bugün

temizlik imandan gelir felsefesiyle yıllardır kültürümüzün içinde bulunduğu gereksiz, fuzuli adetlerden.
asla tek başına girişilmemesi gereken eylem.kuru ağırlığı 30 kilo olan halı olur sana 130 kilo,sonra yıka yıkayabilirsen.sonucunda nur topu gibi bel fıtığı sahibi olmak kaçınılmazdır.bi de bunu balkondan sallandırırsan,alt komşuyla papaz olman an meselesidir.
kısa süre önce bir çok ilde yasaklanmış, kuyu suyu kullananlar için gerçersiz olan bu yasaktan yararlananlar için eğlenceli bir aktivitedir.keşke su sorunu omasa da her gün halı yıkasak:)
sonunda yanan, kıpkırmızı, yara olmuş dizlere sahip olmanızı sağlayan ev işi çeşidi.
yazları yapılan eğlenceli aktivite. halıları yıkatmaya gönderen anneye, küçük bir halının evde yıkanması için baskı yaptıran eylem. tercihen arap sabunu kullanılmalı parlak olsun diye. suyunu iyice alın ki boyamasın halınız. ayrıca evde kalan tek halı yıkanır ve hasta olunur ki anneden okkalı bir azar yemeye, annenin "bir daha o halıyı bırakıyor muyum bak ben" demesine nedendir.
bu yaz icin ankara da yasaklanan eylemdir.
halının yüzeyinde oluşan kir tabakasını , su ve fırça yardımı ile temizleme eylemdir. yanlız mazi içimde bir yara misali, hayatımı s.kip atan bu eylemi biraz daha açmaya çalışalım.

şimdi hemen her yerde mantar gibi türeyen ve bu işi profesyonel bir biçimde yapan halı yıkama firmalarının olduğu ve hatta oto yıkama işletmelerinin bile bu sektöre el attığı söylenmesine rağmen , anne kişisinin sizi sallamayıp halıları balkona yığması , hortum, detarjan, fırça gibi aksesuarları da bitamam hazır ettikten sonra , korkulan şeyi yapıp size ses edip , halı yıkamaya davet etmesi ile kabusa döner bu halı yıkama denen illet eylem.

evde tek çoçuksanız ve bir de erkekseniz masum bir halı yıkama hadisesi gibi gözüken bu eylem hayatınızın en acı deneyimlerinden biri olabilir . sokakta halı yıkamanın dehşetini gören nesilden gelmiş biri olarak, balkon kendi özel mülkünüz ve zararsız gibi gözükse de, eğer 4 yanı evlerle çevrili bir yere konuşlanmış binada oturuyorsanız ve 1.kattaki balkonunuza çıktığınızda içinize broodwayy sahnesine çıkmışçasına bir his doluyorsa durumun vehameti daha iyi kavranabilir dostlar.

annenin vicdan delen sözleri sonucu dizleri çıkmış eşofman paçaları baldırlara kadar sıvanıp kırkpınar güreşçisi tadında kendinizi aileniz için fedakarca ya allah bismillah diyerek balkona atarsınız. ilk baştan elinizde hortum gayet cool olmaya çalışarak halıya su püskürtür ve ben buraya ait değilim mesajı vermeye çalışırsınız çevre balkonlara. anne kişisinin '' yoruldum ben ayy kolum koptu al sende fırçala biraz '' komutu sizin yavaş yavaş hazin sona yaklaştığınızın habercisidir.

cahit sıtkı üstadın dante gibi ortasındayız ömrün dediği yaşa ufak ufak yaklaşmaya başlayan bir bünyenin , baldırlara kadar sıvanmış eşofmanı ile kamuya açık bir balkonda dog style pozisyonda ıslak bir halının üzerine uzandığını tasavvur edin . ileri geri fırçalama işlemi yaparken senkronik olarak o koca poponun sallanması ile ortam yavaş yavaş hülya avşar klibine dönmeye başlamıştır. etraftan '' aman komşucum maşallah ne güzelde yardımcı oluyor sizin oğlan bizim kereta hiç gelmez böyle şeylere baksana şuna nasılda yıkıyor eki eki '' diyenden tutun , '' salacak abi kız olmuş salacak abi kız olmuş'' diyen 5 yaşındaki komşu veledine kadar tüm konuşmalar kulağınızda ferdi tayfur filmi efekti gibi yankılanır durur.

biter en sonunda o halı yıkama işi ama , halı üzerine vurduğunuz her fırça, salladığınız her kalça sizin 30 yıllık mahalle imajınıza saplanan ok olur, mızrak olur. ruhunuzda açılan yarayı bugün çok yoruldu oğlum sana mozaik pasta yaptım repliği yumuşatsa da , kakaolu ağzımla yemin ederim ki bir daha banyodan başka bir yerde halı yıkamam arkadaş.
polip diye tabir edlien, yani naylon halıların yıkanmasuyla halının yapışması ve keçeleşmesiyle sonuçlanacak olay.
bir nevi yaza merhaba şenlikleridir. anne kişisi tarafından metazori bir şekilde katılımınız icab eder. yorucu bir aktivitedir. ne varki ıslak tişört, şort ve girilen pozisyonlar açısından görsel bir şenliktir izleyen için. iş bitimi, hortumla birbirinizi ıslayarak kutlanır, tabi anne kişisi hariç*
bilimum teras ortamlarında, güneşin alnının çatında hortum, deterjan ve fırçalarla yapılan eylemdir. bazı teyzegiller teras gibi geniş ortamlar bulamadığından kapı önünde yaparlar bu işi. yanlıştır. zira sokak tozu siner halıların üzerine, hijyenik değildir.

