bugün

vicdanını rahatlatmaya çalışan ya da toplumsal-ailesel baskıları azaltmaya çalışan, benliğini henüz bulamamış korkaktır bu. uyduruk bi hastalık üretirler hemencecik, başım ağrıyor, kıçım ağrıyor deyü, ilaç içmem lazım benim bu nedenle tutamıyorum derler akabinde, zıkkım iç!
oruc tutmak istemediğini açıkça belirterek insanların kendisine saygı duyması gerektiğini anlaması gereken kişiliksizdir. kişiliksizliği bahane üretmesinden mütevellittir oruç tutmamasıyla ilgilisi yoktur.
saatlerce aç susuz kalmanın* anlamsızlığının farkına varmış, fakat çevresindeki yobazlara bu tercihini ifade etmesi durumunda zorluklarla karşılaşacağını, zındık, mendebur ilan edileceğini, belki dayak yiyeceğini bilen kişidir. asıl kişiliksiz olan, insanların bir tanrıya/dine inanma özgürlüğü kadar inanmama özgürlüğüne de sahip oldukları gerçeğini kabullenemeyen beyinsizlerdir.
Kendisini, bahane üretmek zorunda bırakan kişiliksizliklerin içinde bulan kişidir.
başkalarının inançlarına saygı duyuyorsa, varsın oruç tutmasındır.

(bkz: kişi sensin yapım eki de sana girsin)*
bu toplumda oruç tutmayana ayıp bi' şey yapıyormuş gözüyle bakıldığı için böyle bir kişiliksizlik içine girmiş kişidir.
kişiliksiz değil de dinsiz olması muhtemel kişidir.
eğer diyabetikse yani şeker hastasıysa kişiliksiz değildir efendim. mecburdur oruç tutmamaya. şeker hastaları sık sık yemek yemelidirler; çünkü düşük kan şekeri yülseğinden çok daha tehlikelidir ve anında öldürebilir (allah korusun). eleştirmeden önce araştırmayı "şiddetle" öneriyorum.
hastalığa bağlıdır. şeker hastası adam nasıl oruç tutsun?!

bari bu konular istismar edilmesin be. oruç tutmak isterse tutar, tutmak istemeyen de tutmaz. kişiliksiz ne kelimedir! ayıp tuttuğunuz orucun değerini milletin günahını alarak hiç etmeyin.
höst! adam doğru diyordur yahut demiyordur bu kimi ne ilgilendirir ve alakadar eder?

oruç tutmayan kişi kişiliksiz mi oluyor?
yahut bir bahanenin arkasına sıgınmak mı kişiliksiz yapıyor insanı?

ikincisi sanıyorum ama bu bahane midir ki? bahane olduğuna sen mi karar vereceksin? yahut neyin bahane neyin gerçek olduğuna? karar mercii kimdir bu durumda?

tanım yapacagım yapacagım yapa.. ne yapayım la.

kişilik tespiti yapan kişilerin tespit ettiği kişiliksiz kimseler. kimler?
bu maddedeki ''kişiliksiz'' ibaresine dikkat edersek, konuyu açanın kendisini bir ''yargı'' makamında zannettiğini düşünebiliriz.
(bkz: yorumsuz)
(bkz: neyzen tevfik)
(bkz: öfkeli müslümanlar)
HAstalığı nedeniyle mi bahane nedeniyle mi oruç tutmadığı önemlidir. Hastalığı nedeniyleyse kimseye bir halt demek düşmez. Ama malesef ki bizim ülkemizde Nice hastalar Oruç tutmam lazım deyip sağlıklarını tehlikeye atarlar.

Bahane ederek yani hastalığı engel olmadığı halde hastayım oruç tutamam ben diyen insanın ise özgüveninde sorun vardır.

