bugün

entry'ler (295)

ielts

Academic
Listening: 7.5
Reading: 7.0
Writing: 5.5
Speaking: 6.0
Overall: 6.5

türkiye'de denkliği şu an için olmayan ama büyük olasılıkla önümüzdeki aylarda tekrardan denklik alacak sınav.

20 nisanda british council aracılığıyla istanbul'da girdiğim sınav. genel olarak öncesi sırası sonrası vb'yi bu başlıkta özetleyeceğim. genelde anlatılmış şeyleri tekrardan yazmayacağım.

Sınav öncesi
- sınava british council websitesinden kaydoluyoruz. şu an için 575 tl ücreti var. en az 3 hafta öncesinden kaydolmanızı öneririm. yerler dolabiliyor.
- ben istanbul anadolu yakasında girdim. ataşehir'de bir 5 yıldızlı otelde yapılıyor sınav. benim aklıma takılan buydu. şehirdışından geleceğim için yer problem olabilirdi bana. ama özetle sınav ataşehir'de , kadıköy'de ya da kozyatağı'da oluyormuş.
-ben pasaport ile kaydoldum. türk pasaportlarında pasaport numarasında başta harf var. o yüzden kafanız karışmasın. harfla beraber yazacaksınız.
-sınav kaydolduktan sonra iş bankasından parayı aktardım. eft ücreti almıyor. ve sınav için tekrardan onay maili geliyor.
- sınava 4 gün kala lokasyon ve saat bilgileri tekrardan mail olarak geliyor.
- speaking sınavı 3 gün önce 3 gün sonra veya aynı gün olabilir diyor sitede. ama genel olarak aynı gün ya da 1 gün önce oluyormuş. hocalar yurtdışından geldiği için böyle bir olay var.

Sınava hazırlık
- herkesin aklında şu soru var; Benim ingilizce seviyem ne? buna cevap vermek zor. ben kendimi anlatayım siz oradan tahmininizi yaparsınız. lisans biteli 2 yıl oldu. ve ben en son lisede ingilizce dersi görmüştüm. yani ingilizce bilgim okuldan alakasız gelişti. lisansta erasmusa gittim. oradan tanıştığım kız arkadaşla 2 yıl beraber yaşadık o geldi falan. o speaking'e çok etkili oldu. çünkü düşünmeden konuşma aşamasını çoktan geçmiştim.ama günlük kelimeler olduğu için bu sohbetler sınavın grammar ve vocabulary kısmına etkili olmadı. yani özetle benim ingilizce bilgim internetten okuduğum yazılar, oyunlar falandı.
-sınava hazırlanmak için işten istifa ettim. zaten işler kötüydü. bu benim şanslı olduğum nokta. ama sadece 1 ay vardı sınava girmek için. özetle hiç ingilizce çalışmadım. direk ielts'e hazırlandım. sizin de yapmanız gereken bu. gidip grammar falan çalışmayın. direk ielts kaynaklarına çalışın. çünkü sınav taktik sınavı. soru yapıları vb hep belli.
-kaynak olarak internet dışında hiçbirşeye ihtiyacınız yok. ben cambridge english new insight into ielts workbook ve student book'larını bitirdim. ki bence bunlar çok yararlı kaynaklar. tavsiyem öncelikle bu kitapları bitirmeniz. sınavın bütün yapısını özetliyor ve sizi güzel hazırlıyor. internette mevcut bu kitaplar. onun dışında youtube'a ielts yazdığınızda Learn English with Emma [engVid] kanalı var. bunun benzeri bütün videoları izledim. kitaptaki şeylere ek olarak bilgiler veriyor. writing kısmı hakkında müthiş taktikler anlatıyor. özetle bu kitaplar+ bu videolar size yeterli olacak. çok kasmayın.
-hedefinizin benim gibi 6.5 olduğunu varsayarak bunları anlattım. 7almak için gazete okumak kelime çalışmak vb gerekebilir. o konularda tecrübem yok.

Sınav günü
-sınav için 8.15te belirtilen lokasyonda olmanız isteniyor. erken gitmenize gerek yok. vestiyer var ve herşeyi bırakabiliyorsunuz. ben çantayla gitmiştim her şeyi içine koyup verdim.
-kurşun kalem + silgi + tükenmez kalem + su götürmeniz yeterli. ve kimlik belgeniz. ben pasaportla gittim. ek belgeye gerek yok.
-sıraya giriyorsunuz ve fotoğrafınız çekiliyor. hızlı bir işlem. sonra salona giriyorsunuz. foto çekildikten sonra salona girmek zorundasınız. o yüzden tuvalete öncesinde gidiniz.
-cüzdanla sınava girebiliyorsunuz. ancak cüzdanınınız kız cüzdanı gibi büyükse izin verilmiyor. yani cüzdan cebinizde olacak
-sınav görevlileri türk ancak açıklamalar ingilizce yapılıyor. ona göre heyecanlanmayın.
-görevliler gayet düzgün insanlar. yardımcı olmaya çalışıyorlar
-yerimize oturup sınavı bekliyoruz. yeriniz vb belli.

