bugün

şirketteki şakirt tipin sabah söylediği şey, sabah günaydın yerine selamünaleyküm diyicekmişim, kusura bakma ben arap değilim senin gibi dedim sustu kadı amk malı.
“Ne diycez ya? Bunun neyinden rahatsız oldunuz ya? Neyinden? Ben arap mıyım ya!!!????”

https://youtube.com/short...b4oSA?si=luJUHly3j14NeeTi
afedersin Arap...
"Türkçe gavur dili mi lan göt" denmelidir.
"hi baby !" desem olmuyor mu?
aleykümaydın.
günaydın.
Tercih meselesidir. Saygı göstermeyene boydan girmek vaciptir. Günaydınlar...
Sanırsın Araplar muhteşem yaratıklar. Allah yalakalıktan hoşlanmaz.
arap yalakaları her yerde. burası türkiye ve burada türkçe konuşulur. arapça konuşmak istiyorsa suriyelilerle ahbaplık yapsın dallama herif.

yeminle bunlara arapça küfür edilse amin şüküüür yarabbi derler. cehalet zor iş vesselam.
selamünaleyküm kardeşim. yani barış seninle olsun demek. bundan rahatsız olacak neler yaşadın bilmiyorum.

beton barış değil bildiğimiz savaşın zıttı barış
günaydın.
"Günaydın nedir eamına koyyim. Fazla türksün bu kadar faşistlik çok fazla. biraz arap ol. Selamün aleyküm diyeceeen" in türkcesidir .
Birbirine roj baj diyen, serçawuan diyen, çave başeee diyen kürtlere asla uygulanmayan arapça baskısı. Onlar bizden 100 kat milliyetçi olduklarından iplemezler zaten.
--spoiler--
bundan rahatsız olacak neler yaşadın bilmiyorum.
--spoiler--

türk ülkesinde türkçe konuşulmasını söylüyorum. bunun rahatsız olmakla ne alakası var? ayrıca herkes müslüman gibi konuşmak zorunda mı? arapça kelimeler kullanmaya çok meraklı olabilirsin ama ben değilim.
Neden bağıra bağıra ben müslümanım diyeyim ki? Ya karşımdaki ateist, hristiyan, budist, şintoist, musevi, deist ya da agnostikse? Bu da bir tür türban. Merhaba dersin, olur biter. Ama başka amaçların varsa, bilemem tabii.
Bizim bir hacı hoca komşu vardı. Bir sabah ben çocukken ekmek almış eve dönüyordum. Apartmanda rastlayınca bir insanlık edip günaydın dedim. Normalde çocukken de insanlar ile pek muhatap olmazdım. Orospu çocuğu ne dedi? Sen artık büyüdün kaç yaşına geldin ne günaydını selamın aleyküm diyeceksin dedi. Peki ben ne dedim? Sana bir daha selam vereni siksinler dedim. Bunları insan yerine koymak hata.
ilk önce bir hatırlatma...
Günaydın veya selamün aleyküm demekle merhaba aynı anlam mana ifade değildir.
Biri selamlaşma diğeri bir dilek olduğunu bilin.
Genellikle bu tip insanlarla muhatap olmuyorum. Sosyal hayat içinde yaşıyor ve mecburen selamlaşmak vb kaçınılmaz oluyor. Böyle zamanlarda kısaca "sizlere de" diyor geçiyorum. Dini islam olan biri olarak neden birine kalkıp Allah'ın rahmeti bereketinin onun üzerine olmasını veya gününün iyi güzel geçmesini dileyecekmişim anlamıyorum.

Bazen bir arkadaş çalışma eş dost grubu içinde hoşlanmadığım selam alıp veremeyeceğim-vermediğim insanlar oluyor. Böyle zamanlarda kulağımda Bluetooth kulaklıkda konuşuyor veya telefonu kulağıma götürüp telefonda konuşuyor gibi yaparak sadece elimi "merhaba" babında kaldırıp geçip gidiyorum.

ister Allah'ın (veya rab tanrı, ne olarak anıyor ve nasıl inanıyorsanız) selamı olsun, ister bir tatlı tebessüm, ister borç para, ister bir öpücük olsun...
Birine ne veriyorsanız verin o verdiğiniz şeye o kişi değer olsun, bunu size karşı hak etmiş olsun.
Ya da günaydın dediğinizde bu iyi dileğinizi (ya da içinizden senin gününün AMK musubeti) dediğinizde bunu hak ediyor olsun.

