim!!
  1 ... delismen
 7. 7.
  Milattan önce 412 ve 320 yıllan arasında Sinop'ta yaşamış olan yoksulluk içinde yaşadığı, halka açık yerlerde yatıp kalktığı ve yiyeceğini dilenerek topladığı halde, herkesin aynı şekilde yaşaması gerektiğini savunmamış bir filozoftur. en büyük amacı kişinin en kısıtlı yaşam koşullarında bile mutlu ve bağımsız olabileceğini göstermek olmuştur. cumhuriyet bayramı öncesi sinop a sinop un tanıtımına destek olur fikriyle dikilen heykeli tartışmalara da yol açmıştır.
  3 ... kapaparantez
 8. 8.
  fıçının içinde yaşayan romalı ünlü filozof.nası gidiyo ve türevi sorulara yuvarlanıp gidiyoruz demesi olası ve kinaye ötesinde kalan, büyük iskendere verdiği ayarla (bkz: gölge etme başka ihsan istemez) beni benden alan karizmatik insan.
  5 ... tinkerbell
 9. 9.
  kanımca en büyük ayarlarından biri,
  bir gece vakti atina sokaklarını elinde kandille adımladığı sırada kendisine yöneltilen, " ne arıyorsun ? " sorusuna, " adam arıyorum! " yanıtını vermesidir..

  felsefe aleminde kendilerine köpek olarak hitap edilen kynik'lerdendir diogenes.. ona göre asıl erdem, dünyevi zevk ve ihtiraslardan arınıp, doğayı sahiplenmek ve pejmürde ya$amaktır.

  tahtadan bir bakraç kullanırmı$ baba su içmek için; bir gün avcuyla su içen bir çocuk görmü$ ve onu da kırmı$ !
  3 ... ceviz agaci
 10. 10.
  Evinin kapısının önünde '' Bu kapıdan içeri kötülük girmesin'' yazan birinin evine bakarken, ev sahibine '' Peki evin sahibi nasıl buradan girecek o halde?'' diyerekten sağlam ayar vermiş adamdır. Ayrıca agoranın ortasında mastürbasyon yaptıktan sonra ''Keşke açlık da mideyi böyle ovuşturunca geçse'' diyen akıllı mıdır ahlaksız mıdır belli olmayan aşmış bilgedir. * (Kaynak k dergi)
  5 -1 ... faithful lover