Sınav esnası
-ilk listening yapılıyor. sesi az açmıyorlar merak etmeyin. ses sistemi var. yani anlaşılmayacak bir şey yok. ben burada beklediğim puanı aldım. ama listening en çok hazırlandığım kısımdı.
-listening esnasında tuvalete gidemiyorsunuz. ama diğer 2 segmentte çıkabilrisiniz. segment aralarında da çıkamıyorsunuz. yani kendi zamanınızdan feragat etmeniz lazım. ve çok ilginç şekilde 100 kişilik sınavda 20 kişi tuvalete gitti.
-listening tek parça okunmuyor. yani ses diyor 1-11 arası sorular için şimdi geliyor. okumanız için kısa süre. okuyor. sonra kontrol için süre. listening taktikleri için dediğim gibi kitap çok iyi kaynak.
-sadexe listening'te sorular bittikten sonra formu doldurmanız için ekstra 10 dk'nız var. formu dolduruyorsunuz ve kitapçıkla beraber toplanıyor. sonra readingler dağıtılıyor.
-reading 60 dk. kesinlikle bütün yazıyı okumuyorsunuz bilginiz olsun. soruları okuyup cevapların olduğu kısımlara bakınız. taktikler için yine kitap.
-writing zaman olarak en zor yetişen kısım. ilk olarak tabiki 2inci soruyu yapıyoruz. çünkü puanlama göreği o daha etkili.taktikler için youtube'da müthiç kaynaklar mevcut. soru tipi falan hep belli olduğu için yapılmayacak bir şey yok. dertlenmeyin
-12 de sınav bitmiş oldu. benim speaking sınavı aynı gün oldu. ama 6 saat arayla. ben avm'ye gidip starbucksta ipad'imle oturup 5 saat öldürdüm. bu kadar beklemek stres yapıyor tabi ama yapacak pek bir şey yok.
-speaking teki kadın tahminimce türk asıllı ingilizdi. gayet net açıklamalar yapıyor. korkacak bir şey yok.

özet olarak ben 1 aylık çalışmaya göre iyi bir puan aldım. çünkü hayatımda hiç essay yazmamıştım. üniversitede hazırlık okumuş arkadaşlar bence daha iyi puanlar alacaktır. sınava kendiniz hazırlanabilirsiniz. kursa gitmenize gerek yok. kursa giderseniz ilk sorunuz şu olsun " hoca ielts'den kaç puan almış? " ben gittiğim kursta hoca için toefl, yds, ielts hepsini biliyor dediler. tahmin ettiğiniz gibi bu olası değil. o yüzden speaking dışında kursa gerek yok. onun için de türk değil yabancı hoca tavsiye ederim. skype aracılığıyla bile ders alabilirsiniz. herkesin dediği gibi sınav zor bir sınav değil. sadece doğru hazırlanmak gerek. sorularınız için yazabilirsiniz. ileride bir edit daha yapacağım.

devlet bahçeli

kendisine dik duruşlu dedirtmek için partisini bile feda eden adam. sadece farklı bir partinin diktatörü. ama kendisi yüzünden 40 mhpli milletvekili tekrardan meclise giremedi. bakalım onların sayın bahçeliye tepkisi nasıl olacak?

metrobüs sistemi ilkel bir taşıma şeklidir

lastik tekerlekli olan ve mazot benzinle çalışan toplu taşıma sistemlerinin hepsi artık ilkeldir.

airbnb

sayesinde yurtdışında çok güzel evler bulunabiliyor. 1100 liralık ödeme için kendine 150 tl bir pay alıyor ama. yine de otelden çok ucuza gelen ve çok daha güzel olanaklar var. otel sektörüne büyük bir darbe yarattığı kesin.

moskova

şu an istanbul fiyatlarına yaklaşsada hala biraz daha pahalı olan şehir. ayrıca bayram zamanı ziyaret edeceğim şehir. airbnb sağolsun güzel bir ev kiraladım. şehir hakkında tavsiyesi olanlar çekinmeden mesaj atabilir.

