bugün

Bir Ahmet Kaya şarkısı.

Oy, bilesin ki ben, ha
Taş döven, demir döven
Oy, bilesin ki ben, ha
Toz toprak içinde şanlı
Sıfatım kati çopur
Ellerim mağrur yağlı
Oy bilesin ki ben ha
Yerden cevahir söken
Zincirin yitirmiş dev
Erkân üzredir feryadım
Grev hakkımı isterim
Grev hakkımı isterim
Grev hakkımı isterim
Grev.
maltepe belediyesinin işçilerinin sırf kadıköy belediyesi saçma sapan bir şekilde maaşları 5000 tl yaptı diye (kadıköy belediyesine yakışmayan bir eylem oldu, belediye işçisine 5000 tl maaş fazla bir para) onlarla aynı maaşı almak için yaptıkları şey.
yıllar sonra en sonunda türkçe olarak yayınlanmış ve raflarda yerini almış ken parker macerası.
Dünyada ilk işçi grevi piramitlerin inşaatı esnasında yaşanmıştır.
(bkz: ken parker/#29740328)

--spoiler--
ken parker'ın dedektiflik işi vesilesiyle işçilerin arasına sızdığı, ancak onların çektiği zorlukları görünce vicdan azabına kapılarak onlara yardım etmeye çalıştığı ve en sonunda büyük bir greve karıştığı ve de başının sonraki sayılarda sürekli kaçmasına * neden olacak kadar derde girdiği acıklı macerası.
--spoiler--
kapitalist sermayenin en çok korktuğu eylemdir.
Kapitalizm in hastalığı üretimin durması veya durma noktasına gelmesi. Nefes alınmayınca ölünebileceği düsturu ile hareket eden bir hareketler silsilesi.
Bi yönüyle de komünizm icadı denilebilir.
1925 yapımı sergei eisenstein filmi.
(bkz: strike)
--spoiler--
alemler ay'a gidiyor bey işçiler greve gitmiş çok mu ?
--spoiler--

(bkz: adile naşit)
vakti zamanında serisi alaska adıyla türkiye'de yayınlanırken sansür veya otosansür nedeniyle yayınlanamamış bir ken parker macerası. bakalım bu sefer yayınlanabilecek mi?
Eskiden grevinde bir adabı vardı. Grevci dediğinde insanın gözüne demir çelik fabrikalarında erimiş, zonguldakta göcük altında kalan arkadaşlarının hakkını arayanlar gelirdi gözümüze. Şimdi aldığı maaşı yükseltmek için deli gömleği giymiş bu işten eğlendiği belli olan doktorlarımız falan var. Böyle giderse bizi toprakta doyurmayacak.
gözü doymaz insanların hak arama mücadelesidir.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/grev/
kıbrıs'ta ki memur için normal çalışma gününden daha fazla olan eylemdir. adamlar çalışmaktan çok grevdeler.
Demokratik bir haktır.
23 mayıs 2012'de memurların belirli bir bölümünün(kesk,kamu-sen vb.), hükümete "oğlum bak git!" demesidir.
Grevin bırakın uygulanmasını, adından bile tırsıyorsunuz. işçi çıkardığı, sigorta primlerini yatırmadığı, yıllık izinleri kullandırmadığı, çalışanların maaşlarını geç ödediği için kapısına jandarma gönderdiğiniz işadamı var mı? Ama hak araması yapanların kapısına jandarma, cop, gazla dikiliyorsunuz.

Ücret ve aylık talep etme yetkisi yok. Çoğunluğu olan sendikanın kararına diğer sendikaların itiraz hakkı yok. Ayrıca antidemokratik hakim kurulunun kararına itiraz hakkı da yok.

Bunlar; halka yalan söylediğinizin tescilidir. Dünyanın bütün mülksüzleri, emekçileri, baldırı çıplakları birleşin, kredi kartlarınızdan başka kaybedecek hiçbir şeyiniz yok.
Dokuz yıllık stabil çalışma hayatım da iki kere yaşadığım ve son yaşadığım çok şiddetli olan (9 ay) ve hayatım da büyük çalkantılara sebep olan işçilerin haklarini aramak için toplu ve örgütlü bir şekilde iş birakma eylemi.
http://www.turkcealtyazi....images/poster/0452703.jpg

izledikçe insanın kan akışını hızlandıran, gerçek bir öyküden alıntı yapmış 2006 yapımı filmdir.
Recep tayyip erdogan ın " grev hakkı " kurnazlıgı (bkz: http://www.telgrafhane.co...ngrevhakkikurnazligi.html)
türkiyede (osmanlı zamanı dahil) işçilerin hak ve menfaatlerini savunmak amacıyla ilk grev 1. meşrutiyetin ilanından sonraki hür ortamda beyoğlu telgraf işçileri tarafından 1872 yılında yapılan grevdir...
anayasanın 90.maddesi ile koruma altına alınmış sömürmeye ve sömürülmeye dur diyen işçi sınıfının yegane dayanağı, bir sendikal hak.
tembelliğe giydirilen kılıftır.
moderndir.
çoğu zaman normal vatandaşları mağdur eden eylem türü. bazen grev yapanları dövmemek elde değildir. yıllar önce bir grevde yaşananlar:

-abla benim sigorta belgelerimde yanlışlık yapılmış. sigortam yattığı halde yatırılmamış görünüyor.
-şu an grev yapıyoruz yarın gel.
-yarın cumartesi kapalı değilmisiniz?
-kapalıyız.
-abla benim çocuğu doktora götürmem gerekiyor. çok hasta ama sigortam yatmamış görünüyor. bi bakıver sana zahmet.
-bakamam kardeşim, grevdeyiz.
-iyi de grevi bana mı yapıyorsun?
-sende grev yap, bize katıl?
-ya sen manyak mısın?
-bakamayız kardeşim pazartesi geleceksin?
-çocuk hasta diyorum. üç gün sonra ne olacak hali? sizin grevinizde sizin de amınıza koyayım.
-ne terbiyesiz konuşuyorsun? demokratik hakkımızı kullanıyoruz. defol burdan.
-şurdan atlayıp yanına, ağzına sıçsam kim engel olacak? güvenlik de grev de heralde kimse görünmüyor. madem grev var sen neden burdasın? bizi cahil mi sandın? minimal çalışma için bir kaç görevli kalmak zorundadır.

acil işlerin aksamaması için kurumda belli miktar çalışan olmak zorundadır. fakat kalıp, acil durumları yapması gereken şerefsiz memurlarda grev yapıyoruz diye görevlerini yapmak istemezler. bu da türkiye'ye has bir demokratik eylem salaklığı...
insanlığın gerçekleştirdiği en kutsal eylem,haksızlığa karşı tokat niteliği taşır.
grev türleri arasında çıkar grevi, hak grevi, vahşi grev, dayanışma grevi, siyasi grev, kısmi grev, dönen grev ve genel grev bulunmaktadır. türk hukuk sisteminde 2822 sayılı kanunda belirtildiği üzere yalnızca çıkar grevi yasal sayılmıştır. çıkar grevi; yine 2822 sayılı kanuna göre toplu pazarlık sonunda anlaşmya varılamaması üzerine, arabulucu aşamasından sonra gidilebilen grev türüdür. çıkar grevi sonrası taraflar anlaşmaya varırlarsa ve fakat toplu sözleşmenin yorumunda bir anlaşmazlık çıkarsa, kanunda belirtildiği üzere tekrar greve gidilemez. toplu sözleşmenin içinde doğrudan bulunan mutlak barış hükmü buna sebeptir, dolayısıyla hak grevi de yasaktır.