1. 1.
  hindistanın turizm cenneti eyaleti.kendine has müzik türü de vardır (bkz: goa trance)
  ... veritaserum
 2. 2.
  trance türlerinden birtanesi, çok hızlı çalınmasıyla beraber backround effecktleri 2. bir parça gibidir.
  1 ... ritchie
 3. 3.
  uyuşturucu cenneti. (bkz: infected mushroom)
  1 -1 ... bombok
 4. 4.
  tıpta goacı anüsü veya goa mayasılı tabir edilen prostat sendromu.
  ... theroots
 5. 5.
  insani bir gezegenden alip diger bir gezegene yollayan, birazda etnik müzik kokan bir trance türü.
  ... spiritualized
 6. 6.
  (bkz: goa basım yayın)
  (bkz: goa trance)
  ... meister writer
 7. 7.
  hindistan da bir eyalet. tüm hindistan da yasak olan içki ve sigaranın tüketiminin serbest olduğu bölge.eski havasının kalmadığı gitgide değiştiği söyleniyor. otel,rezervasyon v.s için belki işe yarar.
  (bkz: http://www.holidays-in-goa.com/)
  ... sprnova
 8. 8.
  başımız goa erdi (bir hindistan goa rehberi)

  arkadaşlar merhaba. bu rehber niteliğindeki yazımda size goa ya nasıl gidilir nasıl nerelere gidilir neler var gibi sorularınıza elimden geldiğince yanıt vermeye çalışacağım. bu altın değerindeki bilgiler 2009 kasım ayında yapmış olduğum geziden edindiğim bilgiler neticesinde ortaya çıktı. ( yani orhan pamuk daha oraya ayak basmamıştı, sonra vay yavşağa bak hemen duymuş orhan pamuk tan gitmiş özenti gibi çemkirmeler istemiyorum. orhan benden duydu da gitti goa ya ) size goa nın tarihi yüzölçümü ekonomik durumu sevişme potansiyeli ile ilgili bilgileri vermeyeceğim netten yapacağınız aramalarda bin türlüsü bulabilirsiniz. ben size oraya gittiğinizde sizi neler bekliyor onu anlatmaya çalışacağım. haydi namaşkar diyip başlayalım

  yolculuk

  ben goa ya oman ( haha çok geziyorum lan) üzerinden gittiğim için hangi hava yolu hangi seferle gidebileceğiniz bilgilerini veremeyeceğim lakin http://www.ebookers.com sitesinden en ucuz yollu nasıl kaça gidilir bilgisini edinebilirsiniz. uçak biletlerinizi önceden âlin. ilk durağınız mombai olacak oradan aktarma ile goa ya geçeceksiniz. alacağınız bilet de 2 uçak arası en az 3 4 saat aralık olsun. niye diyeceksiniz bazen uçağınız enteresan bir şekilde 4 saat erkene alınabiliyor. yanlış duymadınız rötar değil erkene alınabiliyor ve size 10 saat öncesinden mail atıyorlar saatiniz erkene alındı diye tabi o sırada diğer uçakta olduğunuz için bu maili göremiyorsunuz. otobüs terminalinden pek farkı yok maalesef. çok fazla eşya almamanızı tavsiye ederim çünkü hava alanında eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir yer mevcut değil uçak saatiniz gelene kadar hava alanında pineklemek istemiyorsanız az eşya almanızda fayda var. gerçi mombai hava alanında bira içebileceğiniz yemek yiyebileceğiniz küçük bir restoran mevcut ve fiyatlar uygun sayılabilecek düzeyde.

  goa havaalanı gayet küçük bir yer. genellikle hava alanından otel servisi ile gidiyorsunuz servisiniz yoksa taksiler var rahatlıkla gidebilirsiniz.

  altın kural pazarlık.