milliyetçi hareket partisi

1 kasım seçimlerinde inşallah baraj altında kalacak parti. hiçbir şeye yanaşmayan, ülkenin bu hale gelmesindeki en büyük ikinci partidir. nedendir bu parti terör olaylarının araştırılmasına bile izin vermez. acaba terör olayları artarsa kendi oylarının artacağını mı hesap ederek bu kadar vermiştir bilinmez. ama tabiki de öyle değildir. onlar ki vatan sever. onlar ki 100 kişi toplanıp bir çocuk döver. onlar ki otel yakar, kitabevi yakar.

türkiyedeki türbanlı kız paradoksu

Öncelikle belirtmek isterim bu bir troll başlığı değildir. geçen gün ofise gelen türbanlı bir hanım arkadaşımız sayesinde bu aydınlanmayı yaşadım ve paradoksu buldum. adını henüz koymadım ama anonim olmasında benden yana bir sıkıntı bulunmamaktadır. öncelikle bilmeyenler için (bkz: paradoks)
malum ülkemizde türbanlı kız kardeşlerimiz üniversitede türban özgürlüğünden sonra iş hayatında da önleri açıldı. ve türbanlı kızlarımız ülkenin gidişatından memnun. çünkü kendilerine başörtüsü özgürlüğü sağlayan iktidar halen başta. ama sizin de bildiğiniz gibi çoğu sektörde ( banka vb ) türbanlı kızlarımız görüşmeye bile çağrılmadan eleniyor. ve bu kolay kolay değişecek bir şey değil. yani başörtülü bacılarımız okusa bile iş bulamıyor ve bundan dolayı sinirliler. istiyorlar ki başımızdaki hükümet daha çok başımızda kalsın ve sistemimiz daha dini bir yapıya bürünsün ki türbanlı bacılarımızın önleri daha da açılsın. ancak burada paradoksumuz devreye giriyor. din ile yönetilen toplumlarda ( iran, arabistan gibi ) kadınların özgürlüğü artmak yerine azalıyor. çalışmayı geçin araba kullanmak bile yasak olabiliyor. yani türbanlı kardeşler için şu anki veya istedikleri sistemde , yani ikisinde de iş bulmak zor. ve bu konuda yapılacak şeyi hepimiz biliyoruz ama söyleyemiyoruz. hepinizin paradoksu anladığından eminim.
ama yine de anlamayan arkadaşlar için şöyle özetleyeyim. düşünün bir ülke var. bu ülkenin başbakanı abisi cumhurbaşkanının emriyle seçimde diyor ki ; başkanlık sistemi gelsin. cumhurbaşbakanı başkan olsun. başbakan da kaybolup gitsin. yani seçimi kazanırsa başkanlık gelecek ve başbakan diye birşey kalmayacak. yani kendini yerinden edecek. ya da seçimi kaybedip abisinin gözünden düşecek. ve yerini yine kaybedecek. ve bu durumda koşulsuz çaresizlik ve paradoks arasındaki benzerlik de ortaya çıkıyor.
özetle : iş bulmak artık çok zor.

tinder

para karşılığı yapan travestilerle bile match olamadığım uygulama. varın durumu diz düşünün. kaynaşma uygulamadır kendisi.

oğuzhan özyakup

mersin maçında nasıl oynadığını merak edenler için hizmet linki :

moldova

yakın zamanda ziyaret etmeyi planladığım ülkedir. vizesiz olması en büyük etken. ukrain airlines ile 600 tlye gidip gelmek mümkün.
not : burası ile ilgili yorumları olan arkadaşlara mesaj kutum açıktır.

fenerbahçe

2015-2016 sezonu şampiyonu takım. transferler cidden çok iyi. neredeyse 2 takımı var. puan kaybı sadece ilk devrede olur. ikinci devre Bir 17 de 16 daha yapabilirler.
not: galatasaraylıyım.

media markt

sattığı kumandalı oyuncak arabaların frekansları aynı olan teknoloji market. olur da iki çocuğa bu arabalardan alırsanız çocukların da frekansı karışıyor. Oyuncak arabaların modelleri farklı olduğu halde geçerli bir durum bu.

bursa

fazlasıyla özdilek şubesi bulunduran şehir. ayrıca bu şehirde insanlar sadece döner ve kestane şekeri mi tüketiyor dedirten yer. her köşe başında ikisinden biri var. ama ikisi de gayet ünlerini hakediyor.

