1. 1.
  tanrıları moradin olup sağlam bünyelerinin içinde aslında sıck bir yürek taşıyan ve tek düşüncesi savaşmak (çözüm bulmak değil) olan orta dünya ırkıdır.
  ... lucipher
 2. 2.
  ing. cüce.
  1 ... pammuk
 3. 3.
  her oynadığım frpde evil-good farketmeden seçtiğim yegane ırk. taş kafalı olmak, en ufak hakaretinde insanların kafasına baltayı geçirmek, arkadaşları ve halkı için savaşıp ölmeyi onur kabul etmek, doğuştan süper demirci olmak ve en önemlisi hiçbir şeyden korkmamak gibi sıfatlara sahip eşi benzeri olmayan efsanevi halk.
  edit: sudan korktuklarını eklemek gerekir. onun dışında hiçbir şeyden korkmazlar.
  ... eberk
 4. 4.
  x (bkz: giant)
  1 ... ms.viking
 5. 5.
  cücük herifler, iyi balta ve kadeh sallarlar.
  ... lareamond
 6. 6.
  Fantastik edebiyatta Moradin ve Reorx un çocuklarıdır. Yanlışlıkla yaratıldıkları da rivayetler arasındadır. Reorx demirden bir ırk yaratmak istemiş, becerememiştir.

  Sağlam vücutları vardır. iyi savaşçılardır, karizmatik değillerdir, hatta çirkinlerdir. Çoğunun sakalları kasıklarına kadar inmektedir, değer verirler sakallarına. Yas tutarken onlarca yıldır uzattıkları sakallarını da kesebilirler. *
  Bildiğim kadarıyla dört gün kadar uyumadan durabilirler.
  Büyüyü sevmezler. Hatta nefret ederler, çoğununda büyüye karşı dayanıklılığı vardır.%40 oranla kendisine yapılan büyüleri bloke edebilirler.

  Büyücü cüce de görülmüştür, görülmemiş değil. Lakin Moradin bu cücenin tepesinden bakar.

  Ağır silahları kullanılar. Savaş baltası, savaş çekici, gürz gibi...
  Çok çevik değil ama çok güçlülerdir.
  Ortalama ikiyüz ile dörtyüz yıl arası yaşarlar. Bu yüzden bilge olma ihtimalleri yüksektir.
  içki içmeyi severler, ve kolay kolay sarhoş olmazlar. Lâkin pek zeki oldukları söylenemez.***
  1 ... warmth of winter
 7. 7.
  drowların kesmeyi çok sevdiği ırk. en sevdikleri seslerden birinin kesik boğazlı bir cücenin son sözleri olduğu söylenebilir.
  (bkz: drow)
  (bkz: bir aşık olunan ırk olarak drow)
  ... dark darkest darko
 8. 8.
  karizmaları feci düşüktür, yüzlerine bakılmaz bunların. pek süratli de sayılmazlar ama kodu mu oturtan çekiçleri, baltaları vardır. yakın dövüşten başka dövüş tanımazlar.
  1 ... dulgerbob inciryapragi
 9. 9.
  boyu normalin çok altında olan kimse.boyları uzamaz,uzasa bile havuç misali yerin dibine doğru uzar,biz göremeyiz.
  ... salmonella shigella
 10. 10.
  world of warcraft'ta titanlar tarafından yaratılmış olan ırktır. aslen earthen denen taştan oluşan yaratıklar olan bu ırk sonra yıllar süren bir uyku sürecine girmiş ve uyandıklarında dwarf'a dönüştüklerini görmüştürler, artık taştan yaratıklar değildirler. ama yine de titanlardan kendilerine miras kalan dünyayı şekillendirme işlerine devam ederler ve sürekli kazarlar. yer üstünde yaşamayı fazla sevmezler.*
  kendi içlerindeki savaşlardan sonra üç fraksiyona ayrılmıştırlar. en baskın olanları şu an ironforge'da yaşayan cücelerdir.
  2 ... somut