1. 1.
  hiroshima mon amour..
  Alain Resnais tarafından filmi de çekilen marguerite duras kitabı.
  Hiroşima'ya barış üzerine çekilen bir filmde oynamak için giden bir Fransız kadınla, Japon erkeğinin aşkları anlatılır.
  atom bombasının etkileri ise bütün kitap boyunca hissedilir. tarifi imkansız acılar yaşanmıştır:
  "dışarıdan bu acıyı belirtmeye çalışmak o acıyı aşağılamak olur."
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  muhtemelen sevgiliye masumiyeti anlatan bir japon atasözü.
  - sanadada hayatımm.
  1 -1 ... martyns
 3. 3.
  aynı küçük akvaryum için de birbirlerine bakıp duran bir çift japon balığı. muhtemel her ikiside kendini balık diğerini insan sanıyordu..
  2 -1 ... havada panik
 4. 4.
  elde olmayan sebeplerle maruz kaldığım ve uyuyarak kurtulmaya çalıştığım film. fransız filmleri adamı bitirir ya, bu daha beter. hem fransız hem japon filmi, gerisini siz düşünün artık.
  2 -1 ... nikim yok benim
 5. 5.
  hiroşima sevgilim,
  marguerite durasın bu kitabı cevat çapan tarafından can yayınlarından türkçeye kazandırılmıştır.
  aynı zamanda fransız yeni dalga sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan alain resnais tarafından olağanüstü şiirsel bir anlatımla peliküle aktarılmış, hafızalara kazınmıştır.
  Sinema ve edebiyat disiplinleri arasındaki etkileşimi sonuna kadar kullanmış ve bir çok filmin ondan etkilenmesine vesile olmuştur.
  hiroşima ya atılan atom bombasının bir günde nasıl anlatılabilir diyenlere sıkı bir cevap niteliğindedir...
  2 ... objet a
 6. 6.
  Çözümlemesi zor bir film olduğu su götürmez bir gerçek Hiroşima sevgilimin.
  1959 Hiroşima'sında Fransızlar barış konulu bir film çekmektedirler. filmde rol alan evli Fransız aktris ( emmanuelle riva) orada tanıştığı Japon mimarla bir kaçamak yapar. ikilinin bütün yaşadıkları aktirste 2.dünya savaşı sırasında ki alman sevgilisini hatırlatır. Filmin ana temalerı hafıza ve unutmayla ilgilidir. Filmin başında Elle ısrarla Hiroşima da olanlardan bahseder.Lui ise " sen orayı görmedin ki " der. Tüm flashbackler ve sevgililerin konuşmaları esnasında anlarız ki ikili fransa ve japonyayı temsil etmektedir ve bir ülkede yaşanan felaketin diğerini de etkiler. Döneminde cok ses getiren yapım kullandıgı tekniklerle ve diyaloglarıyla hala benzersizdir. dünyaca kült film olarak kabul edilen eseri mutlak surette izlemeli izleyemyorsak da bi yerlerden okuyup öğrenmeli:)filin son repliği hiç kuşkusuz ki en çok akıllarda kalan repligidir

  Elle: Hi-ro-shi-ma. Hiroshima. That is your name.
  Lui: Yes, that is my name. Your name is Ne-vers. Nevers in France.

  not: Japon (eiji okada)aktör film boyunca fransızca konuşmasıa rağmen tek kelime fransızca bilmemekte ve replikleri ezberleyerek oynamaktadır.
  1 ... what if
 7. 7.
  senaryosu cevat çapanın o güzel diliyle türçeye kazandırılmış ve can yayınlarından çıkmıştır.
  ... objet a
 8. 8.
  fransız yeni dalga akımının en önemli filmlerinden biridir. alain resnais bu filmde o güne kadar gelen bsildik sinematografik anlatım kalıplarını da kırmıştır ve bu açıdan da bir nirengi noktasıdır. ve bir diğer önemi ise atom bombası ve savaşı etkileriyle irdelemesidir. savaşın izleriyle aşkın izleri arasında gezinip dururuz.
  1 ... antilopyawrusu
 9. 9.
  Bir japon'la bir fransız'ın aşkından ziyade, hiroshima şehri ile nevers şehrinin aşkını; ölüleri, yaralıları, yıkıntılarıyla beraber anlatır filmdir ve siyahtır yer yer beyaz. Yıkıntısız aşk var m'ola? Yıkıntısız olan aşk m'ola? Bazı sevişlerin fabrika ayarlarında bozukluk var m'ola?

  "Hiroşima'da hiçbir şey görmediniz. Hiçbir şey."

  (...)

  Kadın: Delilik zeka gibidir. Açıklayamazsın. Senle gelir ve seni çürütür. Ve sonra anlarsın ama gittiğinde daha fazla anlamazsın.
  Erkek: Nefretle mi dolusun?
  Kadın: Bu benim deliliğim. Nefretle deliydim. Nefret sayesinde kariyer yapabileceğimi sandım. Dikkat ettiğim tek şey nefretti.

  (...)

  Erkek: Birkaç yıl içinde seni unutup ve alışkanlık olarak böyle maceralar yaşadığımda, seni, aşkın unutulmazlığının simgesi olarak hatırlayacağım.

  ve;

  Filmle alakası yok lakin belirterek bitireceğim: Gülerken korkunçlaşanlar familyası sıralamasında bir palyaçodan hemen sonra bir japon insanının gelmediğine beni kimse inandıramaz.
  3 ... nickless cage
 10. 10.
  Alain resnais'in yönettiği fransız filmi. (1959) Genç bir fransız kızı (Emmanuelle Riva),atom bombasını konu alan bu filmin çekimi için Japonya'da yaptığı bir gezi sırasında,Hiroşima'da Japon bir mimarla (Okada Eici) ile tanışır.Bu ilişki ona birden,alman işgali sırasında Fransa'da,Nevers'de yaşadığı bir başka ilişkiyi anımsatır.Bu film fransız sinema tarihinde dönüm noktasıdır.Ve fransız yeni dalga okulunun en iddialı,en mükemmel ve en sıradışı yapıtı olarak kalmıştır.
  1 ... eulen