Babanızdan kalan malı ya da yolda bulduğunuz işinize yaramayan bir şeyi beleşe dağıtır gibi herkese Allah'ın iyiliğini yardımını istemeyin.
Eli olmayan birine acıyıp Allah'tan ona el istemeniz sonunda ele kavuşan biri sizin evinizin arabanızın ya da başkasının camına taş atıp kırmasına vesile olursunuz.
Bilmiyorsanız cehaletten biliyorsanız aptallıktan böyle bir şeye neden olmayın.
Hem siz Allah'tan daha iyi mi bileceksiniz ve Allah'tan daha adaletli merhametli misiniz ki Allah'ın herkese yardım etmesini istiyorsunuz? Allah unutmuş da ona mı hatırlatıyorsunuz?
Senin konuştuğun Türkçede kaç yabancı dil var bilmiyorsan sözlüğe bak, ırkçılık yapacam diye maskara oluyorsunuz.
aslında ülkemde yaşanan hep bir manasız kör dövüşü. sen şöylesin, sen böylesin. bu kalıptan çıkamadık bir türlü, bu kafadan kurtulamadık. çünkü etikete takılıp içeriğe bakmıyoruz. öze inmiyoruz. aynı coğrafyada yaşadığımızı, aynı geminin içinde olduğumuzu unutuyoruz. meseleler totalde değişmiyor. iş globale döndüğünde tek bir hedefiz, bunu görmüyoruz. suni gündemler ve fikri ayrışmalar dışarıdaki muhataplarımızın gözünde bizim bir bütün olarak yer aldığımız gerçeğini değiştirmiyor. içeride istediğimiz kadar kimlik ve kişilik bunalımları yaşayalım istersek. kavga edelim. tartışalım. kamplaşalım. birbirimizi ötekileştirelim. fark etmiyor ki. bu sadece milli birliğimizi bozuyor. gücümüzü zayıflatıyor. aklımızı fikrimizi kuvvetimizi dağıyor bölüyor ve parçalıyor. kendimizi esas meselelere veremiyor çözüm üretecek enerjimizi tüketiyor. fırsat bırakmıyoruz ki birbirimizi yemekten. kafayı döndürüp dışarıya bakmıyoruz ki. değirmen taşlarına buğday atmazsan, taşlar döne döne birbirini öğütür. aynı hesap.

AAa bu ne kadar tanıdık bir plan, pardon dost. böl parçala yoket. hoş geldin ingiliz. sefa geldin Amerika. nerde kaldın emperyal tapınakçı küreselci kapitalist siyonist Yahudi.

ekonomiyle bizi soyarken sen selametçisin, sen güyadıncısın diyorlar mı? demiyorlar. atatürke de italyanların yaptıkları gibi, antalyayı mersini adanayı komple Akdeniz bölgesini isterken sen moderinsin sen medenisin sen çağdaşsın sen arapçısın sen gericisin sen yobazsın diyorlar mı? demiyorlar. ver diyorlar ver, toprağını ver, devletini ver, milletini ver. sadece ver diyorlar. ne yani sen laik demokratik çağdaş seküler özgür..!!! olunca istemeyecekler mi zannediyorsun a andaval kardeşim benim?? sadece Yunanistan'da 9 tane, artı 3 tane de yeni kurulacak toplamda 12 tane ABD üssü var, sen neyin derdindesin dönde bir bak. noldu, yüz senede gavurlar imana mı geldi? ne değişti? aynı tas aynı hamam işte. değişen hiçbir şey yok. bak, kıbrıstaki kardeşler de her günaydın diyor ama rumları ab ye aldılar bizimkileri tanımıyorlar bile, bizi de 50 senedir almıyorlar. almazlar. sen hala burda, bu toprakların üstünde oturdukça da almazlar. batılı gibi yaşasan ne olacak, kanın müsait değil. sende atillanın kanı var. olmaz. çok zararlı. papa diz çöküp aman dilerken yalvarırken ayyıldızlı kalkanı başının üzerine koydu. sonra ne oldu? Atilla bir gecede zehirlendi. o yüzden isteyecekler. yine yeni yeniden gelecekler. saf olmayın. gözünüzü açın gözünüzü. yoksa açarlar gözünüzü...
ulan her dilde sabah karşılaşınca söylenen bir cümle var.
good morning
guten morgen,
dobro utra
bonjour
sabah al hayr.

