bugün

"yazıklar olsun" ve "lanet olsun" sözlerini sarf etmekten bitap düşmüş bir haldeyiz.
birtakım insanlar çıksa da "helal olsun be" dedirtse kendine.

her gün bin tane kepazelik, rezillik, dolandırıcılık, kayırmacılık, hırsızlık, iftira vs vs derken alkışlanacak ve insan olduğumuz için sevinebileceğimiz insan sayısı giderek azalıyor. azalıyor azlıyor.
2 gündür şuurumu kaybetmiş gibi, manyaklar gibi, hayvanlar gibi yüksek sesle dinleyip eşlik ettiğim muhteşem gitar sololarıyla bezeli duman şaheseri.

http://www.youtube.com/watch?v=wTPfZGhf34s

kaan tangöze; kendinden geçer gibi, az sonra hayata veda edecekmiş gibi umutsuzca, hisli bi şekilde yorumlamış. dünden beri taktım resmen şu şarkıya. dinlerken tüm vücudu titreme alıyor resmen. bi insanın acısı ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi:

geceler zehir, geceler kara
uçasım gelir...
kanadım yara.

bir de kaan'ın "helal olsun, aşk olsun gözlerimde yaş var!" diyişi beni bitirdi. sırf bu şarkıyı canlı dinlemek için konserlerine bile gitmeyi planlıyorum.

şarkıyı fazla dinlemek iyi değil bi de. intihar edesim geliyor lan resmen. şaka gibi.

yaralar derin, seneler kadar.. açılın geri!

ağzıma sıçtın be kaan. gerçekten.
(bkz: benim babam helal olsun ustası)
dumanın dinleye dinleye bıkılmayan şarkısı kaçıncıya dinliyorum akşamdan beri bilmiyorum.
dinlemezdim pek... ama dinledikçe dedirtiyor ki: helal olsun

''gözlerimde yaşlar
durmadım...
dönülmez geriye...''
harbiden de dinle dinle bıktırmayan şarkıdır. yorum harikadır.
sınav sırasında durmadan söylersiniz * helal olsun aşk olsun kısmında eşlik etmediğim bir an hatırlamıyorum. helal olsun.
(bkz: dile dolanan şarkılar) "sabah olmuş gün doğmuş"
dumanın en sevdiğim şarkılarından biri, yine olsa yine dinlerim.
(bkz: 1 saat içinde 3 bayan yazardan seks teklifi almak)
duman sen ne yaptın abi denilesi muhteşem şarkı, henüz yeni tanışıyor olmak üzücü.
duman grubunun , gecenin bir vakti akla gelen , sözleriyle etkileyen parçası .
eşlik edilesi.

yani tanım budur, herkesin bir şeyler hatırlayabileceği, bir kimseye söyleyebileceği türden bir şarkıdır.

sabah olmuş gün doğmuş...
duman a genel olarak öyle pek bayılmasam da bu şarkının yeri farklıdır. bir kere dinledin mi devamı gelir, sürekli bu şarkıyı dinlemek istersin, dinlemediğinde de mırıldanırsın, mırıldanamadığında da kafanda döner durur. garip bir şey.
özellikle kışın* dinlemesi daha bi güzel olan ve duman'ın farklılığını hissettiren şarkılardan biri.
klibi müthiş olan şarkı. http://www.youtube.com/watch?v=vzn808apnlw
bazı insanlar vardır ve acayip ön yargılıdırlar. bazen de ön yargılarını kıran birkaç şey olur ki benim için de bu şey dumanın bu şarkısı oldu. helal olsun, sor bana pişman mıyım adlı eserle süper ötesi gitmektedir. saygı duyulacak bir iş çıkarmışlardır bana göer bu iki eserlerinde. insanın gözlerini üzüntüden değil de hırstan doldurabilmektedir. boşalması ise iradenize kalmış. ben tutuyorum bir mağrifetmiş gibi.
http://www.facebook.com/v...=67361021282&comments
duman'ın birçok kişiye göre en iyi şarkılarından biridir. kendimi akışına bu derece kaptırdığım başka bir duman şarkısı olmamıştı.
tesadüfen bulduğum, dinlediğim, etkilendiğim duman şarkısı. ayrıca youtube'de sevmek zamanı filminin sahneleri ile beraber izledim üstüne filmi de izleyince çok fena koyuyor insana.
dumanın en sevdğim şarkısı, gene aklıma düştü gece gece.
dumanın intihar eşiğine getiren en kral şarkılarındandır.
Muhasebeci olupta bir gün bugün işim yok diyen kişiye söylediğim anlamlı iki sözcüktür..
her sabahladığım da dinlediğim enfes duman parçası.
helal olsun.
aşk olsun.
gözlerimde yaşla.

şöyle bi bakıldığında basit kelimelerin bir ayara getirilip, son hecelerinin uzatılmasıyla meydana gelmiş bi duman şarkısı.

ama; anlamlandıramadığım bir şekilde dinliyorum.
neden bu kadar hoşuma gidiyor onu da anlamadım.

özetle; sürekli dinlemenin yan etkisi olsa gerek, dinlerken kendimi aptal gibi hissettiğim duman şarkısı.