iskender

istanbulda artık basit büfelerin bile sunduğu lezzet.
dün itibariyle türkiyenin en iyi iskendercisi denen yerde bu lezzeti tattım. bursa iskender. sitesi de : http://iskender.com.tr/iskender-kebap-subeleri.html
siz de en iyi iskender diye internette aratırsanız buraya denk geliyorsunuz. neyse efendim gittik merkez şubesine. merkez şubesi de fotoda gördüğünüz bilmem kaç yıllık şube. dükkan 30 kişilik. biz cumartesi saat 3 te gittik. önünde de 40 kişilik sıra vardı. neyse o kadar geldik dedik bekledik tabi. sırayla alıyorlar içeri. o güneşin altında sıra beklerken 10 tane falan tabure var onlara oturuyorsunuz. ama kimse bir su bile ikram etmiyor. daha buradan anlıyoruz ki adamların müşteriye hizmet ya da müşteri gelsin derdi yok. eşşek gibi sıra bekleyeceğinizi biliyorlar. neyse sıra geldi girdik içeri. bildiğin eski bir lokanta. sular cam damacanada. basit bir yer. geçtik yerimize siparişleri verdik. bu arada 2015 mart itibariyle güncel fiyat 1 porsiyon 25 tl 1. 5 porsiyon 34 tl . su bedava. meşrubat 4 tl.
1. 5 söyledik tabiki. bu arada garsonlar falan güler yüzlü değil. hadi ye git modunda.
yemeklerimiz geldi. 1. 5 porsiyon boyutu normal bir boyut. ama 1 porsiyon bir adamı doyurmaz. bunu çok rahatlıkla söyleyebiliyorum. üstünde bir köfte ( aynı hd, baydönerde olduğu gibi) ve 3 4 tane dana et parçası var başka bir farklılık yok tabakta. etin tadı ciddi anlamda et yediğinizi hissettiriyor. bu döner için kötü diyen adam et sevmiyordur. 68 lira hesabımızı ödedik çıktık.
özetle sıra bekleme olmasa gayet güzel ve fiyatını hakediyor. ama yemek saatlerinde eminim ki o sıra kat ve kat daha fazla oluyordur. o zaman beklenmez işte. neyse efendim gidin deneyin en az bir kere. biz memnun kaldık.

tinder

özgüvene tecavüz eden uygulama.
aklı olan kurmasın, üzüyor çünkü.
ayrıca match'ten hemen sonra silen kızlar var.beni yanlışlıkla sağa atmışlar hissi yaratıyor.iyice üzülüyorum.

askerliği tecil ettirmek

27 kasım 2014 tarihinde yaptırdığım olay. anlatayım da size de bilgi olsun. lisans mezunuyum. 1 ay geçti mezun olalı. bugun sabah 8.30' da üsküdar askeri şubeye gittim. 2 basit form doldurdum ve üst kata çıktım. hiç sıra beklemedim. zaten çalışanlar hep yönlendiriyor. gayet basit bir iş. üst katta fotoğraf çektiler bir kaç imza oldu. sonra 2 adet kagıt verip beni aile hekimimime yolladılar. ona gittim boy kilo testi ve hastalığın var mı sorusundan sonra direk onayı bastı doktor. o belgeleri geri götürdüm ve bir kaç imza prosedürden sonra işim halloldu.yani yola harcadıgım zamanı saymazsak askeri şubedeki işim en fazla 30 dakika sürdü.

istedikleri belgeler :
nüfus cüzdanı aslı
diploma ve geçici mezuniyet aslı ( aslıdır aynıdır olan belgeyi kabul etmiyorlar ona göre) ve 4 fotokopisi

bu kadar.fotoğrafı orada a4 tech kamera ile çekiyorlar. ayrıca niye tecil ne yapacaksın gibi sorular falan da yok. banka gibi çalışıyorlar saolsunlar gayet iyiydiler bana karşı. ve mezuniyet tarihinden tam 2 yıl sonrasına kadar erteleniyor.

superfresh lahmacun

kesinlikle yenmemesi gereken ürün. sırasıyla nedenleri :
1- ucuz değil. 4tanesi 12 lira. yani istanbulda bile normal bir fiyat. ki anadoluda lahmacun maksimum 3 liradır.
2- tadı berbat. evet tadı iğrenç. et tadını geçtim hamuru bile garip.
3- içinden kıl çıktı. bildiğiniz parmak kılı.

yani 12 liraya gidin bisküvi yiyin daha iyidir.parama acıdım

amerikan dizilerin ahlaksızlığı yayması

ahlak kavramının ne olduğuna göre değişir. kendi kültürlerini yansıtmaktan başka bir şey yapmayan dizilerdir. bize göre ahlaksız olan şeyler başka toplumlarda normal olarak gözükebilir.

srpski film

kötü bir olayı kötü olarak anlatıp bizim iğrenmemizi sağladığı için doğru ve başarılı bir yapım. ay boktan film diyenler bir bok anlamamıştır.

israil yapınca kaka pis filistin yapınca alkış

ülkedeki iki yüzlülüğün eseridir. daha bir ay önce IŞid 1000lerce müslümanı öldürürken kimsenin sesi çıkmamıştı nedense.