1. 1.
  4 Temmuz 1807 de doğup, 2 Haziran 1882de ölmüştür. italya Devleti'nin kurulmasına öncülük etmiş olan bu şahsiyet italyanlar tarafından italya'nın en büyük kahraman ve yurtseverlerinden biri olarak kabul edilir.

  "hero of the two worlds" de denir kendisine..

  garibaldi nam kahraman öncelikle kağıtla kalemle, topluluk önünde attığı nutuklarla halkı örgütlemeyi, uyandırmayı denemiştir, ancak başarılı olamadığını (yetmediğini) görünce topa tüfeğe sarılmış ordu kurarak aktif olarak çarpışmaya başlamıştır.
  ... beyazyelkenli
 2. 2.
  aslen calabrialı olan italya' nın milli kahramanı.
  ... legend of the stranger
 3. 3.
  1807-1882 yillari arasinda yasamis italyayi birlestiren gerilla savascisi.
  ... antepli
 4. 4.
  italya'yı birleştirmiştir.Mazzini'nin başını çektiği genç italya hareketinin üyesi idi.
  Ayaklanmaya katıldı fakat ayaklanma başarısız olunca idama mahkum oldu. O da önce Marsilya sonra da brezilya'ya kaçtı. Daha sonra Uruguay'a geçti.

  Uruguay filosu komutanlığını aldı ve Arjantin diktatörü Juan Manuel de Rosa'a karşı italyan lejyonunu mevziledi. Ülkenin savaşı (Guerra Grande)için Lejyon italya yas gününü temsil eden siyah bayrağı benimsedi. Uruguay'daki lejyon ilk kımızı gömlek giyiyordu. Montevideo'daki fabrikadan temin edilen. Fabrika gömlekleri Arjantin'deki bir mezbahaneye ihraç etmeyi tasarlıyordu. Garibaldi ve onun takipçilerinin sembolü haline geldi. Gerilla savaşında ustaca bir taktik belirleyerek Cerro ve Sant'Antonio savaşlarında iki kutlanacak zafer elde etti.

  Garibaldi 1854'de italya'ya yeniden döndü. Abisinin ölümünden kalan küçük mirası kullanarak italyan Caprera (Kuzey Sardunya) adasının yarısını satın aldı ve kendini tarıma verdi.

  ikinci italyan bağımsızlık savaşı (Avusturya-Sardunya savaşı olarak da bilinir) Sardunya hükümetindeki iç entrikalar ortasında patlak verdi. Garibaldi tüm general atandı ve Alp'lerin avcıları adlı bir birlik kurdu. Bu olaydan sonra sadece Piyemento krallığının etkin biçimde başaracağını varsayarak, italya'nın kurtuluşunun hakkındaki Manzini'nin Cumhuriyetçi fikrini terk etti.

  Gönüllüleri ile Varese, Como ve diğer yerlerde Avusturyalı'lara karşı zaferler kazandı.
  Vatan şehri Nice'nin Fransız'lara askeri yardım karşılığında teslim edilmesi Garibaldi'nin canını çok sıktı.

  italyan Parlementosuna tekrar seçilmesine rağmen sonraki yıllarının çoğunu Caprera'da geçirdi.1879'da, kiliseye ait taşınmazları yürürlükten kaldırıp, düzenli bir ordu kurup, genel oy kullanma hakkını ileri sürerek League of Democracyi kurdu. Eklem iltihabı onu yatağa gitmeye zorladı. Calabria ve Sicilya'ya seyehatler yaptı. 2 Haziran 1882'de, 75 yaşında öldü.
  ... conspirator
 5. 5.
  iki dünyanın şövalyesi ünvanı verilen yurtsever...
  -1 ... linka
 6. 6.
  sosyalist görüşe yakın olan italyan devletinin kurucu şövalyesi sakallı amca.
  ... karakuzusu
 7. 7.
  küçük italyan krallıklarını tek bir devlet altında birleştirip, 19. yüzyılın ikinci yarısında italyan siyasal birliğini sağlamış, kızıl gömlekli nasyonal dayı.
  ... gaspirali
 8. 8.
  italyanların kahraman olarak gördüğü ingiliz uşağı bir masondur.

  ingilizler hakkında yahudilere yazdığı mektup:

  12 Nisan 1854
  -Değerli Dostum Cowen(Kohen)-
  Cömertliğin ve fedakârlığınla beni onurlandırdın ve bu, hayatta bir dost medeniyetin vatandaşından gelebilecek en büyük kıymettir. Ben insanlık adına doğdum ve insanlık adına aydınlanırım. Kalbim sadece özgürlük için çarpmaktadır. Dünyadaki tüm ulusların evrensel haklar bakımından özgürlüğü için; Ora e sempre, Şimdi ve sonsuza dek.
  ingilizler büyük ve güçlü bir Millettir. ingiltere, insanlık Medeniyetinin ilerleyişinde liderdir ve yeryüzünde özgürlük isteyenler için bir yardım elidir.
  ingiltere despotluğun düşmanıdır, ingiltere güvenilir bir dost ve sığınaktır, ezilenlerin dostudur, ama ingiltere'nin, Ana Vatanınızın, müttefiklerini koruyabilmesi için artık yeni kaynakları ve yöntemleri olmalı. Ve hangi italyan benimle birlikte bu konuda bir adım öne çıkmaz ki!
  Hükümetin, otokrat bir tavırla Avusturyalılara iyi bir ders verdi. Avrupa despotlar sebebiyle ingiltere'ye karşı. Bu sebeple ingiltere her ihtimale karşı, bizimle her zaman ittifak içinde olmalı. Asalet ve Kudret dolu kılıcımız, bu konuda ingiltere ile omuza omuza mücadele için her zaman kınından çıkmış bir halde hazırdır.
  ingiltere'deki iyi ve fedakâr devlet adamlarına şükranlarımı sunduğumu ilet. Üzgünüm, gerçekten derinden üzgünüm elinizi sıkmadan gideceğim için.
  Veda ediyorum kıymetli dostum, ama bu bir (Adieu) Elveda değil. Kalbinizde benim için bir yer açın.
  Esenlikler diliyorum.

  Osmanlı'ya karşı Balkan halklarına yazdığı ayaklanma mektubu:

  Garibaldi'nin Border Watch gazetesinde 22 Aralık 1875 tarihinde yayınlanan Osmanlı'ya karşı Balkan halklarına yazdığı mektubu

  “Caprera, 6 Ekim.

  Hersekli ve mazlum Doğu Avrupalı kardeşlerime.
  Türkler Bursa'ya sürülmelidir. Bir kurt gibi gelip Bosphorus'u (istanbul Boğazı)'nı geçtiler, yıktılar, katlettiler ve tecavüz ettiler. Bize tarihte Pelasgi şehrini armağan eden halkları yok ettiler. Belki de o halklar Avrupa'daki ilk medeni toplumlardır. Osmanlılar, artık mahvettikleri bu coğrafyada var olmamalı. Bursa'da ve Bursa'nın da ötesindeki ıssızlığın ve azabın içinde tüm görgüsüzlükleri, yağmacılıkları ve zulümleriyle yeteri kadar Anadoluluyu bulacaktır.
  O zaman artık ayaklanmalısınız Karadağ'ın, Hersek'in, Bosna'nın, Sırbistan'ın, Tarabya'nın, Makedonya'nın, Yunanistan'ın, Epir'in, Arnavutluk'un, Bulgaristan'ın, Romanya'nın kahraman evlatları! Hepiniz şanlı bir tarihe sahipsiniz. Leonidas, Achilles, Büyük iskender, Scanderbeg ve Spartaküs sizin toplumlarınızda doğmuşlardır. Ve bugün sizler içinizde halen Spartaküsler ve Leonidaslar bulabilirsiniz. Diplomasiye güvenmeyin. Bu kalpsiz yaşlı kadın sizleri aldatıyor. Ama tüm dünyanın erkeklerinin kalbi sizlerle. Bugüne kadar Türkleri destekleyen ingiltere artık tüm fedakârlığı ve içtenliğiyle sizleri destekleyecek ve özgür insanlardan kuracağınız birliği, Hilal'in imparatorluğuna tercih edecektir. O zaman Türkler Bursa'ya sürülsünler!
  Ancak o zaman bağımsız ve özgür olabilirsiniz. Osmanlılar, istanbul Boğazı'nın bu yakasında (Doğu Avrupa topraklarında, Balkanlarda) var olduğu sürece her zaman savaş sebebi olmaya devam edecektir ve sizler insan olmanın kutsallığına asla sahip olamayacaksınız.“
  2 ... trinitrotoluen