  cebinizden çıkan her rupi için pazarlık yapın, özellikle taksicilerle ve alışveriş yaptığınızda. indirim yapmadıklarında hemen kabullenmeyin hiç bir şey almadan çekip gidin size %90 garanti ederim ki sizi geri çağırıp söylediğiniz fiyatın biraz üstünde bir fiyata anlaşabileceğini söyleyecektir. peki, siz ne yapacaksınız, tabi ki hemen kanıp alamiyacaksiniz ve söylediğiniz fiyatta ısrarcı olup vermezse tekrar rest çekip çıkıp gideceksiniz buradaki sansınız %80. 3. seferde istediğiniz fiyata tüm eşyaları alabildiğinizi göreceksiniz. goa da hiç bir urunun sabit bir fiyatı yoktur o ürüne siz ne paha biciyosaniz odur fiyatı. benim tavsiyem alışverişinizi bir yerden toplu şekilde yapmanız bu şekilde pazarlık etme şansınız daha fazla. ben şahsim tam 4 defa çekip giderek 2500 rupilik 7 parça urunu 1200 rupiye adlim az daha azmetsem 1000 e kapatırdım ama enerjim kalmamıştı.
  taksicilerle pazarlık bölümüne gelirsek eğer istediğiz fiyata anlasamazsaniz hemen yanındaki taksiciye gitmeyin biraz yürüyün ilerde kesin başka bir taksici bulacaksınız orada pazarlığa devam edebilirsiniz. 30 km lik bir yer için 300 rupi uygun bi fiyat. yâda yolculuk için motosiklet de kiralayabilirsiniz onunda günlüğü 250 rupi civarında ama ben surekli kafamın güzel olması sebebi ile cesaret edemedim.

  yemek fiyatlarını görünce zaten pazarlık etmeye utanacaksınız o kadar ucuz ki siz bile inanamiyacaksiniz. en basitinden 3 kişinin sabahtan aksama yediği içtiği ( bira, kocaman bir balık, patates) toplamda 13 dolar gibi komik bi fiyata karninizi deliler gibi doyurabilirsiniz.

  yöre halkı

  tabiri caizse hepsi çok çakal. sahillerde seyyar ürün satanlara bulaşmamanızı tavsiye ederim sadece küçük baraka şeklindeki yerlerden alışveriş yapın. niye der gibisiniz, aslında seyyar satanların ürünleri daha ucuz ve diğerleri ile ayni urun ama elinizi verdiğinizde ayni satıcının mitoz bölünme geçirerek çoğaldığını ve çığ gibi 5 kişinin size bi şeyler kakalamak için üzerinize yürüdüğünü göreceksiniz. artik sinir harbi geçirip bağırıp çağırmaya başlıyorsunuz ve dağılıyorlar biraz sakinleştiğinizi gördüklerinde 2 tearuzu başlatıyorlar. tek kurtuluşunuz ya birine kafa göz dalacaksiniz yâda o yerden gideceksiniz.
  kulağınızda bir şey var diyip yanınıza biri yaklaşırsa kesinlikle izin vermeyin. elindeki sivri iğnenin ucuna macun gibi bir şey koyup kulağınızı temizlemeye başlıyor ve sizden para isteyebiliyorlar ve bunun baya büyük bi sektör olduğunu görmek sizi şaşırtabiliyor nerden baksanız bu isi yapan 20 ye yakin insan görebiliyorsunuz.

  taksiciler size bir mağazaya bir yerlere uğramanız için kandırabilir kesinlikle gitmeyin. bu adamların anlaşmalı olduğu mağazalar var ve mağazaya getirdikleri müşteri basına para alıyorlar. mağaza bu olsun gezerim demeyin bizim mahalledeki tuhafiyeci tuncay abinin don dükkânı daha bir güzel. biz ne kadar çabaladıysak büyük bir avm ye giremedik. gideceğiniz yeri bilmiyorsaniz kesinlikle taksiciye sormayın o size istediği yere götürecektir. önce gideceğiniz yeri belirleyip öğrenin sonra taksiye oraya gitmek istediğinizi iletin ve bunu birkaç defa tekrarlayın. en sağlıklı yöntemi bu.

  yollarda gördüğünüz meyve ve bunların suyunu satan yerlere uğramadan geçmeyin. hayatınızda tadacagiz en lezzetli içecekleri bulmanız sizi şaşırtabilir. mekânın pis olması sizi geri çevirmesin goa daki mekânların neredeyse çoğu bu halde.
  hırsızlık namına hiç bir olaya rastlamadık ole kavgalı gürültülü tekin olmayan yerlerde yok. bu sebeple güvenli bir yer diyebilirim. siz yinede ne olur ne olmaz pasaportunuzu paranızı otelinizde bırakmanızda fayda var.

  zati halinde yöre haklinin çoğu yerli değil zamanın da tatile gelip buralara hayran kalmış birçok yabancı insan göreceksiniz. hatta sahibi türk olan gümüş dükkânına bile rastlayabilirsiniz. hintli olmayan bu yâri yerli amcalar genel olarak çok sıcakkanlı ve muhabbet sever insanlar. her hususta yardım isteyebilirsiniz.

  meşhur plaj partileri

  bu kadar uyarıdan sonra birazda işin eğlence kısmına gelelim. internette goa yi araştırdığınızda karsınıza çıkacak ilk sonuç sabahlara kadar süren eğlencede sınır tanımayan beach partiler olacaktır. fakat üzülerek soylemeliyimki 6 günlük tatilimiz boyunca efil efil aramamıza rağmen bu beach partilere nail olamadık. nette barların mekânların saat 10 da kapandığını okuyacaksınız inanmayın, tüm barlar sabah saatlerine kadar açık , gayet kaliteli ve ucuz . bizi gandhirdiler sizi de gandhirmesinler .
  peki, nerede bu beach partiler. simdi olay şuymuş, bu partilerde çıkan uygunsuz olaylar sebebi ile izinsiz tüm beach partiler yasaklanmış ve mekânların sabahlara kadar acık kalması salık verilmiş. ama çevrede hala gizli yapılan partilerin dedikodularını duymak mümkün. biz bunları bulabildik mi tabi ki hayır. lakin rivayet edilirci yılbaşı zamanları, özel günler, yeni ay dönemlerinde beach partiler gün yüzüne çıkarmış. eğer uslu biç çocuk olursanız onları sizde görebilirsiniz.
  gidilebilecek barlar ise şu şekilde olmakta. bağa sahiline yakin mambo bar var giriş 1000 rupi olmakla birlikte hafif küçük gelebilir ama baya keyifli ve hareketli. fazla hintli olmuyor genelde zaten oraya girecek paraları yok. müzik olarak goa trance denilen alkolle birlikte alındığında bariz kafa yapan, ne kadar şekil karizma yapsanız da sizi hop hop hoplatan bi tür ayin müziği tıngırdatmaktalar. alkol fiyatlarda ucuz sayılır bira 200 rupi votka redbull 350 rupi civarında.
  gidebileceğiniz bi diğer bar ise vagator sahilinde bulunan paradiso diye geçmekte. bunun girişi 1500 rupi ama girişteki amcayı kafalarsanız 1000 rupiye girilebilir burada da pazarlık mevzubahis. mambodan daha büyük çalınan müzikler ayni lakin mekân yeri olarak biraz merkeze uzak kalmakla birlikte bos bir arsanın ortasına kurulmuş olduğunu göreceksiniz. alkol fiyatları neredeyse ayni.

  gezelim görelim

  goa ya gittiniz nerede kalacaksiniz. öncelikle nasıl bir tatil istediğinize kara vereceksiniz. otel tatili dediğimiz yemeği otelde yerim yatacağım yer temiz olsun havuzum sular olsun derseniz, hafiften ben oturgaç bir adamım oynamam zıplamam otelime girer barımda oturur bira içer çocuklarımı şıpıdı şıpıdı yaptırım bildiğin memur kılıklıyım derseniz gideceğiniz yer colva sahili çevresinde 4 yıldızlı bir otele abanmak olmalı. otel rezervasyonunuzu önceden yapmalısınız .
  hah yok arkadaş ben 60 ların hippi kanını taşıyorum benim dedem çiçek çocuklar ekolünden. içerim sıçarım hoplarım zıplarım sevişirim derseniz vagator sahilinde bir bungalov kiralayacaksınız ( geceliği 8 dolar civarı ) denize karsı uyanıp yüzünüzü deniz suyunda yıkayacaksınız. odanızın hemen yanındaki sahil barcıklarında biranızı yudumlayıp kahvaltınızı yapacaksiniz. muhabbet geyik deniz balık yeni insanlar derken günesin batısına bi maruana tüttüreceksiniz kafanız güzellik yarışması duzenleyecek asil huzuru bulacaksınız. ay ay aman maruana dedi ot dedi eeeggh kaka bok pis nidaları çevirmeyin bu cennet vatan da bunların alayı serbest ve doğal karşılanmakta. hatta sarmasını bilmiyorsanız yan masadaki hippi amcalardan rica edersiniz o sizin yerinize sarar hatta bir fırt bile çeker. ha ben yaptım mı haşa huzurdan eeegghh kaka bok pis isler onlar. rezervasyon falan hak getire gülerler adama tabi ki çantanızı alın bodoslama dalın bos bulduğunuz bungalova.
  başka bir seçenek de mevcut tabi, ben memur kılıklı ile hippi arası biriyim ne olduğum hala tartışılıyor. alışveriş yaparım eğlenirim ama otelde temiz olsun banyosu olsun her yere yakin olsun tapınak gezeyim turlara katılayım çok pis gezereğim ama çokta param yok der iseniz adresiniz baga sahili yakınlarında 3 yıldızlı sahile yakin bir otel bulmanız şansınız yaver giderse yemekleri bile güzel olabilir. rezervasyon olayına girmenizi tavsiye etmiyorum goa ya vardığınızda oradan beğendiğiniz bir otele girersiniz yer sorunu olacağını sanmıyorum.

  yemekten konu açılmışken otellerde verilen yemeklerin çoğu hint yemekleri. hindistan da et bulamam kutsal lan bunlar demeyin koca hindistanda et satılan tek yer goa dır yani önünüze kızarmış kocaman bir kutsal et gelirlerse şaşırmayın yemenize bakin. buranın halkının %50 si hıristiyan imiş biz ole duyduk. hint yemeklerine gelirsek ben tavsiye etmiyorum yoğun kimyon yoğun baharat tatları arasında ne yediğinizi fark etmiyorsunuz. peki, ne yiyeceksiniz. balık, evet burada hayatta yemediğiniz güzellikte balık yiyebilirsiniz. king fish denilen bir balık vaki babam king fish olsa yerim. asil bu balık kutsal olmalı bence. bu arada goa da king fish ismini çok duyacaksınız. ben kısaca bunlara king fish aşireti diyorum neden derseniz king fish airline , king fish marketler zinciri , king fish biraları ki neredeyse efesin aynisi ve 700 ml lik biraları var sürahi gibi iç iç bitmiyor mübarek , king fish oteller zinciri vb. vb . adamlar goa nin yarısı almış anlayacaginiz.
  goa tam anlamıyla yeşil bir cennet. yeşilin her tonu mevcut. tanımlamak gerekirse doğa ananın izin verdiği yerlere insanlar yerleşmiş bizim gibi acınası cimlere basmayın tabelaları yok. sahilleri uçsuz bucaksız . güneşlenirken yanınızdan inek sürüleri geçebilir tırsmayın bir sure sonra gayet doğal gelmekte. neredeyse her yerde bira ve yiyecek bulabileceğiniz mekânlar mevcut. yattığınız yerde istediğinizi ayağınıza kadar getiriyorlar. gag diyin ekmek guk deyin bira gelir o derece ve muazzam ucuzlukta. rivayet edilirci 500 dolara krallar gibi 1 ay yasayabilirsiniz burada. buraya her gelen turistlerin arasından su muhabbet kesinlikle geçmiştir.

  - ağa memleketten bir ev bir tukkan alıcan bunları kiraya vercen aylık 600 700 dolar gelse bir ömür yaşarım lan burada.

  şimdi etkili bir son yapmak gerekirse olimpos a gitmiş oraya hayran kalmış bir bünyeye sahip iseniz goa ya tapacaksınız demektir. biraz huzur biraz eğlence doğa güneş yeni ve tuhaf insanlar tanımak istiyorsanız birde çapulsuzsanız goa sizin mekânınız.

  not: gidecek arkadaşlardan ricam kotana nın ne olduğunu öğrenip bana bilgi verirseniz duacınız olurum. özellikle big kotana nın. nerden çıktı lan bu diyeceksiniz sahilde bize bira satan amcanın bildiğin koluyla haka dansı vari bir hareket çekerek bizi davet ettiği bir etkinlikti ama çok pis tırstığımızdan gidemedik. cesaret edip de giden olursa ricamdır nedir lan bu kotana.
  4 ... algulumvergulum
 9. 9.
  kasim aralik aylarinda gidilmesi makbul olan kabaca hindistanin bodrumu.
  mazhar * amcaninda dedigi gibi ekşi ekşi kokar sokak, bir otobüs gider goa'ya. thy ile 5 saatte new delhi ye ordanda aktarmali olarak king fisher hy ile goaya 2,5 saatte rahatlikla ulasabilirsiniz. aralikta giderseniz sayet yolda yavas yavas soyunucaginiz icin icinize atlet yerine t-sortunuzu cantinizada bi sort atmakta fayda var.
  paga beach te hem duzgun oteller bulup hemde karninizi rahatca doyurabilirsiniz. geceleri icin paga beach teki tittos u veya paradisoyu tercih edebilirsiniz zaten size taksicilerde orayi onericektir. at kacakcisi tipli insanlarindan korkmayin kendimi tamamen kaybetmis bir haldeyken otelimin adini hatirlamazken bile butun gece benimle ugrasip otelimi buldurdular. gayet iyi niyetlidirler. oncesindeki aypot mp3 hazirligi icin goa trance basligina bi goz atin. ve bu entryi okuduktan sonra korkakmiyim ben gidemem bom bili bili bom! deyin. ilk hedef hindistan kosoloslugu
  ... raoul duke
 10. 10.
  eğlenmeyi bilmeyen hintlilerin biraz daha dünyaya entegre olması neticesinde mevcut olan olağanüstülüğünü daha da arttıracak olan hindistanın en küçük eyaleti. yaklaşık on günlük hindistan seyahatimin son 5 gününü geçirdiğim inanılmaz doğal güzelliklere ve bir o kadar inanılmaz gerzeklikte hintlilere sahip bir yer. bir kere vergi denen olay burada söz konusu değil. yaklaşık olarak sekiz adet birayı 6 dolar gibi bir fiyata içebileceğiniz, shotların 4-5 dolara denk geldiği ultra lüks barları falan var ki canım ülkemin tatil beldelerinde göt gibi mekanlarda içkiye onlarca lira bayıldığınızı düşününce sağlam küfürler ederek içiyorsunuz.

