1. 1.
  1808-1855 yıllarında yaşamış fransız şairi. orijinal adı elegies nationales olan ulusal ağıtlar adlı yapıtıyla tanındı.
  4 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  hayatının son yıllarında deliren fransız şairdir; bir elektirik direğine asılı olarak ölüsü bulunmuştur. hayatının son yıllarına doğru-gene-istanbul'a sayahat etmiş ve bu seyahatini kitaplaştırmıştır. bunun dışında ünlü şiir kitaplarından birisi de ''küçük aylaklık şatoları''dır[varlıktan çıkmıştır].

  son olarak; pek tutkulu ilişkilerin adamıdır.
  2 ... calderon de la barca
 3. 3.
  bilmeyenlere söylenmelidir ki gerard de nerval romantiktir. andre breton gibi yazarlara gerçeküstücülük akımında öncelik etmiştir. 1842'de çok sevdiği kadının ölümünden bir süre sonra doğu'ya yolculuğa çıkar, iskenderiye, lübnan, kahire'den sonra konstantinopolis'e varır.

  nerval bizdendir, pierre loti kadar sevilmeyi hakkeden bir fransızdır. diğer oryantalistler bir an olsun kendi medeniyetlerinin gücünü gözardı etmeden doğu'dan bahsetse de nerval, doğu ve batı karşıtlığını bir yana bıraktığı yansız anlatımı ile çoğu fransız edibinden ayrılır.

  hastalıklı bir psikolojiye sahip olmasıyla tanınır, doğu'ya yaptığı seyahatin dönüşünde önemli şiirler ve tiyatro oyunları yazmıştır.

  yazdıklarında gerçek ile efsane birbirine karışır. bu fransız başka bir dünyanın peşinde giden bir ümitsizdir. adam basbayağı mutsuzdur.

  baudelaire gibi, nietzsche gibi, stendhal gibi, kafka gibi, hatta edebiyat tarihinin bilinen en uzak köşesi ile kıyaslarsak shakespeare gibi unutularak ölmüştür. (genele geçmek gerekiyor, aklıma bir düşünce gelmiş ve de onu paylaşmadan yapamayacağım: ortak yazgılarına anlam veremiyorum. unutulup giden bu yazarların çiziktirdikleri metinlerin elinden kim tutup okurla buluşturuyor. kim tekrardan halka tanıtıp onlarla kaynaştırıyor? poe'da diğerleri gibi unutulmamış mıydı? kim çekip çevirdi onu da?)
  4 ... zinani
 4. 4.
  "aurelia" adlı uzun öykünün yazarı..
  2 ... tatlilimon
 5. 5.
  psikolojik sorunlardan çok çekmiş fransız şair. paris sokaklarında geceleri dolaşır, canlı bir istakozu elinde tutarak gelene geçene şaka yapardı. bir sabah la vieille lanterne sokağında asılmış olarak bulundu.
  jenny colon adındaki aktrise duyduğu aşk, hayatı boyunca buhranlar yaşamasına sebep olmuştur.
  4 ... legend of the stranger
 6. 6.
  Gérard Labrunie 'nin yazılarında kullandığı ismidir. Romantizmin en güçlü temsilcisi olan Fransız; şair, yazar ve gezgindir. Birçok defa Türkiye'ye de uğramış, istanbul'un en çok mezarlıklarını beğenmiştir. Dünya edebiyat tarihinin en önemli şairlerinden ve yazarlarından biridir.
  2 ... gamzeli
 7. 7.
  (d. 22 Mayıs 1808 - ö. 26 Ocak 1855). Gérard Labrunie 'nin yazılarında kullandığı ismidir. Romantizmin en güçlü temsilcisi olan Fransız; şair, yazar ve gezgindir. Birçok defa Türkiye'ye de uğramış, istanbul'un en çok mezarlıklarını beğenmiştir. Dünya edebiyat tarihinin en önemli şairlerinden ve yazarlarından biridir.

  Paris'te doğan Nerval iki yaşındayken, annesi Silesia'da vefat eder. Babası, Napolyon'un ordusunda askeri doktordur. Amcası, Antoine Boucher'in yanında; Valois bölgesinin kırsal kesimi olan Mortefontaine'de yaşar. Babasının 1814 yılında savaştan dönmesi üzerine tekrar Paris'e gönderilir. Bir çok defa, Valois tarlalarına geri dönen Nerval, Valois şarkıları ve efsanelerini bu dönemde yaratır.

  Çevirmenlik hevesi, Goethe'in Faust (1828) eseriyle başlar ve bu O'nu ünlü eder. Goethe'nin de takdirlerini alan Nerval, 1840'lı yıllarda da Heinrich Heine'nin şiirlerini Fransızca olarak sunar.

  Üniversite'ye gittiği 1820'li yıllarda Theophile Gautier ve Alexander Dumas ile dost olur. Nerval'in şiirleri Romantik Deizm içerir; bu dönemde hayranları arasında Victor Hugo da bulunmaktadır.

  Dönemin Mason dünyasının önemli şahıslarından olan Nerval, uyuşturucu madde bağımlısı olmuş; 1841 yılı itibariyle birkaç kez akıl hastanesinde yatmıştır. Görevi vesilesi ile birçok ülke gezen Nerval, hiçbir şehirde yerleşik bir hayat sürememiştir. O'nun Paris'de 1820'li yıllarda, Lüksemburg ve Hollanda'da da 1830'lu ve 1840'lı yıllarda yaşadığı aşkları şiirlerine de yansımıştır.

  1855 yılında, 47 yaşındayken Paris'te bir parkta ilk aşık olduğu kadını ailesi ile piknik yaparken görür. Çocuklarıyla mutlu olan babanın yaşamını kıskanarak tekrar bir bunalım içerisine girer. (Başka bir görüşe göre de; ilk aşkını, kocası ile beraber balkonda çocuklarıyla yemek yerken gördüğüdür.) Öldüğü gün, "Sıcak bir kış günü" tasviriyle dünya tarihine geçer.

  Teyzesine "bu akşam beni bekleme, çünkü gece kara (siyah) ve ak (beyaz) olacak..." mısralarını içeren bir şiir yazan Nerval kendini bir sokak lambasına asar. (Başka bir görüş de, kendini evinin pencere demirlerinden asarak intihar ettiğidir.) O'nu görmeye gelen şairler, asılmış bedeni karşısında saygı duruşuna geçerler.

  Nerval'in mezarı.Paris'teki Pere Lachaise mezarlığına gömülen Nerval, aşkı için intihar eden ender romantizm dönemi şairlerindendir. Umberto Eco tarafından italyanca'ya çevirilmiş olan eserleri italyan edebiyatını yönlendirirken; Nerval ayrıca modern sürrealizmin en büyük ilham kaynaklarından biridir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Gerard_de_Nerval
  3 ... mulayim
 8. 8.
  dogu'ya yolculuk isimli kitabinda, istanbul'a da genis bir yer ayirmis fransiz yazar. istanbul'a geldigi sirada 35 yasindaydi ve ramazan'da gelmisti. 12 yil sonra kendini paris'te bir sokak lambasina asarak intihar etmistir. sevdigi arkadaslari, gecenin bir vakti bu lambanin onunde saygi durusuna gecmislerdir. siirlerini en buhranli donemlerinde, delilik nobetleri arasindayken yazmistir. romantiklerden etkilenmistir. diger bir fransiz yazar theophile gautier'in liseden sinif arkadasidir.
  1 ... kisladankampuse
 9. 9.
  1855 yılının ocak ayında , paris' teki vielle lanterne caddesinde, yağmurlu bir kış gecesi kendini kravatıyla bir fener direğine asarak intihar eden Romantizmin en güçlü temsilcisi olan Fransız; şair, yazar ve gezgindir.
  2 ... abala
 10. 10.
  ölümünün okunması gerektiğini bilerek ölen kişi.
  1 ... darksideofthepink