1. 1.
  Hinduların ölülerinin yakıp küllerini döktüğü nehir.
  5 ... italiano
 2. 2.
  hinduların belirli zamanda cümbür cemaat girip yıkandığı, bunu ibadet saydığı nehir
  kirlilik oranı yüksek olsa gerek
  2 -1 ... delikanlımühendis
 3. 3.
  hinduların ölülerini kenarında yakıp,küllerini döktügü ve daha sonra o suda yıkanarak günahlarından arındıklarına inandıkları büyük akarsu.
  1 ... karpuzkabugu
 4. 4.
  dunyadaki en mistik nehir.
  3 ... jagatai
 5. 5.
  hintliler için suyunun bir damlasının bile değerli olduğu nehir.
  (bkz: kağıthane deresi)
  3 ... ryu
 6. 5.
  (bkz: ganj nehri kutsal abdest suyu)
  2 ... wolfshade
 7. 6.
  deli balık vardır.at çek yapıyosun *
  ... hayrola genc
 8. 7.
  dünyanın en eski yerleşim alanlarından ve en kalabalık tarım bölgelerinden birini sulamanın ötesinde ve herşeyden önce hindistanın kutsal ırmağıdır
  ... sazagelenbengazagelenben
 9. 8.
  Kuzey Hindistan ve Bangladeş'in başlıca akarsuyu.Hindistan'ın kuzeyinde Himalayalar'dan Bhagirathi adıyla doğar ve Alaknanda Nehri'yle birleşerek Ganj adını alır.pek çok kola ayrıldıktan sonra Bengal Körfezi'ne dökülür.Toplam uzunluğu 2.500 km olan Ganj Nehri ,Hinduizm inanışına göre kutsal sayılır.Ganj'ın sularında yıkanmanın kişiyi günahlarından arındıracağına inanılır.Ölülerin külleri de bu nehre bırakılır.Bu,ölen kişinin sonraki yaşamını iyi yönde etkileyeceği inancı ile yapılır.
  ... rick blaine
 10. 9.
  siddharta'yi tam intihar ederken fikrinden caydiran, dinlemeyi bilene hayatin sirrini, evrenin nasil tek bir parca oldugunu, butun insan/hayvan/cisim kisacasi herseyin tek bir beden oldugunu, zamanin bir iluzyon oldugunu vs.. ogreten nehrin kendisi oldugunu dusundugum tanri-nehir. kitapta adi sadece nehir olarak gecer.
  ... cemcuk