bugün

turkcedeki karsiligi inek'tir argo anlamiyla..
gozu dersten baska bisi gormeyen, genelde cok da hos bi fiziksel gorunuse sahip olmayan, caliskan ama itici kisilikler icin kullanilir.
genelde okulun çalışkan ve giyinmesini bilmeyen tiplerine takılan lakap.
ancak dilimize nasıl olup da tam ters anlamıyla girmiştir merak konusu.

(bkz: geeks)
(bkz: ciks)
adsl modem üreten firma. oldukça başarılıdır ürünleri.
(bkz: promax q31)
(bkz: promax q51)
bilgisayar delisi, bilgisayar manyağı anlamında ingilizcede kullanılan tabir.
sosyal yaşantısı tek bir şey üzerine olan kişi.
inek olmasından ziyade, kafayı bir mevzuya takmış, asosyal kişiler için kullanılan argo tabirdir. yeni çıkan donanımları takip edip ezberleyen bilgisayar manyakları için de kullanılır, bilimkurgu fantazi türünün hastaları için de.

"giiik" diye telaffuz edilir.

kuzenleri olan tipler için:

(bkz: nerd)
tam anlamıyla inek sayılmaz. nerd'den hallicelerdir. bilim kurgu konusunda sağlam batıl inançları vardır. örneğin firefly'ın gerçekten uzayda çekilmesi, star wars'daki olayların gerçekten yaşandığı bir galaksinin olması gibi.
bir nevi internet freak'tir.
--spoiler--
i am not a geek, i just don't want to work at mcdonalds when i am older.
--spoiler--
herhangi bir konuda bokunu çıkarana kadar uğraşan kişidir bunlar, genellikle bilgisayar delisi olanlar için kullanılır ama birsürü çeşiti de vardır. sinema geek, rock geek, kitap geek, spor geek v. s.
http://getir.net/njy adresinden evrimini görebileceğiniz başta bilgisayar ve birçok şeyin delisi için kullanılan tanım.
tam olarak gerzek şekinde çevrilebilecek ingilizce kelime.
Türkçeye sadece inek tabiriyle geçmiş söz. Aslında Amerikada inekler gruplara ayrılıyor geek , nerd , loser olarak. Loserlar sosyal hayatları bitik zeka olarak çok alt seviyede olan insanlar. Nerdler sosyal hayatları çok çok alt seviyede fakat zeka olarak çok üst seviyede bilgisayar ve teknoloji alanında manyak olan insanlardır.

Gelelim mevzumuz olan geeklere. Geekler nerdlerden daha az zeki yada daha az derslere ve teknolojiye yönelmiş sosyal zekası nerdlere göre daha üstün , çizgi romanlara fimlere özellikle star wars , star trek tipi fantastik bilimkurgu filmlere aşırı ilgi duyan insan tipleri. Sosyal hayat denklemlerden ibaret olmadığı için yani herhangi bir kitabı okuyup sosyal hayat profesörü olamayacağınız için bu insanlar sosyal hayatlarını bir türlü düzene sokamaz tecrübeleri olmadığı için de sürekli dogmatik kalıplarla yaklaşırlar kızlara çok iyi davranmak onları kendilerinden çok üstün görmek gibi ve bunun sonucunda başarısız olurlar. Fakat bilgisayar oyunları veya dersler böyle değildir sonuçta işin içinde duygu yoktur ne kadar bilirsen ne kadar yoğunlaşırsan ve aynı zamanda zekiysende o kadar başarılı olursun bu geeklerin yaptığı gibi.Geek örnekleri mark zuckerberg , chuck bartowski , the big bang theorydeki sheldon- leonard - howard - rajah , yeniden 17 filmindeki zac efronun bilgisayar manyağı arkadaşı .

Şunu da belirtmekte fayda var günümüz teknoloji çağı parada özellikle bu alanda. Bütün kadınlar için geçerli değil tabi ama para ilişkide çok büyük bir kriter. Bu geek takımı gelecek vaad eden insanlar , paranın kokusunu alan kadınlarda bunlara yapışıyor karakterleri gereği geekler kadınlarına sadık olduklarından dolayı alan memnun satan memnun vaziyeti..
kemik gözlük takıp big bang'ten bilimsel alıntılar yapmakla olmayandır. biri "ben geek'im" diyorsa kaçın.
en iğrenç kavramlardan biridir. tek olayı gösteriş olan bir gruba hitap ediyor. yani ne bileyim her video oyunları oynayan, star wars/lord of the rings/bilim kurgu dizileri izleyen kendine geek diyor. "teknoloji meraklısı" şeklindeki bir tabirin boku mu çıktı da bu saçma tabir kullanılıyor çok merak ediyorum. ya da niye illa kendimize bir şeyler yakıştırmak zorundayız?
çağın yararlı asosyalleridir. Fantastik dünya, bilimkurgu meraklısı asosyaller baş tacıdır.
frp yapmaya bayılan fantastik hikaye aşıkları yegane dostlarımızdır.
bir alışveriş sitesi.

saygılar sunuyorum azizim...
Aliexpress gibi bir alışveriş sitesi. Hatta aynısı sadece isim farklı. Mobil uygulamaları da mevcut.
Aliexpressten daha pahalıya denk gelen ama iletişimi daha kolay olan ve ürünün ali expressten 2 kat hızlı gelmesini sağlayan telefon uygulaması. tarayıcı ile bilgisayardanda girilebiliyor ama mobil script olduğu için telefon uygulamasının telefonda kalması daha iyidir.
türkiye'de bulunması zor olanlardır efendin. zira son açmış olduğum başlıktaki (bkz: gr8 b8 m8 i r8 8) muhabbet zerre bilinmiyor. hadi bilinmemesini geçtim, full halini ve sadece o kısmının açıklamasını yaptığım halde eksi yemişim. zaten bir (bkz: fact) olan şeyi niye eksilersiniz anlamam. ayrıca bunun neresi zorunuza gitti o da ayrı bir mevzu. bi yaprak bilmiyorsanız, bilmediğiniz yaprak hakkındaki doğru olan bilgileri de eksilemeyin pls.
Nerd ile inanılmaz fazla karıştırılan hede. Geek tabiri aslında doğrudan bilgisayarla, bilim kurguyla da doğrudan bağlantılı değil.

Geek, bir veya birkaç konuda çok bilgi sahibi olup bunu gösteren kişidir. Misal iskoçya ikinci ligini takip eden kişi futbol geekidir.

Bilim kurgu ve bilgisayarla özdeşleşmesi aslında bu tarzda olanların ciddi anlamda fazlalığı. Birde kendilerini tanımlarken geek tabirini kullanmalarıda aynı sonucu doğuruyor.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar