bugün

elfçede yıldızlar kalesi anlamına gelen sözcük.isildur ve anarion tarafından kurulan gondor krallığının ilk başkenti.minas anorun doğusuna, anduin nehrinin her iki yakasına kurulmuştur ve nehir şehri tam ortadan böler.en görkemli binası ise yıldızlar kubbesidir.

yapıldıktan sonra gondorun ana palantiri bu şehre yerleştirilmiştir.şehir üçüncü çağın 17. yüzyılında akraba çekişmesi denen büyük iç savaş sırasında harap oldu ve yandı.burdaki palantir de bu sırada kayboldu.daha sonra büyük veba salgınında, zaten oldukça azalmış olan nüfusunun çoğu ölünce iyice ıssızlaştı.ancak çok stratejik bir konumda olduğu için vekilharçlar minas tirithi korumak için burda daima bir garnizon tutmuşlardır.böylece ilk başlarda minas anor yani minas tirith osgiliathın kalesi iken üçüncü çağın sonlarında durum tam tersine dönmüştür.

yüzük savaşları sırasında witch king ilk önce buraya saldırmış ve faramiri yenilgiye uğratarak geçitleri ele geçirmiştir.sauronun devrilişinden sonra yeniden inşa edilip yerleşildiğine dair bir kayıt yoktur.
şerefsiz evladı orkların resmen d day yaptıkları kıyı karakolu.
şerefsiz evladı orkların resmen soykırım yaptıkları şehir.
mantar kafalı orkun saldırıken "sessiz", "hızlı" ve "çekin kılıçları" emirlerini verdiği garnizon. eskiden şehir iken minas anorun koruması altındaydı. sonra çeşitli sebeplerle terk edilmiştir.
ork taburlarının osgilitha girmesinden sonra faramir ve kuvvetleri ağır kayıplarla minas tirithe çekilmişler ve sonra vekilharç denethorun isteği ile osgiliatha tekrar saldırmışlardır. ancak sonuç katliamdır.
Saint-Étienne'nde kurulmuş en eski tolkien metal gruplarından biridir. Bilinmeyen güzellikler içeren 2 demo albümleri vardır. Gerek vokalleri gerek davulları olsun bir çok yönüyle bilinmiş mediaval black metal gruplarıyla ortaklık gösterir. Kadın vokalistin ses tonu harikadır. Şu grubu en çok akşam vakitleri sahil kenarında dinlemeyi severim. Dinlemeniz açısından örnek teşkil etmesi dileğiyle 2 güzel şarkısını paylaşayım burayada

https://www.youtube.com/watch?v=3BH0GHUWbHU

https://www.youtube.com/watch?v=gHQTirbvPKk
güncel Önemli Başlıklar