bugün

1/3'u insan 2/3'u tanri formunda betimlenen, Uruk kentinin 5. krali.
bilinen ilk destana sümerliler tarafından konu edilmiş kişi.
sonunda ölümsüz olmuştur da, o şimdi farkında mıdır... o biraz şüpheli.
ölümsüzlüğü arayan gılgamış, tek ölümsüz insan utnapiştim'i bulup ondan bu gizi öğrenmek için yola düşer. hiçbir insanın katlanamayacağı acılara, tehlikelere, zorluklara karşı koyar. onun geçtiği yollardan daha önce hiçbir ölümlü geçmemişti; yeller denizin üstünden estikleri sürece de hiç kimse geçemeyecekti. sonunda, gılgamış, yanakları çökük, yüzü süzgün durumda, utnapiştim'i bulur, ırmakların ağzında, uzaktaki yerde. ondan, suyun altındaki bitkiyi öğrenir, insana ölümsüzlük veren bitkiyi. buz gibi suya girer, koparır alır bitkiyi. fakat çiçeğin yaydığı tatlı kokuyu alan yılan, bitkiyi kapar ve derisini değiştirip bir kuyuya dalar. gılgamış oturup ağlar, "ben onu yıkılmaz duvarlı uruk'a götürüp yemeleri için yaşlılara verecektim" der.
(bkz: gılgamış destanı) *
genelde cem karaca ve apaslar diye bilinen apaslar grubu tarafindan 1969 yilinda piyasaya cikarilmis psychedelic rock esintileri tasiyan parca. bestecisi turkiyenin jimi hendrix'i olarak bilinen mehmet soyarslan'dir

dinlemek icin : http://www.youtube.com/watch?v=suaRocqwF-A
sümerce aslı 'bılgamış' olan kelimedir.

'bilga' sümercede 'ced', 'ata' manasına gelmektedir. türkçeye ise 'bilgili' anlamında (bilge olarak) kullanılmıştır.
kıllı kamışa sahip kral.
samilerin destanıdır.
Bir destan.
12 tabletten oluşur, 11 tabletin orijinal olduğunda sümerologlar hemfikirdir. 12. tablet ise sonradan eklenmiştir. Edebi üslubu farklı olduğu gibi, ölümden sonra hayat , iylik, kötülük gibi daha ileri seviyede kavramları kullanır.
bir apaşlar eseri.

ayrıca canterbury içerisinde yer alan bir müzik grubu.

ayrıca bir sümer destanı.
kelime olarak aslında "Her Şeyi Gören Adam" demekmiş.

görsel

şu kitabı alıp okumak lazım.