bugün

supersonics,bucks,lakers ve sonunda heat e geçen guard player.basketbolunun son dönemlerinde olmasına rağmen hala şampiyonluk yüzüğü takabilmiş değildir.

edit : (bkz: miami heat)le yüzüğü takmıştır.
gitgide düşen bir performans;hafızalarda yer etmeye başladığı anda silinen şahsiyet...
takımı super sonics ile cıkacagı 1000. mac oncesi takas edilmiş oyuncu.
şampiyonluğu ve yüzüğü gram haketmeyen dünyanın en çok trashtalk yapan oyuncusu. sen git senelerce oynadığın sonics'den l.a'ye * sadece yüzük için sonra dünyaya rezil kepaze ol sonra adam gibi emekli olacağın yerde sırf yüzük için shaq'ın götünde dolaş. işallah bu sene de kazanamaz da kendisini manastıra kapatır.
o yüzüğün peşinde o kadar dolaştıktan sonra bu seride oyuna girdiği dakikalarda neler yapacağı merak konusu olan oyuncu.
sonunda şampiyonluk yüzüğünü alabilmiş oyuncu.. (bkz: 2006 dallas mavericks miami heat nba final serisi)
performansı düştü, yaşlandı dense de en el yakan pozisyonlarda 2006 dallas mavericks miami heat nba final serisinde sahneye çıkan ve 4.* ve 5.* maçlardaki son saniye basketleri ile takımını sırtlayan guard.
ayrıca bu adam 1996 yılında nba de yılın savunma oyuncusu seçilmiştir.işin öte yanı,bu ödülü 90'lı yıllarda kazanan tek guarddır.
bir adidas reklamında oynayan basketbolcu.reklam şöyledir;*
gary payton bir ringte boksörle dövüşür,boksör sürekli yumrukları sallarken gary'nin yaptığı tek şey basketbol topunu sektirerek(tabiki bacak arasından) rakibinin yumruklarından kaçmaktır,birkaç round sonra boksör yorgunluktan düşer ve payton'ın üstün özellikleri vurgulanarak bir adidas basketbol reklamıda sona erer.
20.000 sayı 5.000 ribaunt ve 8.500 asist yapan acayip ve sempatik play-maker
career highs
sayi 44
ribaund* 7
ribaund* 16
ribaund* 16
asist 18
top calma 8
blok 3
uc sayi 7
serbest atis 14

kariyer ortalamasi *
sayi 16.7
ribaund 4.0
asist 6.8
top calma 1.9
blok 0.2
şut çekerken bile trash talk yapardı. bi de avery johnson'ın sesini andıran bir sese sahiptir, adamın kulağını tırmalar valla...
nba tarihinin en saygı gören point guardlarından biridir.. oynadığı dönemde en sevdiğim oyuncuydu, hem de tuttuğum takımda oynuyordu.. ama soyut değerleri zerre sallamayan mantalitede bir şehir ve onun basketbol takımının yönetimine emanet olduğu için, 999. sonics maçından hemen sonra trade edilmiştir..
müthiş bir savunmacı ve saha içi komutanıydı.. bütün bunlar bir yana, gerektiği zaman da takımın skorunu tek başına sürüklerdi..
iyi dönemlerindeki bir stephon marbury ile deron williams karşımı uygun düşer oyununu tanımlamak için..
savunmasına hitaben, lakabı the glove'dur.. kendisini sonics'te head coach olarak görmek istemekteyiz..
(bkz: the glove)
şu ana kadar defensive player of the year ödülünü kazanan tek point-guard'Dır kendisi.
turnike atarken bile vırvırvır konuşan bi adam. nba'de en çok sayı atan sekizinci oyuncu.
oklahoma city thunder'ın kendi formasını emekli etmesini istememiştir kendisi, ben kendimi seattle'a ait görüyorum thunder benim için hiçbirşey ifade etmiyor diyerekten. zaten kendisi de 2011 yılında yeniden supersonics'i lige katmaya çalışacakmış.
sadece basketbolu bilen ve sevenlerin anlayabileceği bir yıldız. show yapmadı, takımını çoğu zaman tepeye taşımadı. vasat oynadı. çünkü o nba oyuncusu değildi. abartmadı hiçbirşeyi. oyun stili okadar oturmuştu ki seattle gibi mal bi takımda oynayarak yükselemedi. o bir idoldü benim için. jason kid ve gary payton unutulmayacak iki dev.
bir röportajında kaç tane bentley' si olduğu ile ilgili soruya 'gerçekten tam olarak bilmiyorum' diye cevap vermiş. Kariyeri boyunca 100 milyon doların üzerinde para kazanmış olsa da basketbolu bırakınca da aynı hayata devam etmeye çalışan pek çok oyuncu gibi sefil olabilir bu kafayla.
Nba' nın en ünlü oyuncularından scottie pippen de milyon dolarlar kazanmış ama kumar tutkusu yüzünden Finlandiya liginde maçlara bile çıkmıştı para uğruna.
savunma alanındaki başarısı nedeniyle eldiven lakabını almış efsanevi oyun kurucu.
1996 finalinde jordan' ı savunmuş ve jordan' ın kariyerinin en düşük sayı ortalaması ve şut yüzdesine sahip olduğu final serisine neden olmuştur. Hem savunması hem hücumuyla nba tarihinin en iyi oyun kurucularından biridir payton. Ve benim için hatta herkes için jordan' ın efsane olmasının nedeni de aslında payton' ın ''nasıl bu kadar iyi savunma yaptın?'' sorusuna verdiği cevapta gizli; ''doğruyu söylemek gerekirse onun gelmiş geçmiş en iyi olduğunu unutmaya çalıştım.'' Rakipleri bile majestelerinin büyüklüğü kabul etmişti, herkesin saygısını fazlasıyla kazanmıştı Jordan.
tüm zamanların en asi en çok konuşan en iyi basketbolcularından biridir.
1990 nba draftında 1. tur 2. sıradan seçilmiştir.
eldiven lakaplı basketbolcudur.
dallas karşılaşmasında attığı muhteşem basketle hatırlayacağım efsane oyun kurucu.