sabah sabah adamın kendi dilinde günaydın demesine karşı çıkmak nasıl bir taşşak yalayıcılık ya.
arap yalakası demiş piç, tüm müslümanların ortak paydasına.
herif kuduz çünkü....
bu tepkileri ve krizleri doğal karşılanmalı...
şalomün şabatül.
arap dayatması içinde bulunanlar türklerin yüz karalarıdır. arabın dini insanı araplaştırır. arabın dinine inanan da araptır. gerçek türkler atalarının dinine inananlar ve arap dinini terk edip deist ve ateist olanlardır.
bir de anlamadığım neden dini islam olan biri selamünaleyküm demek zorunda? hello dese dini müslüman olmuyor mu?

tıpkı çocuğuna muhammed veya ali ya da ömer ya da hamza bilal vb koyan insanların bunun müslümanlıkla alakalı din ile alakalı olduğunu söylemesi kadar cahilce yanlış ve yalan bir şekilde selamünaleyküm demeyi müslümanlık olarak görüyorlar.

a benim çok bilmiş süper zekalı bazı canlarım, peygamberimize muhammed ismini koyan babası veya hamza ömer bilal ali vb isimleri koyan babaları müslüman değildi. hz muhammed veya hz. ömer-ali-hamza vb bu isimleri müslüman olduğu için almadı sonra biz müslüman değilken bu isimler kondu, bu müşrik kafir isimleri diye isimlerini değiştirmedi.
onlar müslüman olmadan önce ki isimlerini, müslüman olmayan anne babalarının koymuş olduğu isimlerini gururla taşıdılar.
inanın buna o insanlar ve peygamberimiz islam dini gelmeden müslüman olmadan önce de bir birlerine allah'ın selamını veriyorlardı. kabeyi tavaf ediyor, kurbanlar kesiyor, oruç tutuyorlar ve bir birlerine allah'ın selamı dediğiniz "barış sizin üzerinize olsun" anlamında selamüneleyküm diyorlardı.

zaten islam dini kendilerini atalarının hz. ibrahim'in dininin, kabe'nin hükümdarı savunucusu hizmetkarı olarak görüp allah'a inananlara karşı islam dini gelmiştir. onlar islam'dan önce de allah'a inanıyordu. bunun için peygamberimize "eğer allah bir elçi peygamber yollamış olsaydı içimizden birini peygamber yapardı" diye Mekke'nin ileri gelenlerri karşı çıkmıştı.

bunun için cahilliği aşan bir şekilde, putperestliği mekke'li mişrikleri aratmayacak şekilde allah'ın indirdiği dini bir isime, kullanılan dile, selam verme şekline indirip birileri gibi aptalca tartışmayın.
çocuğunuza muhammed ismini koymakla, bir birinize selamünaleyküm demekle dininiz islam ve siz de müslüman olmazsınız. muhammed isminin selamün aleyküm demenin islam'ın özü kimliği değildir.
peygamber efendimizin babasının ismi abdullah'dı. eli açık yiğit kimse, allah'ın kulu anlamında kullanılır. bu isim islamdan önce vardı dini islam olmayan insanların ismiydi. bu insanlar ismini müslüman olduktan sonra değiştirmedi veya bir birlerini başka isimlerle anmadı.
bu isimler ve selamlama şekli islam ile ilgili alakalı değildir. dini oyuncak etmeyin.