1. 1.
  cücelerle uzaktan bir hısımlıkları olmakla beraber uzak kuzenlerınden bariz bir şekilde ufaktırlar..gnomlar gururla belirttikleri gibi cücelerden daha az tombullardır.bunun yanında burunları oldukça daha büyüktür. çoğu gnomun kahverengiye yakın sarımsı bir teni ve beyaz saçları vardır. ortalama bir gnom 350 yıl yaşar.
  gnomların hayat dolu ve muzip bir espri anlayışları vardır, özellikle pratiğe konulan şakalarda. yaşayan canlılara ve özellikle mücevherat olmak üzere iyi işlenmiş tüm eşyalara karşı büyük bir sevgileri vardır. gnomlar her nevi değerli taştan hoşlanır ve bunları cilalama ve kesmenin ustalarıdırlar.
  gnomlar inişli çıkışlı kayalı tepelerde yaşamayı tercih ederler, bol ağaçlı ve insanlar tarafından yerleşilmemiş araziler.ufak boyları onları büyük ırklara kuşkuyla bakar hale getirmiştir.özellikle insanlar ve elflere karşı (her ne kadar düşmanca davranmıyorlarsa da). tanımadıkları veya güvenmediklerine karşı kurnaz ve sinsi bir tutum takınırlar, en iyi koşullar altında bile çekingen olurlar.oyuk ve madenlerde kalan bir halk olarak cücelerle benzer duyguları paylaşırlar yalnız kuzenlerinin yüzeyden hoşlanmamasını aptalca bulurlar. gnomlar da elfler gibi geceleri rahat bir görüşe sahiptir.
  1 ... küçük emrahın annesi
 2. 2.
  (bkz: gnome) taşların sesini ve ruhunu dinleyebilirler.Bir çok fantastik kitap-oyun gibi Forgotten Realmsda da geçmektedir
  1 ... eru
 3. 3.
  cüce ırkındandır. Dwarflar ile kuzenlerdir. Çok hızlı konuşurlar, anlamak güçtür örneğin; "benbugünsözlüğeyazaroldumgötümkalkdı (nefes alır) yarınçaylakolursamdwarflarasöylerimebesiniöperim" şeklinde kağıda dökülür konuşmaları(fantastik kitaplarda). Teknoloji ile ilgililerdir, orta dünyada akla gelmeyecek bir çok şey icat etmişlerdir. Lâkin icatlar çalışır ama istedikleri şekilde değil. Mesela Asansör diye icat edilir, mancınık işlevi görür.

  (bkz: mancınık)
  ... warmth of winter