  genel olarak rus, ingiliz, iskandinav ve şaşırtıcı bir şekilde iranlı turistler bol miktarda bulunmakta. e tabi adam ülkesinde bir bok yapamayınca kalkıp böyle rahat rahat gezebileceği yerlere geliyor. rus hatunlar her zamanki gibi insana "allahım ben nerde yanlış yaptım" sorusunu sordurtacak derecede güzellikler sergilerlerken hintli abilerimizin gül gibi kızlara tek bir kez dahi dönüp baktıklarına şahit olmadım. neden bu kadar zevksiz olduklarını da böylelikle anlamış oldum.

  bir kere adamların en büyük eğlencesi sabahın köründen itibaren binlercesinin sahil kenarında toplanarak, hem de giyinik bir şekilde olmak üzere akşama kadar dikilmek, içmek, suyun kenarında çığlıklar atmak, su sıçratmak gibi saçmalamalar olduğunu farkettim. güzelim plajlara hakikaten yazık ediyorlar böyle bir insan topluluğuyla. bir kere her yer bira şişesi. millet eline geçirdiğini yere atıyor. inanılmaz derecede seyyar satıcı ve parasailing/jetskici var ki biz bunlara kısaca beyin s.kici dedik. ben hayatımda böyle küfürler savurmadım arkadaş bir insan evladına. neyseki gıdım anlamadan aptal aptal bakıyorlar size.

  anlamak demişken bu adamların çok salak bir anlama hareketi var. hani türkiye'de birine yapsanız "dalga mı geçiyon lan sen benle it" diye adama tekme tokat dalarsınız ama orada kafalarını komik bir şekilde belli bir süreliğine sağa sola sallama hareketi "evet seni anlıyorum, olabilir, onaylıyorum" gibi anlamlara geliyor. ama bazen adamlar konuşmayı kesip yaklaşık bir yirmi otuz saniye falan sırf bu hareketi yapıyorlar ki gel de dövme şunları diyorsun.

  bu mevsimde hava sıcaklığı 34-35 derecelerdeydi ki güneş altında rahatlıkla 40ı geçiyordu. ancak buraların en güzel zamanı ekim, kasım aylarıymış ki zaten aralık gibi fiyatların çıldırdığını söylüyorlar xmas ayağına. yalnız ben gittiğimde 3 mart tarihinde yapılacak olan belediye başkanlığı seçimleri sebebiyle tüm mekanlar 10.30 - 11.00 gibi kapanıyordu ki, bu duruma dikkat etmek lazım. çünkü sonrasında yapılacak herhangi bir şey kalmadığı gibi, hiçbir yerde içki de satılmıyor. yalnızca gizli saklı yapılan partileri bulursanız eğlence devam eder ki onlarda goa gibi "crime free city" unvanına sahip bir şehirde ne kadar sağlıklı olur bilinmez. en azından ben cesaret etmedim. o yüzden giderken seçim var mı yok mu bir bakıverin.

  hint insanı genel olarak oldukça aptal. ancak esnafları bildiğiniz çakal. ancuna market diye inanılmaz büyüklükte bir pazar yeri kuruluyor çarşamba günleri. orada yedi sülalenize farklı şeyler alabilecek kadar çeşitli hediyeler bulabilirsiniz. ancak mutlaka pazarlık şart. pazarlık yapmazsanız çok sağlam kazık yersiniz ki pazarlık sayesinde her bir zıkkımı yarı fiyatına almanız mümkündür.

  otelde kalacaksınız eğer mutlaka kalacağınız otelin temiz olmasına dikkat edin. en önemli şey o. yeme içme kısmı zaten o kadar ucuz ki tüm gün dışarda yeseniz, içseniz günlük harcamanız maksimum 30 doları geçmez. ama hijyen açısından çoğu yer rezil durumda olduğu için kaldığınız otelde duş, tuvalet, temizlik ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz çok önemli.

  neticesinde goa hem değişik, hem güzel hem de berbat bir yer. ama batının dikkatini çektiği aşikar. gidin görün. hippilerle tanışın. sağda solda ot satan jameikalıları görün. eğlenceyi bulursanız cennet gibi bir yer.
  ... law will find a way