bugün

sancılar yapan mide iltihabı.
biri kastritim tuttu derse anlayın ki cidden gastriti var.
acıdan telaffuz edemiyodur.*
ülser başlangıcı.
sinirden ve stresten uzak durulmasına,sigara,kahve,çiğ meyve ve sebze tüketiminin azaltılmasına mecbur bırakan mide hastalığı.illet bişeydir.
sınırsız pizza menüsü yedikten sonra acaba ? dedirterek ismini anmami sağlayan rahatsizlik. pizzaları yerken 'kar ettim lan ben' duygusu, sonraki 2 gün boyunca mütemadiyyen osurmak ve acı acı geğirmek olarak bana geri dönmüştür.
günde 10 litre kola içildikten sonra insanı sancıyla dolduran bir hastalık...
aşık olununca ağırlaşan hastalık.bu hastalıkta bazı yemekler * midede ağrıya yol açar ve belli pozisyonlarda * ağrı azalabilir tabi bu hastalığın ne derece ilerlediğine bağlıdır.
mide yanması..
ağlatır ağlatır..
yaklaşık 10 yıldır ülsere çevirmemeyi başardığım ve inatla cebelleştiğim hastalık türü. düşününce çok da önemli gibi görünmeyen ama musallat olduğu bünyeyi yiyip bitiren hastalık...

gel de bana sor

famodin, gastrosidin, talcid, panto vb ilaçlarla kanki olmak çözüm değil.
daha önce yazılmış ama acı biber olayı yanlış lanse edilmiş tam tersi acı biberle ülseri dahi yenen zatı muhteremler bilirim. ben de denedim. sonuç da verdi.*
gastriti olanlar alkol tüketmemeli acı şeyler yememelidir.
alkol ve aspirin akut veye kronik gastritin en onemli etkenlerindendir.
çeşitli etkenler sebebiyle mide asidi salgısının artması ve mide duvarını koruyan salgının yavaş yavaş erimesi sonucu kişiyi adım adım ülsere doğru götüren hastalıktır.semptomları hafifletmek adına h2 reseptör blokörleri önerilir.
ne öldürür ne yaşatır. süründüren bir hastalıktır. sürekli açlık hissi verir ki daha iki saat önce yemişsinizdir oysa. doktorlar bundan dolayı sık sık ama az yemek yemeyi tavsiye ediyor. ama bu da düzensiz bir yemek alışkanlığına götürüyor insanı. hastalığın insanı ciddi ölçüde etkilemiyor olması bu hastalığa neden olan şeylerden vazgeçilmesi yönünde insanda çok fazla bir istek uyandırmıyor. ilaç kullanımıyla ağrılar geçiyor. sonra ilaç bırakılıyor. sigara içmeye devam ediliyor, cola, enerji içecekleri, kahve tüketimi aynı şekilde devam ediyor. bir iyileşir gibi oluyor, bir azıyor. daha çok mevsim dönümleri mide krize giriyor.

stres, en bilinen nedenlerinden. aşk acısı çekenlerin mide ağrısı çekmesi de bu sebepten zaten. çekilen sıkıntı mideye vuruyor.
kesin bende ülser, reflü, hatta kanser başlangıcı var olm. bittim ben bu ağrılar sadece gastritten ibaret olamaz diyerekten tüm eş dostla helalleşip kendimi doktorun güçlü kollarına bıraktım ve endoskopi yaptırdım. sonuç sadece gastrit çıktı.. yani beni iki yıldır süründüren o korkunç ağrılar, yanmalar , bulantılar sadece gastrittenmiş..

tanım: allahın belası, insanı öldürmeyen ama süründüren cinsten illet bi hastalıktır..
an itibari ile gece 4.00 dan beri sözlükte olma nedenim.
dis agrisina esit derecede serefsiz bi hastaliktir. midede ureyen helicobakteria dan ileri gelmektedir ve su an kesin bir tedavisi yoktur. bazi ilaclarla sadece ötelenir.
doktor size yasakli yiyecek ve icecekleri belirler. ilk günler mutlak suretle uygulanir yasaklar, tabletler yutulur derken agri kaybolur. tamam lan yirttik kamil denilip hobareyyy gunde iki paket icilmeye baslanir sigaralar. gelsin caylar gitsin kahveler donat masayi serefsiz tursuda olsun derken o serefsiz helicobakteria illeti kullerinden yeniden dogar. ayda bir defa mutlaka yoklar. midenize cok saglam yumruk yemis hissi uyandiri. hatta sancilar azginlastikca sanki gizli bir el midenizi avuclarinin arasina almis sikip birakiyor gibi olur. bi yandan kivranir bi yandan anani diye yardirirsiniz.

