bugün

ulaşmak istenen amaç, gaye, son nokta.
hedef hücreler; * bir hormona duyarlı olan veya bu hormonun etkisine cevap veren yapının hücrelerine denir.
(bkz: reseptör)
irade ile gerçekleştirilebilecek amaç. belirlemek kolay, ulaşmak zordur..
Earl Wilson'un güzel bir sözü var. Diyor ki Başarı mı? Başarı tamamen şansa bağlıdır. inanmazsanız başarısız insanlara sorun; Hedeflerle çalışın, onlar size başarıyı ve yanında meyvesi olan mutluluğu getireceklerdir.
amaç. kısa ve uzun vade için oluşturulması gereken. hedefsizsiniz türkiye.
hayal kavramı yerine kullanılması gereken kavram. ve sizi temin ederim ki insan hayatının bir döneminde bir hisse kapılıyor. Hayat ona bir rota çiziyor ve bitey bu doğrultuda hedefler koyuyor. Örneğin şahsım lise hayatı boyunca boğaziçi siyaset diye yırtınmış olup nihayet bir hukuk fakültesine yerleşmiştir,hayat şahsımı burya koymuş ve benim de yeni hedefler geliştirmemin önünü açmıştır. Bir hukuk öğrencisi bu anlamda epey şanslıdır çünkü kendisini birden fazla seçenek bekler hedef koymak için.

Sözgelimi birey hedeflerini gerçekleştirebildiği anlamda huzur denen kavramla buluşur. Hedefin genel ahlak anlayışına uygun olması modern toplumda önşart olarak algılanamaz. Birey bir seri katil olmayı hedef olarak belirlemişse de buna ulaştığında memnun olabilecektir. Yeter ki o hedef kendisini kilitlesin,uzaklaştığında vicdan azabı duymasına sebep olabilsin. Gerisi mühim değildir. Ne aile,ne arkadaşlar.. Birey birilerine yardım etme hedefiyle yola çıkarsa kanaatimce ya hedef olarak belirlediği şeyde yanılgıya düşecektir ya da bu yardım etme unsuru kendisinde baskı oluşturacak ve birey yaratıcılığını köreltecektir. insanın her şeyden önce bencil olduğunu unutarak değerler için,birilerinin yarasına merhem olabilmek için çalışmayı düşünmesi bu hedeflerine de ulaştırmaktan bireyi alıkoyar. Memnun etmemiz gereken ilk kişi kendimiziz ve çeşitli gerekçelerle hedefimiz doğrultusunda memnuniyet sağlamaktan alıkoyan kişileri ya da şeyleri hayatımızdan silip atmamız gerekir.

Şahsım hedef anlayışını uzun bir süre ailesine hizmet etmek olarak algıladığı için bu baskı unsuru haline gelmiştir örneğin. Ve yine insan olma özelliğini bir kenara koyarak her ihmalde "aileme yardım etmekten uzaklaşıyorum." Diyerek kendisini baskılamıştır. Bu baskılanma şahsımı hedeften gittikçe uzaklaştırarak bir dönem internet bağımlısı,alkol bağımlısı olma yoluna sevk etmiştir. Halbuki ben,her şeyden önce bir araştırma görevlisi,bir hoca olarak bir kitapta adımın yazmasını istiyorum. Ve bu olana kadar da rahat edemeyeceğimin bilincindeyim. Bu bilincin reddi şahsımı bir evliya olarak görmeme neden olmuştu. Şimdilerde kendi başarımın diğer yan hedefleri de getireceği inancındayım ve gerektiğinde bencil davranmaktan da çekinmiyorum. Ve inanın huzura günden güne yaklaşıyorum.

Ben,yaşadığım bu huzuru daha derin ve detaylı şekilde,sözlük yazarlarıyla paylaşmak istiyorum. Umuyorum hedefleri olan insanlar bu çağrımı ciddiye alır,ve karşılıklı konuşmalarla birbirimize bir şeyler katabiliriz. Zor gördüğümüz problemleri çözmek bazen bir cümleye bakmakta çünkü.

Sağlıcakla kalın.
olay tv'de yayınlanan bir program, bir genel kültür yarışması. soruları ise hayli basit.
ulaşmak istenilen şey, gaye veya amaç.

hedefe ulaşırken katettiğiniz yol hedefi elde etmek kadar güzeldir.
Hedefin varsa umudun vardır.
Hedef demek, nasıl yaşayacağımızı ve nereye gideceğimizi belirlemektir. Bir nevi kaderimizi çizme kabiliyetimizdir.

insanın kendisinin büyük parçalarındandır. Bundanki insan buna ihanet ettiğinde kendisine karşı büyük bir vicdan azabı duymaktadır. Kendine bakmakta en önemli kısımdır. insanın kendisini tanımasında öncelikli kısımlardır. Çünkü burası elimizdedir hayatımızda, her an değiştirebiliriz, belirleyebiliriz.

Hedefimizden eminsek bugün karnımızı doyurup, vücut sağlığımız için egzersiz yaptığımız gibi büyük parçamız olan, hatta ruhumuzun büyük bölümü olan hayallerimize, hedeflerimize gereken ilgiyi ve çabayı göstermeliyiz günlük. Yoksa aç ruhlu ve kötü birisi oluruz kendimize, dünyamıza.

Hedeflerin vurgulamam gereken en önemli yanı kendimizde özgür iradenin tecellisi olmasıdır. Bunu gözardı eden ya da günlük gerekenleri yapmayan ve hatta hayal ve hedefleri olmayan birisinin özgür olduğundan dahi bahsedemeyiz.

'Yaşayan sadece bir vücut' algısı gelişmemiş bir aklın ürünüdür yaşayan bir de baraberindeki bir 'akıl'dır. Bu yanlış algı akıl sahibi insanı rahat ettirmeyecektir. Akılın gereklerini sağlamanın en iyi yolu önce akılla plan yapmak ve sonrasında akılla bunu değerlendiremektir yani aklı çalıştırmaktır.

Özgür ruh tasvir ettiği kaderiyle(hayalleri ve hedefleriyle) arasını hiçbir şeyin bozmasına izin vermeyendir. istemediğini yapmaz ve gerçekten ne istediğini bilir. Yani kendisinin bile bu bağı bozmasına izin vermemelidir aklını kullanmayıp da. 

“Dünyayı yenmek için önce kendinizi yenmelisiniz.” René Descartes
Kesinlikle 2023 değildir.
smart olmalıdır.

specific( belirgin), measurable ( ölçülebilir ) agreed ( teşvik edici ) , realistic( gerçekçi ), time based ( zamanı belirgin ).
menfaattir.
görsel
şuanda olduğun yerden daha iyi olacağın yerdir. bu hayatta bir hedefin olmalı. aksi taktirde yaşamanın anlamı olmaz.
smart olmalıdır.

specific( belirgin), measurable ( ölçülebilir ) agreed ( teşvik edici ) , realistic( gerçekçi ), time based ( zamanı belirgin ).