1. 1.
  bir emile zolayapıtıdır.maden işçilerinin daha insanca çalışabilmek için verdikleri mücadeleyi ( bu mücadelenin etrafında dönen aslında tüm emekçilerin derdini) anlatmaktadır.
  1 ... echidna
 2. 2.
  emile zola'nın "meyhane"sinde çocukluğuna az çok değindiği küçük çocuğun annesinden ayrı bir yaşam sürmeye başlayıp işçi olmasıyla başlayan süreci anlatan kitaptır.içerdiği politik anlatımları göze sokmadan alttan alta veren klasik bir emile zola şahaseridir.
  edit:küçük çocuğun adı etienne idi yanlış hatırlamıyorsam.
  ... herpes
 3. 3.
  filminde basrolu* gerard depardieu* oynamistir da kitapta bas kahraman 1.80 boylarinda siska bir herif olarak tasvir edilmistir.
  ... nokia şarzı
 4. 4.
  ing.insan tohumuyla,germ hücreleriyle alakalı.
  ... terzioglu
 5. 5.
  zola'nın en iyi kitaplarından biridir. fransız maden işçilerinin sefaletini anlatır. hikayeyi o kadar akıcı anlatır ki sanki o madende çalışır, o barakalarda kahve-ekmekle yaşarsınız siz de.
  kitabın acımasız olduğunu düşünenler yazarın realizm akımının iyi bir temsilcisi olduğunu unutmamalıdır. zola kitabı süper bağlar ayrıca. *
  1 ... mitheithel
 6. 6.
  düngece üçüncü kere izlediğim belçika,fransa,ingiltere ortak yapım olan bir claude berri flimi.romandaki tadı bulacağınıza eminim.ayrıca gérard depardieu oyunculuğu ile birkez daha devleşmiştir gözümde...
  ... tavushavasi
 7. 7.
  fransiz devrim takvimi'ne göre, ilk ilkbahar ayı, yani fransiz devrim takvimi'nin yedinci ayı.
  ... pyndemonium
 8. 8.
  (bkz: tohum yeşerince)
  ... yasakani
 9. 9.
  "ekmek ahlaktan once" *gelir sözünü cok güzel anlatmıştır emıla zole.
  ayrıca bu eserine basladığı sırada, emıla zole, maden ocaklarında uzun süre incelemeler yapmıstır.
  (bkz: suvarin) *
  1 ... suvarin
 10. 10.
  Emile zola'nın naturalizmini en somut olarak görebileceğimiz eserdir.Kitabın ana karakteri etienne lantier adlı kişidir.Proletarya ve burjuvazinin arasında olan büyük uçurum ustalıkla aktarılmıştır.

  (bkz: naturalizm)
  ... gutter ballet