ha bu arada belki faydasi olur gelecek gastritli nesillere: sancilarin siddetlerine göre süspansiyon ve cigneme tabletleri kullanilir.
talcid: hastaligin ilk evresinde yatistiricidir iyi gelir sonra bi skim olmaz. unut bunu cocuk.
rennie:süspansiyonu cabuk etki eder ama kirec tadi vardir nane aromalidir. bundan sanciya göre bir ya da iki kasik attimi sancida kalmaz kafada guzel olur bi sigara yakilir.
rennie cigneme tableti: ozellikle aksamlari agir bir yemek ziyafetinden sonra dil altinda bulundurulmasi hazmi kolaylastirdigi gibi asit seviyesinide duzenlemeye faydalidir. her an bulundurulmasi hatta pantolon göt cebinde tasinmasi farz gibidir.
trio: bu kesin daha uzun süreli bir tedavi icin kullanilmaktadir ve yattiginiz yerde hananiskiyym diyerek aglarken imdada yetisir. isminden de anlasilacagi üzere 3 farkli ilac kullanilmaktadir. yemekten önce bitane beyaz olandan atilir. yemekten sonra sari olan ve hemen akabinde * son kalan icilir. mide rahatlar, asit seviyesi düser, sancilar kesilir oh lan.
bu ilaclarin hic mi yan etkisi yok kamil? elbette var moruk, bi kere ozon tabakasini delmeye yetecek kadar gaz cikisi yapar. istahsizlik hissi olur ama illa ki yemek yemek gerekir. ac kalmak bu hastaligin en sevdigi durumlardandir.

dedigim gibi kesin tedavisi yok deniliyor ama yamulmuyorsam damla sakizi gastrit icin birebirmis.
hemen kagit kalem cikar yasaklilari sayicam.
+ alkol, sigara, baharatli yiyecekler, kahve, asitli icecek ve yiyecekler, agri kesici ilaclar, stres, aclik, aci ve hazmi zor yiyecekler. bol bol su icmek ise yariyor denilebilir.
bitti dagilabilirsiniz.
proton pompası inhibitörleri ya da h2 reseptör blokörlerinin kullanıldığı bir rahatsızlık. sigara bırakılmalı, alkol azaltılmalı, besinlere dikkat edilmeli, en az 2 saat uykudan önce yemek yenmeli. bir de her sey yapılsa dahi geçmeme ihtimali var. babası için:
(bkz: ülser)
uzun tırnaklı birisinin, midenizdeki bir kütleyi sıkıca tutup aşağı doğru çekermiş gibi bir sancı hissi yarattıran, mide rahatsızlığı.

genelde yengeç burçlu insanlarda görülür.
illallah dedirten mide rahatsızlığıdır. aşırı kahve, sigara ve alkol tüketimi ve tabi ki başrolde stres bu hastalığı tetikleyen en önemli etkenlerdir. acı yedirtmez, stres yaptırmaz, olur olmadık anlarda uğraştırır. etkili mide ilaçlarıyla samimiyeti arttırmanıza neden olur.
benim gibi aspirini fazla kaçıran enayilerin çektiği rahatsızlıktır.
maalesef benim de yakalandığım hastalık offf ne yapacağım bir fikrim yok. ilaç, hastahane para etmiyor. insanlar beni dalga geçiyor sanıyor. neymiş " niye sabahları öyle mutsuz ağrı çekerken gündüzleri iyi olabiliyormuşum? " baba zaten esprisi orada sabahları oluyor ne oluyorsa. üniversitem başlayalı 2 hafta oldu ama sabah derslerine giremiyorum valla okulu bile dondurmayı düşündüm tam bu ağrıyı çekerken. bir çıkış ya bir çıkış !!!
ülkedeki insanların nerdeyse çeyreğinde bulunan hastalık.
ilacın fayda etmediği durumlarda doğal yiyeceklerden oluşan çözümlerin denenmesi gereken hastalıktır. bal ve limon karışımının iyi geldiği tecrübeyle sabittir.
bira içince afedersiniz ama adamı siker edendim, bizzat denenmiştir, sakın siz evde denemeyin.
hızlı ve vurgulu söyleyince "kalk s.ktir git" anlamı veriyor.
ağrı başlamadan önce çok gazım var bugün diye düşündürür, sonra mide de korkunç bi ağrı başlar, üstüne bi de gaz sancısı eklenir.insanı uykusundan uyandıracak kadar şiddetli bi ağrıdır, gövdeyi çürümüş gibi hissettirir.