1. 1.
  1914-1996
  çinhindi doğumlu yazar. paris'te yaşamıştır.
  filme de aktarılan hiroşima sevgilim en ünlü eserlerinden biridir. başlıca yapıtları ise:

  *BAHÇE
  *BAY ANDESMAS'IN iKiNDiSi
  *BiR KıŞ GÜNÜ ÖĞLEDEN SONRA
  *CEBELiTARıK denizcisi
  *iNGiLiZ SEVGiLi
  *KUZEY ÇiNLi SEVGiLi
  *KONSOLOS YARDıMCıSı
  *MAVi GÖZLER SiYAH SAÇLAR
  *MODERATO CANTABILE
  *ölüm hastalığı
  *PASiFiK'E KARŞı BiR BENT
  *SEVGiLi
  *SOMUT YAŞAM
  *TARQUiNiA'NIN KÜÇÜK ATLARı
  *YAZMAK
  4 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  1942'den itibaren yeni gerçekçi tarzda romanlar yazmaya başladı. Çok geçmeden daha deneysel bir üslûba yöneldi. Pasifiğe Karşı Bir Set (1950) bu anlamda ilk romanıdır. Daha sonraki romanları klasik olay örgüsünden, roman kişilerinden ve geleneksel anlatım tarzlarından uzaklaşma özelliği gösteren 'Duras üslûbu'nun kilometre taşlarını oluştururlar.*
  2 ... meister writer
 3. 3.
  sadece ölüm hastalığı'nı bile yazmış olsaydı yine de duras olabilecek yazardır. sevgili, ingiliz sevgili, kuzey çinli sevgili ve yann andrea steiner da da aynı konuyu işlemiştir. defalarca okunma sebebidir, yaratıcı yazarlık okullarında ders olarak okutulmalıdır.
  1 ... salomanja
 4. 4.
  "insan ancak evin içinde yalnız. Ve kendinin dışında değil, içinde. On yıldır eve kapanıp kaldığımı yeni algılıyorum. Yalnız. Ve bunu, kendime ve başkalarına bugün olduğum yazar olduğumu belleten kitaplar yazmak için yaptığımı. Nasıl oldu bu? Ve nasıl anlatılabilir? Söyleyebileceğim, Neauphle yalnızlığını benim yaratmış olduğum. Kendim için. Ve yalnızca o evin içinde yalnız olabildiğim için. Şimdiye kadar yazmadığım biçimde yazabilmek için. Ama henüz benim de bilmediğim, daha hiç kararlaştırmadığım, kimsenin hiç kararlaştırmadığı kitaplar yazmak için." Yazmak/M. D.
  1 ... salomanja
 5. 5.
  (bkz: 20 nci yüzyıl fransız edebiyatı)
  ... la paz
 6. 6.
  en ünlü yapıtı sevgili olan çok hoş bir hanımefendi.

  marguerite duras
  ... may neym iz keriz