bugün

Valla birkaç saat önce inşaat işçisi babamın soğuktan ve çalışmaktan çatlamış ellerini sıktım, tokalaşırken ağlayacaktım neredeyse.
Bazen birinden duyduğun birkaç cümle, uykularını kaçırmaya yeter. Bazen de bu birkaç cümle, insanlarla bağını koparmaya yeter. Sonra dönüp bakarsın, sebeplerini ve hatta olayı bile hatırlayamazsın.
Zengjnimiz bedel verir askerimiz fakirdendir.
Liseyi bitirmistim rahmetli babam okumamdan yana değildi beni limon fabrikasına işçi yazdırmıştı kavga dövüş gitmedim ama üniversiteye de hazirlanmam gerekiyordu. Sadece haftasonu eğitim verecek bir kurs bulduk oraya kaydettirdiler beni. Sene 95... Haftada iki gün kursa gidiyorum sonra çadır evine dönüp hayvan otlatiyorum gece gaz lambasının ışığında ders calisiyorum. Torosların tepesindeyiz mevsim kış ve evde sadece anne ve babada uzun konçlu çizme var yer diz boyu kar kaplı. Benim zavallı annem sabahın köründe kalkar bana sıkma yapar kendi çizmelerini bana giydirir, ayağında lastik ayakkabılarla tam 1 km yolu iner kunduralarimi ayağıma giydirir kendi çizmelerini tekrar giyer geri dönerdi. Annelerin kıymetini bilin gencler bak ben 41 yasindayim anne bi yana dünya bi yana gözümde.
görsel
dünün yarını birkaç saat önce bitti.
1 günlüğüne arkadaşlarımla eğlenmeye akyakaya gitmiştik bundan 1 ay önce yılbaşı için. 2 tane baktığım köpüş vardı yurtta. ikiside dişi, anneli yavrulu. sen her gün sev, besle, öp. bir günlüğüne git gel, yavrusuna otobüs çarpmış. kahroldum. ağladım. annesininde yaşam enerjisi düştü. görseniz nasıl tatlıydı..
hayat ilk aşkınızla kurduğunuz hayalleri başka insanlarla yaşamak zorunda bırakır.
Yarın mesainin olması.
ikimizde utangaç olduğumuz için babamla aynı evde mektuplaşırken şu an iletişimimiz için mektubun gerekli olması.
Bir gün ciddi ciddi ölecek olmak.

Sen o kadar hic son yok gibi yaşa, sonra bi gün ta tam..
Anneanneme 80 yıl nasıl geçti tonton diye sorunca , "yaşadık işte" demişti.
Banu berberoğlunun hesabına youtubedan 42 bin lira yatmış olması.
Er yada geç birgün isminizi dahi kimsenin hatırlamayacağı ve var oluşunuzla olmayışınız arasında hiçbir fark olmayacağı gerçeği.
Bugün 364 kişinin katıldığı satranç turnuvasın da 20.olarak rezil ve hatta rüsva oldum. inşallah nazar boncuğu olmuştur. Param kalmadı.

Evet.
Sizin en düşkün halinize dahi muhtaç olan insanların varlığını bilmek.

Yalnızca maddi değil ruhsal anlamda da en dip dediğim noktanın bazıları için kurtuluş noktası olabilme ihtimali hem yaşadıklarım ve isyanim için hem de zor durumda olan insanlar için içimde büyük bir burukluk hissetmeme neden olur.
Askerde ceza alınca 1 ay evci izinine çıkamamıştık.Moraller yerlerde. izmir'li çavuş vardı , neden yüzün asık diye sorunca bu cezadan bahsetmiştim. Cevaben , "Ben 9 aydır halıya ayak basmadım" demişti.O günden beri kolay kolay hiçbirşeyden şikayet etmem.
Hic dinmeyen diş agrisi içimi değil dışımı bile burkuyor.
pencereden dışarıya bakmaya başladığın vakit, artık kimse gelmez.
görsel
Doğuda görev yaptığım ilk yil, bir kis günü öğretmenler odasından bahceyi seyrederken bir öğrenci gördum.hava çok soğuk yerler camur.ogrencinin ayaginda yazlik plastik tarla ayakkabısı, elinde de kitap ve defterlerini icine koydugu siyah bakkal poşetlerinden vardı. Üstünde tabiki de mont yok sadece kolları kısa gelen okul ceketi. O an anladım ki havalar soguyunca hayat bazi cocuklar icin cok acimasiz olabiliyor.
babanın ya da annenin akordiyon çalarak geçimini sağlamaya çalışırken o ezgilerin içinde yürüyen çocuk benim için bukowski' dir, tom waits' dir.
gelecek kaygısıdır.
her geçen gün içten içe bu düşünce ile kahroluyorum.
bir yandan tamam evet süper gidiyor güzel diyorum, sonra yine tekrar bu düşüncelerin arasında kaybolmuş halde buluyorum kendimi.
gelecekte çocuklarıma, aileme gerektiği imkanları sunabilicek miyim gibi şeyler.

ne biliyim ya, sikiyim böyle işi.
tayyibin sarayda oturup fakir çocuklarının afrin de şehit olması. camide aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz diyen devlet memuru konumundaki akp imamları.
40 yılın başı televozyon denen kutuyu çalıştırayım dedim karşılaştığım manzaraya bak.

görsel

biraz dinleyim dedim koskoca cumhurbaşkanına erdoğan diye hitap etmeler. apo ya bile sayın diyip ceket ilikleyenler devletin başına erdoğan diyor.