1. 1.
  işçilerin toplu ve örgütlü bir şekilde gerçekleştirdiği iş bırakma eylemi.
  1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  (bkz: lokavt)
  2 ... selmagezinir
 3. 3.
  ing.strike
  ... hendrix
 4. 4.
  işçilerin, bir işkolu veya bir işyerinde haklarını elde etmek için, faaliyeti durdurmak veya işin niteliği çerçevesinde işi önemli ölçüde aksatmak şeklinde kendi aralarında veya bir sendika tarafından alınmış karara uyarak işi bırakmalarıdır.
  1 ... cell-im
 5. 5.
  işçilerin ya kendi başlarına ya da sendikanın talimatıyla, mesleki veya siyasi amaçlı olarak yaptığı, işi topluca bırakma eylemidir. işi örgütlenmiş ve planlı bir şekilde tümden veya kısmen durdurma şeklinde görülür.
  1 ... gonulcelen
 6. 6.
  (bkz: strike)
  ... maksat muhabbet
 7. 7.
  19. yy.da değişik ülkelerdeki binlerce işçinin kanı ve canı pahasına sekiz saatlik işgünü ile birlikte kazanılmış hak.
  devlet aygıtının sınıfsal niteliği ve hukukun ikiyüzlülüğü düşünüldüğünde, yasallığı kağıt üstünde kalan ve her denemede işçilerin fiili mücadelesi ile tekrar ve tekrar kazanılması gereken bir haktır ayrıca.

  tarihteki ilk grevin, piramitlerin inşasında görevli teknik ekibin çalışma koşullarını protesto ederek iş bırakması olduğu söylenir. modern anlamda grev ise, sanayi devrimi sonrası ingiltere'de çartist hareketin sendika özelliği kazanmasıyla yaşanmıştır.
  osmanlı'da ilk grev 1872 yılında saptanmış. türkiye cumhuriyeti 1961 anayasası ile grev hakkını tanımış, 1963'te ise toplu sözleşme ve grev yasası çıkarılmış.
  1 ... volkanar
 8. 8.
  türkiye de artık pek görülmeyen üretimi durdurma hakkı. zaten kimseye bir faydasıda yoktur.
  -1 ... pilotmont
 9. 9.
  attila ilhan'ın bir şiiri. ve ahmet kaya'nın şarkısı, Tedirgin albümünden.

  Oy bilesen ki ben haa
  Taş döven demir döven
  Oy bilesen ki ben haa
  Toz toprak içinde şanlı
  Sufakatim vakti çoktur
  ellerim mağrur yavru
  oy bilesen ki ben haa
  yerden cevahir söken
  zincirini yitirmiş dev
  feryadım
  grev hakkımı isterim
  grev hakkımı isterim
  Grev!
  2 ... smmnds
 10. 10.
  Grev kelime olarak anlamını, Fransa'daki Greve meydanından almaktadır. Greve meydanı o dönemin en kalabalık ve aynı zamanda çeşitli gösterilerin düzenlendiği bir meydandır.Yakın zamana kadar Osmanlı'da ilk grevin 1876 'da yapıldığı sanılıyordu ama yapılan incelemeler sonucu, Osmanlı'da örgütlü ilk grevin 1862 yılnda Ereğli kömür madenlerinde yapıldığı ortaya çıkmıştır.Grev aynı zamanda kum ,çakıltaşı anlamına da gelir.
  ... selsuyu