bugün

günümüzde hala "herkes mi herkez mi" tartışması yapılmaktadır.
sagopa kajmer'in saydam odalar adlı albümünün bir parçasıdır.
Genellikle insanların ''herkez'' şeklinde yazdığı hatadır.
ne diyeyim herkes bir miktar zalim. (sagopa)
türkçe bilmenin en can alıcı noktalarından biridir. şöyle ki türkçe bölümünde okuyan arkadaşım inatla herkez yazmakta.
görsel
herkes komplo teorisyeni olmuş. bu ülkede yetkililer dışında herkes her şeyi biliyor. işte bunlar hep kurtlar vadisi izlemenin verdiği tecrübeler.
(bkz: belgisiz zamir)
"herkesin bir kırılma noktası vardır."
tümümüzü oluşturan amaçsız et yığını. boşluk da boşuna boşuna hayatlar yaşayıp didinen zavallılar sürü.
vah biz insanlar!
Surekli herkez diye yazilan kelimedir.
(bkz: herkez)
Herkez yazanlara ikinci sınıf insan muamelesi yapıyorlar...
Bazı insanlar için çoğu sorunun altında yatan sebep. 'Herkes'in yaptığı ve sizin yaptıklarınız üzerinden toplumun oluşturduğu bir baskı mevcut. Herkes gibi iş sever olmak zorundasınız, herkes gibi evlenmek zorundasınız, herkes gibi araba almalı, ev sahibi olmalı ve bu gibi şeyleri tamamlayarak 'herkes' zincirine siz de katılmalısınız. Herkes olmayanı hırpalıyorlar matmazel.
Herkes ne diyecek… Herkesten ne gördüm ki.. Bu herkes dedikleri şey beni üzmekten, hayatımı manasız hale sokmaktan başka ne yaptı.?”

Sabahattin Ali.
Kafamın takıldığı kelime.

Bana göre ben hariç herkes herkes. Herkes için kendi hariç herkes herkes. O zaman ben nasıl bana karşı herkes olamıyorum. Ya da neden insanlar herkese herkes gibi davranıyor. işte bunlar hep karmaşa. Kelime oyunu ya da.
Farsça bir kelimedir. “Her” anlamına gelen “har” ve “kişi” anlamına gelen “kas” kelimelerinin birleşimiyle oluşmuştur. Farsça’daki anlamıyla türkçe’deki anlamı aynıdır.
Kendisine verilen ismin bedelini çekiyor...
mükemmel bir sagopa kajmer şarkısı. müzik şahane, sözler zaten şahane.
https://www.youtube.com/watch?v=sBDbWQW3zKk