1. 1.
  hastalığa tutulmuş erkek...ayrıca osmanlının yıkılma döneminde avrupaya karşı izlediği devlet politikası...
  3 -2 ... mirza
 2. 2.
  pek devlet politikası değildir o sadece osmanlıyı parcalamak isteyen dış güçlerin osmanlı için belirttikleri sıfattır.
  2 -1 ... mamafih
 3. 3.
  insanların doğuması,büyümesi ve ölmesi süresince yaşlılık döneminin genellikle hasta geçmesi üzerine verilen sıfatın,yabancı devletler tarafından osmanlıya benzetilmesi.
  2 ... trda
 4. 4.
  ilk olarak 1853 yılında, Rus Çarı 2. Nikola'nın bir davette ingiliz büyükelçisine: "Kollarımızın üzerinde çok hasta bir adam var, samimiyetle belirtmeliyim ki, gerekli bütün hazırlıklar yapılmadan bu hasta ölüverirse büyük bir felaket olur" sözüyle kullanılan, zayıflayan osmanlı devleti'ne verilen sıfat.
  2 ... thedewil
 5. 5.
  çar nikola bu sözü sarhoş iken ingiliz elçisine bir köşede söylemiştir...
  1 ... demolay
 6. 6.
  osmanliya car 1.nikolanin söyledigi, herkesin dilinde dolasan ve osmanlinin durumunu tek kelimeyle anlatan etkileyici söz
  -1 ... antepli
 7. 7.
  kırım savaşı öncesi tsar nicolai ın osmanlı yı ingilizlerle bölüşmek istemesi sebebiyle yaptığı teklifte osmanlı yı tanımlamak için kullandığı tabirdir. doğrudur, o tarihlerde osmanlı ayağa kalkmaya çalışan bir hasta adamdır lakin kırım savaşı sonrası yatalak hale gelmiştir, bu bakımdan nicolai ın hakkını verebiliriz.

  o nicolai a ne oldu derseniz 3 sene sonra kırım savaşı sonuçlanmadan intihar etti.
  ... disco inferno
 8. 8.
  aslı hasta ayı diye geçer. fakat hakaret için söylenmemiştir. rusya da ayı güçlü hayvan olarak bilinir ve nasıl biz "aslan oğlum!" diyorsak onlarda da ayı sıfatıyla övgü yapılır.
  -1 ... mukavemettin
 9. 9.
  çar 2.Nikolay'ın ingiliz büyük elçisi ile görüşürken, Osmanlı hakkında yapmış olduğu benzetme. Kendisi aynı zamanda dönemin bulgar, sırp ve ermeni çetelerini kışkırtan ve besleyen kişidir. Ne gariptir ki kendisi hasta adam'dan önce yolcu olmuştur.

  (bkz: etme bulma dünyası)
  ... kayikcinin hikayesi
 10. 10.
  yunanistan; güncel hasta adam.
  2 ... dokunmayimbana