arkadaşım tutmak istemiyorsan tutma ne diye bahane arıyorsun bazı yavşaklar seni yargılasa da siktir et denir.
Kişiliksiz denilmemesi gereken kişidir. Sonuçta bu durum vicdan veya inançlarla ilgilidir.
Kimsenin kimseye neyi ispat etme çabası vardır ki oruç tutmadığı için bahane uydursun, "niye tutmuyorsun?" diyene, "siktir git sanane" diye cevap vermek makbuldür, unutanlar içinde (bkz: Be hey Dürzü)
Müslümanlıkta ölüm orucunun olmadığını düşünen kişidir. Bir hata yapmıştır affedin garibi.* Ulan oruç tutanlardan sağlam ya da hasta olduğuna dair doktor raporu isteyeceksiniz yakında be. inancında samimi olup olmaması seni bağlar mı orası da ayrı bir mevzu. Sanki amel defteriniz ortak yazılıyor. *
Tanrıtanımaz ve dolayısıyla oruç tutmayan kişilerin rahatsız olmadığı akıllı insanlardır. Ayrıca, semavi dinlerde ne zamandan beri kullar tanrı adına diğer kulları denetleme görevinde bulunuyor, bunu da anlamış değilim.
(bkz: Kendini peygamber zanneden deve)
hastalığını veya başka şeyi bahane etmemiş oruç tutmak istemediği için tutmamış insandır. kişiliksiz değildir, kendi tercihidir. kimseye sorgulamakta düşmez ayrıca.
insanların dinine saldıran, bir ayda müslüman olup diğer aylarda yapmadığı kalmayan kişiliksizden daha kişiliklidir ders alınasıdır.

ayrıca, sözlükte dini konularda başlık açan, dini tartışma yarattıktan sonra bakıp bakıp 'aaaa bu kafir yansın gebersin o' 'bak bu müslüman çocukmuş aferin ona' gibi kendi egosunu tatmin eden ve bundan zevk alıp sevimli sevimli sırıtan tartışma meraklısı, narsist ve dikkat çekmeye çalışan insanlara kıyasla gidip yanağından usulca öpülesidir. hatta hazır oruç da tutmuyorken dudağından kapılasıdır.
tüm kadınları kişiliksiz yapan saplantılı düşüncedir.
din, inanç ve türevi şeyler - yaratıcı ile yaratılan arasında ikili bir ilişkidir; en azından islam din'i için. bu ikili ilişkiye, üçüncü bir şahsın girmesi; olayın kendisinin kişiliksiz olmasından öte, olaya karışan üçüncü şahsın kişiliksizliğini göstermektedir. o yüzden bırakın - eğer suçluysa, suçunu - inançlarına göre bir zaman sonra bulacaktır. aman siz de, onun yanında; ona kişiliksiz yaftasını taktığınız için bulunmayın. *
hak için değil de halk için tutup, sağda solda; "hasta da olsam tutarım ben orucumu, inançlıyım, müslümanım(!)" diye göstere göstere ibadet* eden ve bu sayede gerek ticari gerekse siyasi çıkar sağlayan bünyelerden kat kat daha kişilikli olduğunu düşündüğüm kişidir. * *
herkesçe malumdur ki bu 'kişiliksiz' kimseler 'hastalıklarını bahane ederek' oruç -tutmamaktadır-. ama bu önerme sahibi kimseler, dini bahane edip tam olarak neyi tutmaktadırlar? bu husus hakkında yeterli malumatımız yoktur. *
p.s. üzgünüm kurallar, aklı selimin ırzına geçildiği yerde seni çiğnemek boynumun borcudur.
evet, öyle ki ramazanın ilk günü ellerimizde meşalelerle, sabah saat dokuzda buluşuyoruz. meşale hani nostarji olayı, kapiş? sonra hastane hastane dolaşıp tüm hastaları tekmeliyoruz ve hastanelerle içindeki kişiliksizleri ateşe veriyoruz. nasıl hastalıklarını bahane edip oruç tutmaz münafıklar. onlar oruç tutmadığı için ben cehennem de yanacağıma, yakalım hepiciğini. siz kimsiniz de, benim cennete gitmeme mani oluyorsunuz? hah sorarım şerefsizler?
oruç tutmayana nedenini soran saygısızın aldığı cevap karşısında tatmin olmamasıdır. bu durumda kişiliksiz kimdir bir daha düşünelim derim.

Sevgili Neyzen Tevfik'in dörtlüğünü eklemeden geçemeyeceğim:

''Ne ararsın Tanrı ile aramda
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda
Başı açığa neden türban sorarsın?...''
" toplumsal-ailesel baskıları azaltmaya çalışan, benliğini henüz bulamamış korkaktır bu. " bi insana oruç tutmak istemiyor deyu baskı yapan zihniyet olduğu sürece kişi istediği bahaneyi bulmakta özgürdür. Hastayım dese inanılmıyo , dinsizim dese sövülüyo.. e birader bi zahmet kendine baksan bi?
herkesin oruç tutmak zorunda olduğu(!) şu dünyada kendine dinciler tarafından kişiliksiz dedirterek din terazisini eline almış olan dincilere sevap kazandıran (!) öldürülesi kafirdir.