terrence mallick'in yönettiği 2011 yapımı harika bir film. seyredenlere iyiki sinema var dedirtir. izlediğiniz hiçbir filme benzemez. bambaşka bir sinema deneyimidir.
Bu diziyle itfaiyecilerim amerika'da ne kada rönemli olduklarını anladık. kyle sağ olsun.
Monique, sam, Adam ev arkadaşıydılar. iki kadının yanından bir erkeğin kalması aslında bizim kültümüze göre değildi ama "aman amerikan bunlar nolacak, bildikleri gibi yaşasınlar." derdik. Bu monique ve sam kuzendi. monique iyi bir kızdı. Hem okuyup hem çalışıyordu. Sam'in kirli çamaşırlarını örterdi. BAzen ona adam da yardım ederdi. Sonunda bir adamla evleniyordu ama sanırım sam o adamla yatmış oluyordu.

Adam da anne babası dondurmacı olan (marshalllar) sonradan çok zengin olan bir zat. Bir ablası vardı. ismi ve bir makine markası gibi gelen bir isimdir. Chantal. SAnırım şalter sözcüğünü anımsatıyordu. Anne ve babası mutluydu ama bir ara bir veya bir kredi yüzünden mi ne iflas ediyorlardı veya o eşiğe geliyorlardı.

Bu dizide unutulmayan isim sam'den sonra dooren'dır benim gözümde. hoplaya hoplaya yürümesi, komik mimikleri, hayat dolu oluşu.... zengin kocası vardı ama kocasını sevmezdi. ondan çok korkardı. Hamile kaldı Adam'dan galiba. Onunla bir ilişkisi vardı. Ama kocası çocuğu kendinden biliyordu. Bir hamile kıyafeti vardı, hiç unutmam. kloş eteği elbise gibi düşünün. etek boyu bacaktan iki karış yukarıda.

SAm'in sevgilisi kyle itfaiyeciydi. SAm bunu severdi ama bir ara karanlık işleri olan jordan hale'le nişanlandı. monet'nin bir resmini mi ne kaçıracaktı sam'i kullanacak jordan. o iş üzerindeyken yakalandı.

Ev dekorunu hala hatırlarım. arkada bir koridor, oradan herkes odasına giderdi. Solda dışarıya açılan kapı, sağda da mutfak kapısı. Kışın buz gibi günlerinde bunlar dondurma yerdi ve bizler de boğazları ağrımıyor diye hayretler içinde kalırdık. meğer iş başkaymış. Kışın dondurma yemein bir sakıncası yokmuş. annelerimizin sanrılarıymış o "kışın dondurma yersen boğazın ağrır." düşüncesi.

En sonunda kyle ve sam kavuşuyorlardı. monique'Le mi ne oluyordu. Jordan'ın çevirdiğim tüm pis işler ortaya çıkıyordu. SAm da yaramaz kız modundan birazcık çıkıyordu. Doreen'ı neden hatırlayamadım. Sevimli kadındı. Doreen'ın kocasını adı da martin jackson'dı.`
Yalan rüzgarı`'dan sonra bu dizinin nihayete ermesi beni çok şaşırtmıştı.
ilk sevgililer gününü bu dizide duymuştum. sene 1990
çocukluğumun efsane dizisi.
not: çok yakışıklı bir komser vardı hatırladığım kadarıyla.
o kadar da yakışıklı değilmiş.
italya'nın lucignano kentinde bulunan ortaçağdan kalma mücevher ağaçtır. (bkz: l albero della vita)
Çok eski bir dizi.

Çocukken bu diziyle ilgili tekerlemeler söylerdik.
Mesela 'dolapta hırsız, komser masters' gibi. Dizide Kyle Masters adında karizma bir komser vardı, ona binaen. Menekşe mor, sam witmore'. Bir de 'dağda iki kaya, x'le maya'.... maya ve sevgilisi zenciydiler ama adamın adını hatırlayamıyorum.

işte öyle.
eski türk ve altay mitolojisinden babylon kulesine kadar, pekçok pejmür ve yapıda gözlemlenebilen hayli köklü bir ağaçtır..
eski türklerde tanrının yeryüzüne yolladığı kulları ile bağıntı kurabilmesini sağlayan bir tür köprüydü yaşam ağacı.
ululuğu simgelemesi, sanıyoruz ki dallarının gökte bulunan tanrıya değin uzandığının düşünülmesindendir.

sümer kültürü üzerine inşa edilen babil ekolü, meşhur babil kulesi'ni yaşam ağacından esinlenerek oluşturdukları bilinir. adem ile havva'nın da ilk elmayı kopardıkları ağaç da bu ağaçtır.. yani, doğruyu ve yanlışı bilme ağacı..
öte yandan, hak katı sidretül müntehaya değin uzanacak halde, tüm gök ve cennet katlarını kapsayan upuzun dalları olduğuna inanılır.
Fountain filminde bahsi geçen ağaçtır. Adamı çiçek yatar.
trt1 ekranlarında eylül ayında yayına girecek olan dizidir.
(bkz: fikret kuşkan)
(bkz: idil fırat)
(bkz: Onur Saylak)
(bkz: tülin özen)
(bkz: tolga güleç)
(bkz: özge özberk)
(bkz: ibrahim kendirci)
(bkz: Beyazıt Gülerecan)

yönetmen ise (bkz: barış yöş)

--spoiler--

Aile olmanın, fedakarlığın, kederi ve sevinci paylaşmanın değerini bilenlere

--spoiler--
hoş olmuş dizi.icim acidi dizisi. ayni zamanda, ay agliycagim dizisi..
birçok uygarlıkta simgesel olarak tasvir edilen ve kutsal sayılan ağaç kültüdür. ayrıca türklerde de kayın ağacı kutsal sayılırdı.
ayrıca pagan kültüründe druidler tarafından meşe ağacı kutsal sayılırdı. eğer meşe ağacı üzerinde ökse otu yetişiyorsa farklı bir ayin düzenlenirmiş.

ağacın tam olarak neyi simgelediği bilinmemekle birlikte evren veya yaşam döngüsü ile ilgili olduğu düşünülür.
bir ara trt de birkaç bölüm oynadıktan sonra biten harika dizi. fikret kuşkan oynuyor ulan biter mi o dizi.
güzeldir efendim iyidir. dövmesi yapılabilir, kolyesi takılabilir.
5 kuruş üzerinde bulunan mitolojik simge.
Dövmesini yaptıracakken son anda vazgeçtiğimdir. Yine aklıma düşmüştür.
menekşe mor sam whitmore, nerde hırsız kyle masters. gibi tekerlemeleri olan dizi.

not: uzundu bu tekerleme ama bazılarını hatırlıyorum, ocakta yemek durinle bebek falan.
Bizi sam whitmore hastası eden dizi.

Ulan o dönemde bir sürü dizi vardı, bir sürü güzel kadın vardı, biz niye gidip buna tutulmuşsak.

Ama güzel kadındı be*
kısa süren ama efsane olmuş bir dizidir.

(bkz: kelly rutherford)

(bkz: kyle masters)
sam diyerek uzaklara bakıp dalmamızı sağlayan dizidir.
son bölümünün son sahnesinde yaşlı deli karı öküz kafası içindeki altınları helikopterden aşağı atıyordu yanılmıyorsam.
sam whitmore olmasaydı bir hiç olacak diziydi.

Durduk yere sigara yaktırdı amk.
sam withmore sen ne güzel karıydın be dedirten dizidir.

Mazi de kaldı.
elmaslar geyiğin ağzında. yıllarca bulamadınız be.
görsel