işlem basamakları şu şekildedir : önce halıların serileceği zemin temizlenir. akabinde halılar serilerek ıslatılır, sonrasında deterjanlanır. en sonunda da fırçalarla girişilir. aslında zevkli eylemdir, köpüklerle halının üstünde kaya kaya eğlenirsiniz. ama diz ve dirsek bölgeleri haşat olur, başınıza güneş geçer, halı yıkamasından sonraki yorgunluk da cabasıdır.

en son olarak yıkanan halıyı sallandırmak vardır. suyu yiyip ağırlaşan halı tabir- i caizse gavur ölüsü gibi ağır olur, kalkmaz yerinden, 2-3 kişi zor hakkından gelirsiniz.

en nihayetinde şunu kendinize sormadan edemezsiniz : m2 si x liraya yıkayan yerler varken bu kadar zahmete değer miydi ki?
(bkz: halı yıkama makinaları çıktı mertlik bozuldu)
yaz aylarının başlangıcında kimi annelerin halı yıkama şirketlerinin temizliğine güvenmedikleri için balkon, teras ya da bahçe ya da yolun ortasında yaptıkları eylemdir. ve işin geyik kısmı halıdan çıkan kirli suların fazlalığı anneleri halının temizlendiği konusunda tatmin eder. içeri girince de 'ayyyy bir pis sular aktı sorma' şeklinde ses fazlalığına sebep olmaktır biraz da halı yıkamak...
(bkz: arap sabunu)

(bkz: ıslak halı)

(bkz: ıslak don)
yaz temizliğinin en eğlenceli kısmıdır. her tarafınız sabunlu haldeyken koşarak musluğu açmaya/kapamaya giderken kayıp bir yerlerinizi incitmeniz dışında tabi. anneyi ıslatıp çığlık atmasını kahkahalarla izlemek, sonra intikam olarak onun sizi baştan aşağı ıslaması, hatta daha da ileriye giderek aşağıda oynayan kardeş ve arkadaşlarını ıslatmak....
ellerin heba olmasını sağlayan ama bunun yanısıra eğlenceli olan eylemdir.
küçükkene sıcak havalarda yapmayı çok sevdiğimiz temizlik şeysi.
apartman önünde gerçekleştiğinde eğlenceye dönüşen eylem.1 - 2 kişiyle başlayan olayda paçaları sıvalı teyzeler ellerinde deterjan,kırmızı patetes çuvalıyla hucum ederler halılara.kendini olaya kaptıran teyzeler o güne dek muhabbet edilmemiş komşuların ufak defek parçalarını da göz ardı etmeksizin hijyenin doruk nokasına ulaşana dek yıkarlar.olayın tek pis tarafı vardır o da leş gibi kokan rulo halindeki halıların apartmanın önüne konulup apartmana girişi zorlaştırmasıdır.
havalar ısınır ısınmaz annelerin halıları sırtlanmasıyla başlayan eylemdir. halılar paspaslar yıkanıp iş bittikten sonra çocukların da hortumla bi güzel yıkanmasıyla son bulur bazı bazı. toptan temizlik.
havaların ısındığını belli olması denebilir.
hava ısınınca temizlik hastası kadınlarca şehir su depolarını boşaltmak için yapılan eylem. sabah kalkar işe gitmeden bi duş alayım dersiniz. su kesiktir. ve bu kadınlara ömür boyu halı yıkayamayasınız diye methiyeler düzersiniz.
eğer bir mahallede yıkanıyorsa halılar herkes birbirine yardım eder. diyelim 7 kişinin halısı yıkanacak ilk gün indirir biri ona 6 kişi koşar gelir tabi hızlı biter. sonra 2. kişiye 1. tabi ki gidecek diğerleri ben de yıkayacam bana da gelsin düşüncesiyle yardım eder derken 7. gün hepsinin perti çıkmıştır ve halılar bitmiştir. halbuki ilk gün pert çıksa da 6 gün yatılsa çok da iyi olur.

bunca yıl halı yıkarım yeni aklıma geldi ayol.
eğer ki mahalle arasında falan filan yapılıyorsa bu eylem acilen ihbar edilmelidir, zaten küresel ısınma üst düzeyde kodumun dünyasında, kimsenin insanların gram su hakkına tecavüz etmeye hakkı yok, bir de şöyle tipleri vardır bunların, - lan işte parasını ben veriyorum sana ne oluyor falan filan, ulan be at kafası şimdi ben senin karının parasını versem de kullansam olur mu, yasaksa amk her ikisi de yasak...
hava çok sıcaksa ve büyük bi terasta ya da herhangi rahat bi alanda yapılıyorsa zevkli olabilen eylem.
annelerimizin yaz mevsimin gelmesiyle temizlik duygularının depreşmesine yol açan durumdur ailede ne kadar yardım edecek çoluk çocuk varsa sabahın köründe uyandırıp çeşme başına toplaşıp halıların yıkanmasıdır.çocuklara oynamayın da yıkayın deyip ertesi gün çocukların kolları ağrıyınca hamlamışsın demesi de ünlüdür.
ama halı köpüklü olduğunda kaymak gibisi yoktur.
bundan yıllar önce sokakta halı yıkamanın meşhur olduğu zamanlarda, küçük bir çocukken başarıyla yaptığım ve bu sebeple "halıcı güzeli" ünvanını hakkıyla kazandığım, dizleri morartan, oldukça yorucu ama bir o kadar serinletici ve eğlenceli olan eylem. *