bugün

Bir tür köfteli ve yuvarlak ekmekli yiyecek.içinde salata,ketçap ve mayonez bulunur.
(bkz: burgys)
(bkz: mc donalds)
(bkz: burger king)
(bkz: cheseburger)
alm.hamburg a ait olan.
(bkz: hamburger)
(bkz: berliner)
(bkz: frankfurter)
bu taamın bir versiyonu vardırki, türk damak zevkine daha uygundur.

hamburger ekmeği iki taraflı olarak tost makinasında kızartılır. aynı anda ciğ hamburger köfteside tost makinasında kızartılır.
sonra hamburger ekmeğinin arasına köfte konur. üzerine sulandırılmış salça dökülür. ve birlikte bir süre daha kızartılır. köfte ve salça acılıdır.

heryerde ratlanan bir pişirme şekli değildir.
(bkz: hamburger sv)
hamburger'in ortaya çıkmasıyla ilgili iki farklı rivayet vardır;

ham, ingilizce'de domuzun baldırının üst kısmının yiyecek kıvamına getirilmiş halidir. hamburger etinin de kaynağı burdan oluşmaktadır.

diğer rivayete göre;

ilk, hamburglu bir alman tarafından yapıldığı için hamburger adını almıştır. sonra amerikan kültürü, pizza gibi bunu da kendi bünyesine almıştır.
fast food zincirinin en ünlü yiyeceklerinden biri..asla geri çevrilmez.
(bkz: ıslak hamburger)
kola patates hamburger üçlmesiyle iyi giden acayip zaralı yiyicek.
(bkz: güzel şeylerin zararlı olması)
mc donald s a ait olduğunda son derece tatmin eden ve bağımlılık yapan yiyecek. kokusu burnuma geiyor zaman zaman. *
söz sanatının azizliğine uğrayan kelime ;ich bin ein hamburger.*
oldukça yüksel olması sebebiyle yenirken bocalanan yiyecektir. herkesin hamburgerle ilk diyaloğu da "ya ben seni nasıl yiyeceğim."dir. yenirken çok tedirgin olunur. çünkü ağzınız kesin batar. biri sizi görecek diye de sinir olursunuz. bir de benim gibi ağzınız küçükse artık hamgurgeri yer misiniz yoksa onunla mücadele mi edersiniz bilinmez. bir de karnınızı doyurmaz. aç kalkarsınız masadan.
lezzetini ekmeğine borçlu olan, pizzanın en büyük rakibi fast food.
bir adedinde 250 kilokalori bulunduran mcdonald's yiyeceği.
(bkz: kızılkayalar)
Taksim Bambi'de ıslak olan çeşidi pek bir yiyilesi olarak üretilen,ana maddesi köfte ve ekmek olan hızlı yemek grubunun baştacı yiyecek.
telaffuzu harika etki bırakan kelimay. (bkz: hambugı)*
çok güzel olan ve sokakta ki büfelerde rahatlıkla bulunabilen bir yiyecek.
Amerikalıların şişman insan oranının hatırı sayılır ölçüde yükselmesini sağlayan, yiyen pişman yemeyen pişman, yanında patates kızartması ile yeme de yanında yat türü yiyecek.
kalori bombası, yağ zengini; yine de her türlü en az iki tanesi, o da olmadı kimi zaman üç tanesi yuvarlanası nimet.
insanı kanser edip öldüren seri katillerden biri.
okadar yememe rağmen kendisi bana kiloyu bırak gram yağ yapmamıştır.
özellikle kız cocuklarında hormonal dengeyi alt üst eden gençlik evresine erken adım atmasını saglayan zamanında müdahele edilmediğinde buyuk zararlar verebilen etkenlerden olan besin maddesi.
gozumde tuten, ozledigim yiyecek.. anne evinde ac kalinca daha da koyuyor adama. millet ev yemegi ozler bu duduk hamburger ozluyor diyebilirsiniz, tas gibi adamim valla. *