bugün

Helal olsun Atatürk 100 yıl sonra bile suudları ve yalakalarını kudurtuyor.
Gs ve fb ye de helal olsun.
o kapanıştaki müziği için bile dinlenebilecek duman şarkısı.
yine de bir ah değil.
An itibariyle içimden geçen tepki cümlesi.
2009 bodrum'dayiz. 18 temmuz. 4 biletim var. hatunla bozuk aramiz o memlekette ben bodrum'da. Kankilere soruyorum lan bilet var hadi gelin yok ik-mik. Hatunla ayriyiz ama bak tekrar basiyorum ustune. Neyse otelde 3lu bir kiz grubu var, charlie nin melekleri lakaplari. Guest relations departmanindalar. Neyse ben tikiniyorum karsi masa da bunlar var. 'ya bilet bulamadik dumana' sesini duyuyorum. Bende sadece kankilerle takilan bi tipim o ara. Napicaz falan diye debelenirken bunlar masaya yaklastim. 21:00'de hazir olun alirim sizi dedim. Lojmanda kaliyoruz zaten. Neyse ha falan oldu bunlar ama kabul ettiler. 2007 audi s3'um vardi ates kirmizi. Aldim bunlari alin biletler dedim. Iceri girince ayriliriz siz yolunuza ben yoluma. Emel, Ozge, Ece. O gun ilk defa uniformasiz gordum ucunu de elbise icinde kugu gibilerdi. Ama yakismaz yurumek. Gectim bistro'ya aldim cerezimi viskimi on taraf komple atliyor zipliyor. Ben moralsiz futbol seyircisi gibi izliyorum. Basladilar bunu calmaya.

Kendi kendime mirildanirken bir ses dahil oldu sesime;

"Sabah olmus, gun dogmus,
Her yerimde kar var,
Duymadim donulmus geriye.
Helal olsun Ask olsu.."

- Ece?
+ Realist? Niye sasirdin sen getirmedin mi bizi buraya.
- oyle de dedi ve optu. Icimde firtinalar koptu, asiktim, kizgindim, uzgundum, sarhostum. Hepsi bir arada cekmedim kendimi geriye
- Ece benim dedim, kiz arkada...
+ benimde erkek arkadasim var Serkan dedi.

Cok pisman olacaktik resmen diye dusundum o geceden sonra otelde rep+ oldum resmen meleklerden birini aldigim hemen kulaktan kulaga yayilmisti. Beraber yemek yiyor, beraber gelip gidiyorduk ise. Bi daha asla sevismedik iyi bir arkadasligimiz oldu. Ben hatunla barisir barismaz anlattim olayi zira yalan soylemeyecegime dair soz vermistim. Bir sekilde bagira cagira atlattik. 2,5 yil once istanbul'a gittik. Mekanda bu parca caliyordu. Sol masamizda Ece ve esini gordum. Tipki bizimki yaslarda cocuklari vardi.

Vay be dedim 'helal olsun'. Sonra hatuna da dedim bak o Ece bu Ece diye. Ciktiktan sonra cok sasirmisti.
haklarınızı helal ediyor musunuz sorusuna verilen cevaptir.

istisnasi nadir gorulur, olay cikartir.
batuhan mutlugil bu adam çok kafa yorarsa efsane şarkılar yapabiliyor ama kaan kadar çalışkan değil galiba.
duman'ın zannımca en güzel şarkısııdır.
Helal olsun, aşk olsun
Gözlerimde yaşlar
Durmadım, dönülmez geriye
Diye devam eden, ardından yanık ciğer kokusu aldıran duman şarkısı.
An itibariyle haşır neşir olunan duman şarkısı.

Ruh halimi sikeyim.
bu gece fena giden eskimemiş duman şarkısı.
sanki yıllar yıllar öncesinde yıl başı günü içilirken dinlenilmiş şarkı. havada kar yokmuş ama sanki çok soğukmuş. ertesi gün de yağmur yağmış bardaktan boşalırcasına. dostluklar pekiştirilmiş. mutluymuş herkes sanki.
bıraktığın yerde kaldı kalbim. bıraktığın anda kaldı tüm dünya, tüm zaman. aklımın ve anılarımının değirmeninde bir toz zerresine dönüşen hayatım; bıraktığın yerde kaldı. birçok insan geldi, birçok insan gitti, birçok insan öldü, birçok şey yaşandı ama atmadı sanki hiç kalbim. sabah oldu, gün doğdu ve her şey ne kadar anlamsız gelmeye başladı artık. tüm suç benimken hele, hele biliyorken tüm hatanın bende olduğunu, kaldıramıyorum bu yükü. sabah oldu, gün doğdu... (bkz: belirsiz biri) üstüne diyecek bir şey yok, kalmadı. sabah oldu, gün doğmadı, duyarsızlaştı gözlerim, karanlıkta kırpamıyorum...
duman ın en iyi şarkılarından biri.

sabah olmuş gün doğmuş
heryerimde karlar
doymadım dönülmüş deliye
helal olsun aşkolsun
gözlerimde yaşlar
durmadım dönülmez geriye
dumanın tartışmasız en güzel şarkısıdır.
(bkz: berkin elvan)
(bkz: fatih terim)

varsa hakkımız helal olsun hocam.
şarkının 3.43 saniyesinde başlıyan elektro gitar solosu nefistir.
duman'ın coşturan şarkılarından biridir.
adamı delen şarkı. nefis bi şey. hadi size bi ikramım olsun linkle uğraşmayın:

http://www.youtube.com/watch?v=hF4zQDpB2lk
yaralar derin,seneler kadar. doymadım dönülmüş deliye.
dumanı insanı coşturduğu en sevdiğim şarkısıdır.
an itibariyle dinlediğim, insanda bir bira açma isteği uyandıran duman hiti.
duman'ın son albümlerindeki en can alıcı parçalardan birisidir. ki bu albüm çıktığında ilk olarak dinleyen şanslı insanlardan birisiydim, şahsen bu kadar popüler olacağını pek düşünmemiştim.

can alıcı sözü de muazzamdır; helal olsun, aşk olsun!
yine ağzıma dolanan duman şarkısı..

Bi sktr git diyosun, iki gün sonra geri geliyo.. ilginç..
duman'ın nadir olarak solo bulunan şarkılarından biridir. duman hep basit sololar üretir ancak bu şarkının solosu gerçekten aşırı iyidir ve çok zordur.
gece gece aklıma düşen duman şarkısı.