1. 1.
  google'ın üç boyutlu bina tasarımı yapmaya yarayan kullanımı kolay programı
  bedava sürümünü http://www.sketchup.com sitesinden indirebilirsiniz.
  ... marmusa
 2. 2.
  (bkz: işin google ını çıkartmak)
  ... crucify excalibur
 3. 3.
  üç boyutlu çizim programları arasında kullanımı en pratik olanlardan. yanı sıra internetten ücretsiz indirilebilmesi de avantajlı hale getiriyor. başlangıçta çok basit ve niteliksiz olduğunu düşüncesi, kullandıkça aşılıyor. kesit çıkarmadan, animasyona her türlü imkan var. tek eksiğinin gün ışığı dışında çizime iç ışık ekleyememeniz olduğunu düşünüyorum.
  özellikle verebildiğiniz eskiz efektleri gayet etkili..
  diğer programlardan malzeme arşiviniz varsa burada da kullanabilirsiniz. kurcaladıktan sonra yapılmayacak şey yok.
  sketch up'ı güselleştiren şeyin, gerçekçi olma iddiasının dışında kendine yer bulması olduğunu düşüyorum.
  adı üstünde, gayet eskizsel, sempatik çizimler elde etmenizi sağlıyor.
  kolay öğrenilebilir.
  tavsiye ederim..
  komisyon almıyorum..
  2 ... the passenger
 4. 4.
  google sketch up diğer çizim programlarının aksine daha mimari. aslında archycad ve ya autocad tarzındaki çizim v e modelleme programlaıyla karşılaştırılması çok yanlış. çünkü bu programların amaçları farklı. archycad ve ya autocad programları işin dahyararlaa bitmiş daha düşünülmüş ve uygulanmaya hazır kısmını çizmeye yardımcı olurlar. ki bu konuda ayrıca br tartışma konusu bence. sketch up ise daha eskizsel ve daha düşünme aşamasında kullanılan bir program. el eskizleri gibi olmasada mause'ı iyi kullanabiliyorsanız gayette eskiz modunda düşünerek çiziyosunuz. lightup programını da yüklediğinizde otomatik olarak çizim mönünüzde bir light up sekmesi açılıyor. ve bu kısım ilede ışık ve gölge ayarlarını yapabiliyorsunuz. üç boyutlu eski yapılan şirin bir progam kısaca. tasarım aşamasında oldukça faydalı.
  3 ... archytct
 5. 5.
  5 dakikada öğrenilip 10 dakikada proje çizilebilen, renderı dandik alsada proje eskiz aşamasında kütlesel olarak önemli detayları farketmenizi sağlayan faydalı program.
  2 ... boslukta suzulen
 6. 6.
  v-ray'in render motoru ile çalışabilen süper 3d modelleme programı. hiç bir ders almadan 2 hafta içinde hayvani projeler oluşturmak mümkündür. pro versiyonu autocad dosyalarını import ve export edebilmektedir. aynı zamanda online kütüphanesi ile aradığınız pek çok modeli bulabilir ve bu modeller üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

  dışarıdan eklenen bazı ruby kodları ile yeteneklerine yetenek katabilir ve hatta 3. parti yazılımlar ile (sketchyphysics) fizik motoru destekli animasyonlar yapabilir ve bunları videoya dönüştürebilirsiniz. fredoscale 2.0 gibi bir eklentiyle harikalar yaratabilir ve organik modelleme yapabilirsiniz. ve hatta hatta ar-media plugin'i ile çizdiğiniz modelleri bir kağıt yardımıyla kamera üzerinden elinizde tutabilir ve 3d olarak sunum yapabilirsiniz.

  http://news.sketchucation.../2009/05/ar-media_gsu.jpg
  google sketch up
  google sketch up

  böyle bir program işte sketch up. açık kaynak kodlu olmasının yanı sıra google firmasına ait bir program olması sayesinde zamanla çok çok daha fazla kullanılacağı kesindir.
  2 ... ne la bu x
 7. 7.
  an itibariyle internetten indiremez olduğum çizim programı.
  ... telli tuna
 8. 8.
  başlangıç düzeyi 3d çizim ve tasarımlar için çok kolay, çok basit ve oldukça da başarılı.
  2 ... m m m
 9. 9.
  8. Versiyonu çıkmış program ötesi program.
  içerisinde fazladan Solid Tool, Solar North gibi araç çubukları var. Ayrıca Building Maker de eklenmiş. Ayrıca Draw menüsünün altına Box seçeneği eklenmiş ki geç bile kalmışlardı...
  V-ray'in de sketch up için yeni versiyonu çıkmışken güzel oldu işte.

  Na şöyle de bir render görüntüsü koyayım da anlaşılsın ne demek istediğim.
  google sketch up

  Kendisinden korkan, beğenmeyen, öcü zanneden mimar, iç mimar ve tasarımla ilgilenen arkadaşlara sesleniyorum; Korkmayın. inanın düşündüğünüzden çok daha fazlası var burada. Hele internetten Ruby kodlarının bulur ve kullanırsanız uçsuz bucaksız bir denizde olduğunuzu hissedeceksiniz.
  1 ... ne la bu x
 10. 10.
  üstünde çalışırken saatler geçince hadisenin ''sketch me up sketch me up i like that'' şeklinde bir şarkı söylediğini duyar gibi olduğunuz program. aynı zamanda google earth üstünde gördüğünüz tüm 3 boyutlu şehirler bu programın meziyetidir. google'ın ücretsiz sürüm dağıtma sebebi google eart'ün gönüllü modelleyicileridir zaten. program yüzeyler ile çalışır. üstüne eklentiler ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilecek bir programdır başlangıç seviyesi için. ileri seviye için (bkz: rhino)
  ... girdab