bugün

hiçbir lafın altında kalmayan, "pata da pata da" cevap yetiştiren kişi.
şahanın bir parodisinde de vardı böyle bir adam. cem yılmazda bu kategoriye girebilecek hatta en başta yeralacak şahsiyettir
bir nevi hızır cevap.
lafı tam yerine koyan insanlara söylenen söz.akıllı insanlar olurlar genellikle.bu tiplere hiç bulaşmamak gerekir.çünkü herhangi bir saldırıda öyle cevaplar verirler ki büyük ihtimalle iki saat ne demek istiyor diye düşünülür ve anladıktan sonra anlamamış taklidi yapılır.yani çok pis lafı koyarlar.
(bkz: huysuz virjin)
hazir kartın soru cevaplama servisine verilebilecek muhtemel isim
misal olarak;

N.F.Kısakürek mecliste konuşurken biri kendisine hıyar fırlatır. o da hıyarı alıp, meclisdekilere gosterek,
- biri kimliğini düşürdü. der.
başka bir örnek:

Bernard Shaw ile Churchill hic gecinemez ve sik sik birbirlerini ignelermis. Bernard Shaw, oyununun ilk gecesinde, oyuna Churchill'i davet etmiş ve iki davetiyeye de bir pusula ilistirmis:
"Size iki davetiye gonderiyorum. Bir dostunuzu alip gelebilirsiniz.
Tabii dostunuz varsa."
Churchill lâfın altında kalır mi, hemen cevap gondermis:
"Maalesef o gece baska bir yere soz verdigim icin oyununuzu seyretmeye gelemeyecegim. Ikinci gece gelebilirim, tabii oyununuz ikinci gece oynarsa."
filozofa sormuşlar:
"Şansa inanır mısınız?" Filozof :
"Evet, yoksa sevmediğim insanların başarısını neyle açıklardım."
olaylar ve davranışlar karşısında, beynin sol kısmının üstün gelmesi; yani mantık, üç boyutlu düşünebilme, yaratıcılık özelliğidir.

büyük iskender, kan gölüne dönmüş savaş meydanında dolaşırken kendini sorguya çekercesine, yanındaki hocasına sorar;

''aristo bunun anlamı nedir?''

aristo bu soruyu şöyle yanıtlar;
''zafer ya da hiç! ''.
(bkz: nasreddin hoca) evet, budur olsa olsa.
bazı kelimelere, ifadelere, cümlelere verilen kalıp cevaplardır.
örnek ile...
<ne?
>nenenin boku çenene!
bir arkadaşımın evinde geçen muhabbet

Anne: artık yeni televizyon alalım
Baba: televizyonu değiştirirsek bende kendime yeni takım elbise alırım

Yeni televizyonu eski bir takım elbiseyle izleyemezsiniz ki oda haklı...
karşıdaki insanı oturtmaya ve susturmaya yarayan aktivite. gerçekten hızlı ve anlaşılır olduğunda karşıdaki çıt çıkartamaz, nefesi, sesi kesilir.
hazir kart kullananlarin telefonda konusurken verdikleri cevaptir.
hali hazırda hazırının satışı olmayan cevap.**
sosyal zekaya sahip olan insanların sanki çantasında saklıyormuşta çıkarıp hemen karşısındakine salıyormuş gibi izlenim bıraktıran cevaplarıdır.
(bkz: ayartör)
sıklıkla hadsizlikle karıştırılan durumdur.

yoksa neden toplumca ince zeka ürünü cümleler yerine , karşı tarafın cevap vermek yerine "ya sabır" çektiği hakaret dolu boş cümlelere hazırcevaplık deriz ki?
zeki insanların sahip olduğu bir özelliktir. bu tip insanlara örnek vermek için bir de fıkra anlatılır. bir gün ebeveynleri bi çocuğu taksiye bindirirler ve taksiciye:
''sakın bu çocuğa bi şey sormayın, onunla ilgilenirseniz size hemen laf sokar ve göt eder.'' derler.

taksici olanlardan bir bok anlamasa da, tamam deyip geçiştiriverir.

yolculuk sürerken çocuk habire:
''annem polis, babam polis olsa ben de polis olurdum, annem manav, babam manav olsa ben de manav olurdum, annem avukat, babam avukat olsa ben de avukat olurdum.'' diye kendi kendine söylenir.

en sonunda kafası sikilen taksi şoförü dayanamaz ve:

''benim güzel evladım söyle bakalım annen orospu, baban pezevenk olsa sen ne olurdun?'' diye sorar.
çocuktan yanıt gecikmez: ''taksi şoförü olurdum amca.''
çocukluğumuzda, nasreddin Hoca'yı nitelerken bolca kullandığımız sıfattır.

kişinin kendisine söylenen olumsuz bir sözü, aynı üslupta ve ultra hızla cevaplayarak karşı tarafı dumur etme esasına dayanır.
çok düşünmeden lafı yapıştırma özelliğidir:

Gayet zeki biri, bilmediği bir konuyu birisine sorar.

Oysaki soruyu sorduğu adam, kibir ve gurur sahibidir.

Kibirli kimse suali soranı aşağılar bir vaziyette demiş: "Canım bunu bilmeyecek ne var! hayvan bile bunu bilir."

suali soran kimse: "evet, hayvan bildiği için ben bilemedim, size sordum" demiş."
genelde pratik zekalı ya da zeki insanların insanlarla olan iletişimlerine yansan durumur.
Afyonum patladıysa takır takır cevap veririm de genelde afyonum patlamadan gün bitiyor aq.