bugün

istanbul'da her hamama gidilebilir, tophanedeki karabaş hamamı hariç. tellak baba tahsinin kulampara sarmasından bugüne kadar kendini kurtaran olmamıştır diye rivayet edilir.
(bkz: hamama git ama tellağa fazla yanaşma)
Sabahın köründe yapılması gerekilen aktivitedir.

Hamam tenha olur, boş kurna bulma şansınız artar.

Hem daha temiz olur.

Ekleme: herkes bu düşünceyle sabahın köründe gidiyor amk, bu sabahta doluydu hamam.
Bu soğuklarda yapılacak en güzel eylem olabilir.
Gireceksin sıcacık havuza pofur pofur... kafandan aşağı tasla su dökeceksin.
Sonra buhar odasına geçip bir güzel uyku.

görsel
En son iki ay önce gittiğim Zaman dayı kese atayım mı dedi. Dedim olur tabi ki zahmet olmazsa. Kese atarken Adam Beni okşadı resmen. Oraya buraya kese sürüyor. Dayı baktım nefes alamıyor en son öldü ölecek. Bizim de namusumuz var arkadaşlar, utandım yani.adamın gücü yetmedi artık kaslı vücudumu dizginlemeye.

Daha da kese artırmadim.
bir keresinde gittim. çıktığımda dünyadaki son iki saati kaçırmıştım.
Çocuklukta gitmiştim son tatikde bir daha gidiyim dedim de tellak olmasa bayılıyordum. Bana göre değilmiş. Sağlık sebebiyle olmazsa bi daha gideceğimi sanmam.
Hayatımda hiç gitmedim , farklı bir deneyim olabileceğine inanmaktayım.
terleyeceğinize işarettir.

(bkz: hamama giren terler)
Kel piero ne mk.
soğuklukta buzla limonata içilmesinin harareti şıppadanak kestiği rivayet edilir.
Tam anlamıyla ferahlamaktır.

Arada bir yaparım.
o göbek taşına yatıp vay babaaan kemüüne demek paha biçilemez.
trakyalıların amama gitmek dedikleridir.
Modern tabirle, meditasyondur. Arınmaktır. Akustiği, suyun buharı, yankılanan sesler, göbek taşında dış dünyadan uzak huzur..

Gidin. Pişman olmazsınız.
Sauna kese masaj istiklal marsi ve kapanis.
Tavsiye edilir.
güzel bir tellak ile hücre derinizin içlerine kadar temizlenmenize sebebiyet verecek olan mekana gitme hali.
güzel bir eylemdir ama ben olmuşunu tercih ederim.
yere düşen sabunu almaya niyetlenmediğiniz sürece keyifli geçecek olan aktivitedir.
trakyalıların " amama gitmek " dedikleri eylemdir.
Bu aralar yapmayı düşündüğüm olay.

Dur bakalım.
osmanlı zamanındaysanız, ya temizlenip çıkardınız. Ya da göbek taşında post deler yada postu deldirirdiniz.

Bunlar tarihi literatür de yazıyor. Açın okuyun zevke gelin.
kızlar bekarlığa veda partilerini cahidede yapcaklarına hamama gitsinler. Çok daha akılda kalıcı ve eğlenceli olur.
rahatlamanıza yardımcı olacak eylemdir. ama öyle her hamama gidilmez, hijyenik olması lazım hamamın... sonra " ay ben saunaya girdim, göbek taşına uzandım, yeter bu kadar " demeyeceksiniz. rahatlamanız için kese attıracaksınız ve masaj yaptıracaksınız abi. adamlar bir masaj yapıyor ki cidden rahatlıyorsunuz. rahatlama derken, mutlu sonla filan bitmiyor bu arada *
hamam deyince hep üzerine bişeyler sarmış insanlar gelir ya akla şimdi onu kafanızdan silin. kadınlar hamamı genel olarak yaşlı sarkık vücutlu şişman hatta şişmanlıktan göbeğin vajinayı örttüğü ve tamamen çıplak kıllı kadınlar gelsin aklınıza. kaplıca hamamları da kükürtten ve pislikten dolayı leş gibi kokar. buna rağmen o temizlenmeyi o ferahlamayı yaşamak için defalarca gittim hamama. hepsinde de kokudan kendimi zor attım dışarıya. balıkesir gönen de ki yıldız otelin hamamından bahsediyorum.
güncel Önemli Başlıklar